Minden, az előző kormány által javasolt törvénytervezet és előírás parlamenti eljárásból történő visszavonását indítványozta kedden az új kormány. Összesen 77 javaslatot érint Ivica Dačić kabinetjének e döntése, ezek között vannak a ratifikálásról szóló törvényjavaslatok, továbbá az igazságügyet, egészségügyet, környezetvédelmet, oktatást és közigazgatást érintő törvények módosítási javaslatai is. Ez az intézkedés, mellesleg, nem számít újszerűnek, korábban is hasonlóan intézkedtek az újonnan megválasztott kormányok.
Ami a parlament munkáját illeti, holnap az ombudsman megválasztásáról és a Szerbiai Nemzeti Bankról szóló új törvényről vitáznak majd a képviselők – ezt jelentette be Nebojša Stefanović házelnök. Újságíróknak nyilatkozva arról számolt be, hogy az eddigiekben csupán egy jelölt van erre a pozícióra, Saša Janković, akinek a megválasztására még korábban tett javaslatot a Liberális Demokrata Párt, a Szerbiai Szocialista Párt és a Demokrata Párt. A jelöltek végleges listáját, mint közölte, a parlament alkotmányügyi bizottsága fogja meghatározni ülésén. A módosítási indítványok megvitatása végett a parlament szombaton is ülésezik majd – közölte Stefanović.
Hétfőtől nyári szünetet tart a képviselőház, plenáris ülések nem lesznek, de a bizottságok dolgozni fognak. Szeptember elején, a legnagyobb valószínűség szerint, a közbeszerzésekről szóló jogszabályt és más pénzügyi kérdéseket érintő törvények felülvizsgálását tűzi majd napirendre a képviselőház a házelnök szerint.
A Večernje novosti lap értesülései szerint a nemzeti bankról szóló új törvény egyik következményeként az új hatalom meneszteni fogja a bankkormányzót. Mint ismeretes, az SZNB-ről szóló új törvény kapcsán tegnap reagáltak a nemkormányzati szervezetek, melyek a jelenlegi bankkormányzó leváltására irányuló törekvéseket a jogrend legerőszakosabb megsértésének, s a nemzeti bank függetlensége ellen irányuló lépésnek minősítették.
A Blic napilapnak adott nyilatkozatában Mlađan Dinkić gazdasági és pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy tiszteletben tartja a központi bank intézményes függetlenségét, habár „nem nagy kedvelője Dejan Šoškić bankkormányzó munkásságának”.
Az érvényes jogszabály szerint a bankkormányzó leváltása igen bonyodalmas procedúra végeredményeként érhető el. Sorsáról mindenekelőtt a központi bank öttagú tanácsa hivatott dönteni, amennyiben arra okot talál. A tanács által megfogalmazott javaslatot a képviselőház pénzügyi bizottsága hagyja jóvá, s ezt követően kerül a kérdés a parlamenti képviselők elé, akik szavazattöbbséggel váltják le a régi, illetve nevezik ki az új kormányzót.
Milojko Arsić, a központi bank tanácsának tagja elismerte, hogy várhatóan változik majd a nemzeti bankról szóló törvény, ugyanakkor problematikusnak nevezte az alkotmányosság szemszögéből a bankkormányzó leváltására tett esetleges kísérleteket, melyek szerinte az intézmény függetlensége ellen irányulnának. Mint mondta, egy efféle lépés a nemzetközi gyakorlattal is ütközne, hiszen a legtöbb országban nem függ össze a központi bank vezetőjének és az aktuális hatalomnak a mandátuma. Arsić szerint amennyiben a jelenlegi vezetés mégis megteszi ezt a lépést, az nem jelent mást, mint hogy a hatalom a kiszolgálójaként tekint a nemzeti bankra. Aláhúzta: a tanács negyedévente ülésezett és véleményezte az SZNB munkáját, valamennyi jelentés pozitív volt, egyetlen okát sem látja tehát Šoškić menesztésének.
ÚJ SZEMÉLY A BIA ÉLÉN
Az új kormány megalakulását követően az állambiztonsági szolgálatok élén is változások lesznek. Aleksandar Vučić védelmi miniszter bejelentette, hogy holnap válik ismertté, ki lesz a Biztonsági-Tájékoztatási Ügynökség (BIA) új vezetője. Nem kívánta pontosítani, hogy Nebojša Rodićról, Tomislav Nikolić államfő jelenlegi tanácsadójáról van-e szó, de úgy fogalmazott, hogy „ez a megoldás nem lenne rossz”. Közölte, hogy a BIA élére egy kitűnő jogásznak kell kerülnie, mert rendkívül fontos, hogy ez a szolgálat az alkotmányos keretek között tevékenykedjen.
Az ország katonai és védelmi politikájáról szólva Vučić elmondta, hogy nem kell változásokra számítani, Szerbia folytatni kívánja az együttműködést a Békepartnerség tagállamaival, de egy katonai szervezethez sem kíván csatlakozni.
A Szerbiai Hadseregnek, mint mondta, jók a kapcsolatai az Egyesült Államokkal, s az Orosz Föderációval kialakított kapcsolatokat is fejleszteni szeretnék. Azt mondta, hogy a régió országaival is jó az együttműködés, s továbbra is a békére és a kapcsolatok építésére törekszik majd. Személycserék ugyan lesznek a katonaságnál, de nem sietnek azokkal, tette hozzá, s megállapította, hogy maga és Nikolić elnök is elégedett azzal, ahogyan Ljubiša Diković, a Szerbiai Hadsereg vezérkari főnöke végzi a munkáját.
Miniszterként a hadsereg védelmi kapacitásainak növelésével és a katonaság tagjainak szociális helyzetével fog majd leginkább foglalkozni – közölte Vučić.