2024. november 25., hétfő

„Megvizsgálni minden lehetőséget”

Nebojša Stefanović: A parlamentnek a vajdasági polgárok érdekeit kell szem előtt tartania az alkotmánybíróság döntését követően

(Fotó: Ótos András)


A képviselőház tiszteletben tartja a Szerbiai Alkotmánybíróság döntését, mellyel a vajdasági hatásköri törvény 22 rendelkezését szüntette meg, s megfontolnak majd minden olyan kezdeményezést, amely e döntés miatt esetleges törvénymódosításokat kíván kieszközölni – nyilatkozta Nebojša Stefanović , a szerbiai képviselőház elnöke a Beta hírügynökségnek adott szerdai interjújában.

Kijelentéséhez hozzátette, hogy ugyanakkor tiszteletben fogják tartani Vajdaság Szerbián belüli státusát is, s azt a szándékot, amely a tartomány polgárai számára egyenlő jogokat kíván biztosítani az alkotmánnyal, törvényekkel és rendelkezésekkel összhangban.

– A parlament ebben a témában sem kíván ad hoc véleményt nyilvánítani. A cél felelősségteljes módon megvizsgálni minden megoldási lehetőséget, s olyan döntést kell hozni, amely továbbra is a vajdasági polgárok érdekeit szolgálja, s jogaik megvalósításának legmegfelelőbb módját szavatolja – fejtette ki Stefanović.

KELLEMETLEN KÉRDÉSEK

Az igazságügyet érintő két törvény módosítását vitatja majd meg a parlament augusztus végén, szeptember elején pedig a költségvetés módosítása is napirendre kerülhet, amennyiben a kormány addig eljuttatja az erre vonatkozó javaslatot – jelentette be a házelnök. Közölte, hogy a költségvetés módosításáról szóló javaslat elkészítéséhez bizonyára időre lesz még szüksége a kormánynak, le kell ellenőriznie, milyen állapotban hagyta az államkasszát az előző kormány, mekkora a költségvetési hiány, milyen a helyzet a közvállalatoknál, s csak az említett információk ismeretében elkészített mélyebb analízissel összhangban dolgozhatja ki a módosítási javaslatot. Stefanović az igazságügyi törvények közül a büntetőjogi eljárásról szóló jogszabály módosítását említette. Mint közölte, szeptember elején a képviselőház a közbeszerzési törvény vitáját is napirendre tűzheti.

A képviselőház prioritásai közül annak ellenőrző szerepét és a bizottságok erősítésének fontosságát emelte ki a házelnök. A parlament ellenőrző szerepe alatt mindenekelőtt azt érti, magyarázta, hogy a kormánytagok ne érezzék magukat kellemesen, amikor a képviselők kérdéseire kell válaszolniuk. A minisztereknek, államtitkároknak, közvállalatok igazgatóinak meg kell majd jelenniük a bizottsági tagok előtt, s kötelesek lesznek válaszolni a feltett kérdésekre – mondta. Arra a kérdésre válaszolva, hogy hogyan látják majd el e funkciójukat a bizottságok, melyeknek az élére a legtöbbször éppen a hatalmi koalíció valamely tagja került, Stefanović elmondta, hogy a pozíciók efféle elosztását az előző parlamenti többség fogadta el, de egyébként sem egyenlíthető ki a bizottság elnöke a bizottság egészével. Hozzátette: nem lehet mellőzni a képviselők egy részének kérdéseit akkor sem, ha történetesen elég szavazattal rendelkezik a ház egy adott jogszabály elfogadásához.

ÚJ VÁLASZTÁSI RENDSZER

Stefanović arról is beszélt, hogy a képviselőház egyik feladata lesz az előttünk álló időszakban, hogy a választási rendszer átalakításáról folytasson vitát, melyet a politikai rendszer teljes reformjának kell követnie. Szerinte e kérdés kapcsán mindenekelőtt az ország európai útját és azt a szándékot kell figyelembe venni, hogy Szerbia minden része minél megfelelőbben képviseltethesse magát a parlamentben. Még számos egyeztetésre lesz szükség a választási rendszer kapcsán, mert jelenleg nincs konszenzus a témát illetően – fogalmazott.

– Emlegetik a Vajdaságban alkalmazott vegyes választási rendszert. Hallani lehet a szerbiai választókerületek számának módosítását előirányzó kezdeményezésekről is. Többféle megoldás létezik, a releváns politikai pártok megegyezésére lesz szükség. Nem szeretném, ha valaki visszaélne ezzel a témával, vagy azt gondolná, hogy mindez a polgárok jogai ellen irányul – hangsúlyozta Nebojša Stefanović.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás