2024. november 23., szombat

Vissza vele a patikába

Szabadkán három év alatt mintegy másfél tonnányi gyógyszerhulladék gyűlt össze

A Szabadkai Gyógyszertárak által végzett felmérésből az derült ki, hogy a polgárok nagy része a lejárt szavatosságú vagy feleslegessé vált gyógyszereit kidobja a szemétbe, a lefolyóba önti vagy elégeti, abban a hiszemben, hogy ezzel kíméli a természetet, pedig a gyógyszertár hosszú évek óta átveszi az orvosságokat, hogy azok ne szennyezzék a környezetet.


(Fotó: Molnár Edvárd)

Svetlana Stojkov Rudinski, a Szabadkai Gyógyszertárak igazgatónője elmondta, hogy már akkor megkezdték a lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételét, mielőtt még az erre vonatkozó törvényt meghozták volna. Kezdetben igen kevesen éltek ezzel a lehetőséggel, ezért igyekeztek lépten-nyomon népszerűsíteni, s mára egyre több polgár viszi a patikába a gyógyszereket, ahelyett hogy kidobná őket.

– Különféle oka lehet annak, hogy egy gyógyszert miért nem használnak. Például lejár a szavatossága, a páciens abbahagyja a terápiát, és a megmaradt orvosságot már nem szedi be, vagy hamarabb meggyógyul. Az előző években sokan ésszerűtlenül vásárolták, sokszor pedig humanitárius csomag keretében jutottak hozzá a gyógyszerekhez, melyekre aztán nem is volt szükségük. A felmérés megerősített minket abban, hogy a legtöbb háztartásban vannak ilyen készítmények, s meg kell akadályozni, hogy ezeket felelőtlenül visszajuttassuk a természetbe, beszennyezve ezzel a talajt, a vizeinket vagy a levegőt. A gyógyszerek ugyanis vegyi készítmények, s ahogy például az antibiotikum az emberi szervezetben a mikroorganizmusokra hat, s nemcsak a betegséget előidéző hanem a hasznos mikroorganizmusokat is elpusztítja, ha kikerül a természetbe, ott ugyanígy fog hatni az élővilágra, megbolygatva az egyensúlyt, de például a hormon- vagy a citosztatikai készítmények is olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, melyek károsan hatnak a környezetre. Ezért is kezdtük megszervezni a gyógyszerhulladék begyűjtését, átvételét, először a nagyobb kirendeltségeinkben, később pedig mindegyik patikánkban – tudtuk meg az igazgatónőtől.

Eddig mintegy 1,2 tonna gyógyszerhulladékot sikerült összegyűjteni, csak a múlt évben több 100 kilogramm érkezett a gyógyszertárakba, melyeket a szabadkai önkormányzat által rendelkezésre bocsátott helyiségben tárolnak speciális konténerekben. Tekintve, hogy a begyűjtött gyógyszereket nem válogatják szét és fajtájuk szerint sem vezetnek róluk nyilvántartást, mert igen időigényes lenne és nincsenek meg hozzá a technikai feltételeik, ezért csak azt jegyzik fel, melyik zsák melyik patikából érkezett, s így nem lehet tudni, hogy melyek azok a gyógyszerek, amiket a polgárok leadnak a patikákban, sem azt, hogy melyik fajtákból van a legtöbb. Egyelőre csak a gyógyszerhulladék begyűjtésére és tárolására van lehetőség, bár szükség lenne annak szelekciójára is. Az erre vonatkozó törvény viszont nem is tér ki a gyógyszerhulladék megsemmisítésére, arról nem is beszélve, hogy Szerbiában nincs is lehetőség a környezetkímélő módon való elégetésükre, sok gyógyszertár pedig egyáltalán nem is veszi át a használaton kívüli orvosságokat. Éppen ezért a Szabadkai Gyógyszertárak egy IPA-program keretében szerette volna a gyógyszerhulladék kérdését megoldani, így az ömkormányzat támogatásával Szegedet és Eszéket is megkereste, hogy az intézetek közösen pályázzanak uniós pénzekre, amelyekből fedezni tudnák a szállítás és megsemmisítés költségeit, melyek kilogrammonként több euróba is kerülhetnek, de egyelőre nem történt előrelépés ebben az ügyben.

– A Szabadkai Gyógyszertárak igyekeznek minél több egészségvédelmi akcióban részt venni, így például több esetben jártunk a környező falvakban is, ahol úgyszintén sok használaton kívüli gyógyszert sikerült begyűjtenünk. Úgyhogy amellett, hogy sikerül egyre több polgárban tudatosítani a gyógyszerek összegyűjtésének fontosságát, felhívni a figyelmüket arra, hogy legalább évente egyszer ellenőrizzék le a gyógyszereik szavatossági idejét, tárolják őket megfelelő módon, s ésszerűen vásárolják és szedjék az orvosságokat, az ilyen akciók is hozzájárultak ahhoz, hogy lassan másfél tonnányi gyógyszert sikerült begyűjtenünk, sőt szinte minden nap érkezik valamennyi patikáinkba. Egyelőre nincs problémánk a tárolással, de szeretnénk előre gondolkodni, hogy még mielőtt ez gondot jelenthetne, mi már tudjunk rá azonnali megoldást. Ezért lett volna jó Eszékkel vagy a SZTE Gyógyszerésztudományi Karával közösen pályázni, hiszen Szegeden van égető, és bár eddig nem jártunk sikerrel, nem adjuk fel, hiszen magunkra vállaltuk a hulladék összegyűjtésének és tárolásának feladatát, annak ellenére, hogy nem vagyunk felelősek a hulladék keletkezéséért, de a megsemmisítést már nem tudjuk önerőből kifizetni – tette még hozzá Svetlana Stojkov Rudinski.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás