2024. november 25., hétfő

Megtisztítás felfüggesztve

A környezetvédelmi miniszter leállította Oliver Dulić akcióját



Ideiglenesen leállította a Tisztítsuk meg Szerbiát! elnevezésű környezetvédelmi akciót Zorana Mihajlović energiaügyi, fejlesztési és környezetvédelmi miniszter. Mint azt Leskovacon hétfőn kijelentette, minisztériumának a célja az, hogy a valóságban, s ne marketingfogásokkal tisztítsa meg az országot.

Az akció leállításáról szólva elmondta, hogy arra mindenekelőtt azért került most sor, mert az előző kormány ügyvezető minőségében, azaz a választási időszak alatt is kötött új szerződéseket.

Zorana Mihajlović már korábban bejelentette, hogy az akció nem a jelenlegi formájában folytatódik majd. A kezdetekben korrekt akciónak tűnt kezdeményezés ugyanis a haladó párti miniszter szerint idővel az akkori tárcavezető személyes reklámkampányának, illetve pártnépszerűsítésnek bizonyult.

Kifejtette, hogy minisztériumának és a kormány egészének is a racionalizálás az egyik elsődleges célja, ami kiterjed az efféle programokra is. Mint mondta, a Tisztítsuk meg Szerbiát! akciónak irodái, igazgatója, költséges projektumai is voltak. A program feladatait, Mihajlović szerint, a minisztérium szakszolgálatai is el tudják majd végezni. Aláhúzta: szerinte nem az a lényeg, hogy több százezer eurót költsenek el reklámcélokra, melyekkel olyasminek az elvégzését kívánják elhitetni, amit valójában nem is csináltak meg. Szigorúan ellenőrizni fogják az akció céljaira fordított pénz költését a jövőben – harangozta be Mihajlović.

Mint ismeretes, a Tisztítsuk meg Szerbiát! akciót Oliver Dulić demokrata párti környezetvédelmi tárcavezető irányítása alatt indították el 2009 márciusában. A projektum célja a környezetszennyezés csökkentése volt a helyi önkormányzatokkal együttműködve koordinált munka keretében. Dulić minisztériuma sikerként könyvelte el, hogy nem egyszer sikerült több százezer polgárt bevonni a tereptisztítási országos akcióba.

A projektumot azonban botrányok is kísérték. Mint 2011 elején kiderült, a minisztérium 25 ezer eurót költött el csupán az akcióról szóló információkat tartalmazó honlap előkészítésére, marketingcélokra pedig csaknem félmillió eurót fordított a tárca, vagyis az adófizetők. A Tisztítsuk meg Szerbiát! a Srbija open tenisztornán reklámozta a projektumot egy közvetítő cég révén, amellyel nyilvános felhívás nélkül kötött üzletet a minisztérium. A kampányban Novak Đoković teniszező is részt vett. Oliver Dulić akkor azzal érvelt, hogy a reklámköltségeket betervezték a költségvetésbe, másra pedig nem is lehetett volna elkölteni azokat, hiszen meghatározott összeget a kormány promócióra fordít. Így, mint nyilatkozta, értelmetlenek azok a vélemények, amelyek szerint a pénzt bérekre vagy szociális juttatásokra is lehetett volna fordítani. Milan Kinđić, az akció igazgatója is elutasította a vádakat, s azt mondta, hogy a marketingnek köszönhetően a szerbiai polgárok környezetvédelem iránti érdeklődése a többszörösére növekedett a Srbija opent követően.

A Tisztítsuk meg Szerbiát kampány az érintett Oliver Dulić volt miniszter szerint sikeres volt, és sajnálatát fejezte ki, amiért a minisztérium azt „minden konkrét érvet és okot mellőzve” leállította, kizárólag politikai revansizmus és rosszindulat által vezérelve.

– Az akció növelte a hulladék szervezett összegyűjtésének részarányát a lakosság körében a korábbi 60 százalékról 80 százalékra, noha a 2014-ig terjedő stratégia 75 százalékot irányzott elő – érvelt a volt miniszter. Hozzátette, az akció hároméves időtartama alatt a 4318 illegális szemétlerakatból 2716-ot tisztítottak meg.

– Az elmúlt három év során a természetből önkéntes munka által több mint 380 000 négyzetméter hulladékot gyűjtöttünk össze, ellenben, ha ezt a munkát az illetékes kommunális vállalatok végezték volna el, az négyzetméterenként 1200 dinárba került volna, ami jóval több annál a négymillió eurónál, amennyit megtakarítottunk ezáltal. Többszörösen megtérült a médiakampányra költött pénz is – tette hozzá.

Oliver Dulić arra is kitért, hogy ezen akciónak köszönhetően kezdődhetett meg 26 városban a hulladék-újrahasznosítási központok kiépítése, 100 községben pedig megkezdték a hulladék szelektív gyűjtését.

– A kampány célja az volt, hogy hatalmas kiterjedésű illegális szeméttelepeket számoljunk fel és a városok, községek kommunális vállalatait alkalmassá tegyük rá, hogy teherautókat, konténereket és szemeteskannákat vásároljanak – mondta még, kiemelve annak fontosságát, hogy a nagyszámú polgár bekapcsolása által tudatosuljon a környezetszennyezés problémája.

Dulić közölte, egyetlen dinárt sem költöttek el nem rendeltetésszerűen, azonban, ha valaki ennek az ellenkezőjét állapítja meg, akkor az illetékesek erre reagáljanak.

Az egykori környezetvédelmi miniszter szerint hamarosan kiderül, milyen módon tesz eleget a minisztérium az EU jelentésébe lefektetett három kulcsfontosságú ajánlásnak, amelyek a környezetvédelemre vonatkoznak, ezek pedig a környezetvédelemre fordított nagyobb pénzmennyiség, a helyi infrastruktúra erősítése e területen és a lakosság környezetvédelmi tudatának erősítése.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás