A tanú a továbbiakban arról számol be, ahogyan egyik munkatársával Tatont egy székbe ültetve a lépcsőkön felvitték az Obilić körúton várakozó sürgősségiekhez, s hogy a sérült szurkoló barátjaként szólította meg őt, amikor a mentőkocsiba helyezték. „Taton közelében vagy a lépcsőkön senkit sem láttam az ugrás pillanatában. Az eseménynek Đurić lapárus is szemtanúja volt, aki különféle magazinokat árult a helyszínen, s az ő szavai szerint Taton a verekedéstől menekülve előbb ráugrott a virágtartóra, majd átugrotta a korlátot. A virágtartóban mindketten jól láttuk később Taton lábbelijének a nyomát és a tuja letört ágait.”
A nyugalmazott rendőr nyilatkozatában arra is kitér, hogy a felügyelők a nyomozás során rá akarták beszélni arra, módosítson az elhangzottakon, s mondja azt, látta, ahogyan a fiút támadói ledobják. Mint azt a bíróságon hitelesített, s az Informerben közölt nyilatkozatában kifejti, erre nem volt hajlandó, mivel egy ilyen állítás nem felelt volna meg a valóságnak, így azonban többet fel sem keresték a nyomozás és a bírósági eljárás során.
A VÉDŐÜGYVÉDEK REAKCIÓJA
A Taton meggyilkolása miatt elítéltek védői az új fejlemények következtében az eljárás megismétlését, minden szemtanú újbóli meghallgatását követelték kedden, egyrészt, mert a Fellebbviteli Bíróság nem vette figyelembe annak a nőnek a telefonhívását, aki a sürgősségiekkel közölte, hogy Taton átesett a korláton, másrészt pedig azért, mert a parkolóőrt sem hallgatták meg mint szemtanút az ítélet meghozása előtt.
Zora Dobričanin, az egyik elítélt védőügyvédje úgy értékelte, hogy a nyomozás és az eljárás során sem az ügyészség sem a bíróság nem látszott érdekeltnek abban, hogy megállapítsa az igazságot, s a vádiratra kész bizonyítékként tekintettek. Emlékeztetett, hogy az első ítélet drákói szigort alkalmazott az elkövetők ellen, s összesen 240 év börtönbüntetést irányzott elő a tíz elítéltnek, majd a Fellebbviteli Bíróság január végén a felére csökkentette a kiszabott szabadságvesztést, melynek időtartama így hét és tizenöt év között alakul személyenként. Dobričanin utalt a Szerbiai Alkotmánybíróságnak átadott panaszra is, amelyben nem csupán a kimondott ítéletekre, hanem a gyanúsítottak emberi jogainak többszörös megsértésére is hivatkozik a védelem.
A VÁDIRAT SZERINT…
A Partizan labdarúgóklub Alkatraz, Iridućibili és Rebels szurkolócsoportjainak tagjaiból verbuválódott az a csoport, amelynek szándékában a francia Toulouse szurkolóinak megtámadása volt. A szurkolók több irányból, észrevétlenül közelítették meg az Obilić körúti Irish Pub nevű kávézót, maszkokat húztak és a franciákra támadtak fáklyákkal, botokkal és üvegekkel. Csatlakoztak hozzájuk a Zuzus kávézóban várakozó hazai szurkolók is. A támadás vezényszava a „Toulouse, Toulouse!” felkiáltás volt. A támadók megverték a francia klub több szurkolóját, illetve Aleksandar Jakovljevićet, a kávézó pincérét, ezt követően pedig magukkal hurcolták Brice Tatont, akit a közelben lévő lépcső felé vittek. Az ítélethirdetés során elhangzott, hogy Tatont megrugdosták, a fejét és testét taposták, üvegekkel és hamutartókkal ütötték, végül pedig a vádlottak közül ketten vagy hárman szándékosan ledobták a lépcsőről, 4,28 méter magasról, majd elfutottak a helyszínről. Eltörték az arccsontját és a koponyacsontját, megsértették a gerincét, mellkasán és bordáin is törést okoztak. A bíróság ekkor azt állapította meg: nem lehetséges, hogy Taton maga ugrott volna le. A francia csapat szurkolója tizenkét nap múlva belehalt sérüléseibe. Đorđe Prelićet és Dejan Puzigaćát jelölték meg a támadás fő szervezőiként – mindketten szökésben vannak mind a mai napig.
Májusban Taton családja pert indított Szerbia ellen az elszenvedett lelki fájdalom miatt, melyben a belügyminisztériumtól 300 ezer eurós kártérítést követelnek azért, mert nem szavatolta kellőképpen a francia szurkolók biztonságát.
DAČIĆ: KIVIZSGÁLNI A RÉSZLETEKET
Ivica Dačić miniszterelnök és belügyminiszter kedden azt mondta, hogy a rendőrség azonnal intézkedni fog, amint megkapja a szemtanú nyilatkozatát.
– Új részletek látnak napvilágot az eset kapcsán, amelyek bizonyára jelentősnek bizonyulnak majd a nyomozást végző szervek, vagyis az ügyészség és a rendőrség számára. Emlékeztetni szeretnék mindenkit arra, hogy ebben az ügyben már megszületett a bírósági döntés, de amennyiben új tényekkel találjuk szemben magunkat, úgy azokat is ki kell vizsgálniuk az illetékes állami szerveknek – fogalmazott a kormányfő.
Dačić ezt megelőzően már igazolta, hogy tud a szemtanú vallomásáról, s azt mondta, azonnal utasította a rendőrséget, vizsgálják ki az elmondottak tartalmát, különösen azokat az állításokat, amelyek a felügyelők magatartásáról szólnak.
LDP: AZ ÍTÉLET RELATIVIZÁLÁSA
A Liberális Demokrata Párt ifjúsági szervezete tiltakozásának adott hangot – mint fogalmaznak – a Taton meggyilkolásának ügyében hozott ítélet relativizálási kísérlete miatt. A kiadott közleményben az áll, hogy az igazságot, mely szerint Belgrádban 2008-ban meggyilkoltak egy fiatalembert, már semmi sem fogja megváltoztatni. Úgy vélik, hogy a közvélemény elé most valamiféle új bizonyítékokat igyekeznek tálalni egy eddig nem is említett szemtanú révén, azzal a szándékkal, hogy kétségbe lehessen vonni a bíróság jogerősnek számító ítéletét, ezáltal is nyomást gyakorolva az állami intézményekre. Amennyiben tényleg vannak új információk az eset kapcsán, úgy azok kivizsgálásának a feladata az intézményekre tartozik, s semmiképp sem tekinthető járható útnak a témának az érdeklődés középpontjába helyezése, az összeesküvés-elméletek jól ismert forgatókönyvét alkalmazva – állapítják meg.
– Nem kívánunk rosszindulatúnak tűnni, és Svetozar Vujačić ügyvédnek a védelem oldalán való alkalmazását a politikai változásokkal összefüggésbe hozni, aki, mint ismeretes, a Szerb Haladó Párt egyik kiemelkedő tagja. Nem hagyhatjuk azonban szó nélkül azokat a kísérleteket, amelyek a már kimondott és leírt jogerős ítéleteket kívánják kétségbe vonni – áll az LDP fiatal szervezetének közleményében.