A Mozaik Televízió 2004. szeptember 1-jén kezdte meg működését, mint az első pártfüggetlen, nemkormányzati szervezet. Eredeti küldetése a szórványban élő vajdasági magyarok kultúrájának ápolása, nemzeti identitásuk megőrzése.
Ez az irányelv a televízió vezetősége szerint mind a mai napig megmaradt, a szórvány tájékoztatása azonban nem olyan, amilyennek eltervezték. A televízió anyagi gondokkal küzd, s a dolgok odáig fajultak, hogy áprilisban a dolgozók már megtartották az első figyelmeztető sztrájkjukat. Ezt augusztusban újabb követte, napi egyórás munkabeszüntetéssel. Sajnos ennek sem lett foganatja, így a dolgozók szerint nem maradt más kiút, mint az általános sztrájk meghirdetése. Időközben összeült a Mozaik Alapítvány kuratóriuma, a csatorna dolgozói azonban nem kaptak válaszokat a legégetőbb kérdéseikre, magyarán: még mindig nem tudják, mikor kapnak rendes fizetést. Az ígéretek alapján arra számítanak, hogy a bérproblémákra szeptember folyamán fog megoldást találni a Mozaik Televízió vezetősége.
Jelenleg itt tartunk, az általános sztrájk szeptember 3-án lép életbe.
Ennek ellenére a Mozaik Televízió dolgozói napról napra saját készítésű műsorokkal rukkolnak elő. Arról, hogy mennyiben sikerült eleget tenniük a céloknak, és milyen körülmények között dolgoznak, Vajda Lajos főszerkesztő nyilatkozott lapunknak.
– A Mozaik Televízió jelenlegi kapacitásával jelentős részben eleget tesz eredeti célkitűzéseinek. Olyan vajdasági magyar kulturális eseményekről közvetítünk, amelyekre más médium ritkán jut el. Vagy ha eljut, csak dióhéjban ad róla hírt, nálunk azonban terjedelmes összefoglalók készülnek ezekről az eseményekről. Ez a nézőknek tetszik, sok visszajelzést kapunk Vajdaság különböző településeiről, hogy azért nézik a műsorainkat, mert más sajtóorgánumokból nem értesülnek ezekről a rendezvényekről. Jelenleg a legfájóbb pont Szerémség, mivel oda műszaki okok miatt hagyományos adóval nem tudjuk eljuttatni a műsort, a szerémségi kábelszolgáltatókkal viszont nem sikerült megegyeznünk, ennek főként anyagi okai voltak. Ennek ellenére több adást is készítettünk Maradékon és Satrincán – mondta Vajda.
Megkérdeztük azt is, elegendő újságíróval rendelkeznek-e a szórványmagyarság tájékoztatására.
– Az újságírók száma nagyon alacsony más tévékhez képest. Nálunk öt újságíró dolgozik, valamint főszerkesztőként én is részt veszek a napi munkában, de ez nagyon kevés.
Móricz Atilla, a Mozaik TV Függetlenség Szakszervezetének elnöke a Magyar Szónak elmondta: a figyelmeztető sztrájkot követően nem történt nagy előrelépés.
– A Mozaik Televízió kuratóriuma közölte velünk azokat a döntéseket, amelyeket az utolsó ülésükön meghoztak, s azután a szakszervezet is összeült. Arra jutottunk, hogy a napidíjak kifizetésén kívül semmiféle előrelépés sem történt, ennélfogva továbbra is elégedetlenek vagyunk a kuratórium és a vezetőség válaszával. Ez azt jelenti, hogy nem állunk el a szeptember 3-ára bejelentett általános sztrájktól. Számunkra elfogadhatatlan az a válasz, amelyet Király Károly, a Mozaik Televízió kuratóriumának elnöke mondott nekünk, hogy majd fölmérik a helyzetet, és elemzik a problémákat. Ha a helyzet nem változik, bejelentjük, hogy hétfő délben hatályba lép az általános sztrájk. A munkabeszüntetés alatt is be kell tartani azt a munkaminimumot, amelyet a szabályzat előír, de hogy pontosan miként működünk majd, arról még nem döntöttünk. A szakszervezet belgrádi központjában azt javasolták, hogy fekete képernyőt sugározzunk, mi viszont egyelőre más megoldást szeretnénk.
Király Károly, a Mozaik Televízió kuratóriumának elnöke azt nyilatkozta lapunknak, hogy a kuratórium ülése után találkozott a szakszervezet képviselőivel, és most várakozó állásponton vannak, de sajnos úgy tűnik, patthelyzet alakult ki.
Simon Erzsébet Zita, az MNT tájékoztatási tanácsosa szerint nem lehet a Mozaik Televízióban kialakult problémára gyors megoldást találni, mert a gondok már régóta halmozódnak.
– A Mozaik Televízió egyik fontos bevételi forrásának továbbra is az önkormányzat támogatásának kell lennie. Az MNT projekttámogatás formájában segítheti a csatornát, ugyanúgy, ahogyan a többi médiumot. A tanács mint alapító vagy társalapító közvetlen pénzügyi támogatásban nem részesít egy sajtóorgánumot sem. A patthelyzetet a jövő hét folyamán próbáljuk megoldani, de természetesen nem végső megoldásról beszélek: le kell ülnünk a szakszervezet, a dolgozók és a kuratórium képviselőivel is, s tüzetesen át kell vizsgálnunk a hosszú ideje tornyosuló problémákat. Miután felmérjük a jelenlegi állapotokat, a kapacitásokat, a teljesítményt, elkészül a program a gondok áthidalására. A Mozaik szerepet kapott a médiastratégiában is, és részese kell, hogy legyen a vajdasági médiahálózatnak, szorosan kapcsolódva a Pannon Televízióhoz. Ez azt jelenti, hogy a Pannon TV-vel napi szinten folyik majd az együttműködés, a műsorcsere, amely jelenleg csak alkalomadtán működik. Ennek persze mindkét irányban folyamatosnak kell lennie, ami azt jelenti, hogy bizonyos eseményekről, amelyek a Mozaik hatáskörébe tartoznak, a Pannon kérhet tudósítást vagy beszámolót, és ez fordítva is így lesz, de elsősorban a pannonos híradóhoz várnak majd anyagot Újvidékről és a környékről – mondta Simon.
Kérdésünkre, hogy van-e esély arra, hogy Szerémségben is nézhető legyen a Mozaik TV, és hogy az ehhez szükséges műszaki feltételeket megteremtik, az MNT tájékoztatási megbízottja elmondta, van rá lehetőség, de jelenleg ennek megvalósítása nagy akadályokba ütközik.
– Fel kell mérni a lehetőségeket, hogy milyen szolgáltatókkal kell felvenni a kapcsolatot, és hogyan lehet átjutni a Fruška gorán, az ottani szórványmagyarsághoz. Ez egy fontos feladat, és nincs kifelejtve a médiastratégiából meg a terveinkből sem. De először a Mozaik TV helyzetét kell rendezni. A csatorna jelenleg is támogatást kap az újvidéki önkormányzattól, s talán aktívabban kellene szerepet vállalnia a szponzorálásában a többi önkormányzatnak, ahol szerepel a műsorkínálatban – magyarázta Simon.
Megkérdeztük azt is, lehetne-e növelni az újságírók számát.
– Az ilyen jellegű átszervezés csak a helyzet felmérése után lesz lehetséges, többek között ezt is tartalmazza majd az a programterv, amelyet a Mozaik TV helyzetének az átvizsgálása után készítünk el. Erre nem kell sokat várni, mert elég bonyolult a helyzet. A jövő héten találkozunk a mozaikosokkal, és két-három hét múlva elkészülhet a programterv. Őszintén remélem, hogy lenyugodnak a kedélyek, és elállnak az általános sztrájktól. Az lenne a legjobb, ha megvárnák, míg elkészül a programterv, és akkor áttekinthetőbb lesz a helyzet. A Mozaik TV önálló tudósítópont lehetne a televíziós hálózatban, ahonnan akár élő kapcsolások lennének lebonyolíthatóak, vagy komplett műsorok készülhetnének el a Pannon TV részére is, így az utazási költségeket is csökkenthetnénk, s a Pannon is könnyebben jutna az újvidéki hírekhez, az ottani magyarságot érintő témákhoz és fordítva – fejtette ki Simon.