2024. november 25., hétfő

Újvidék ismét nemet mondott a gyűlöletre

A Bölcsészettudományi Kar előtt tiltakoztak a városban tapasztalható soviniszta, fasiszta jelenségek miatt a polgárok
(Fotók: Ótos András) Több mint ötszázan gyűltek össze a Polgári Vajdaság nemkormányzati szervezet tiltakozó megmozdulásán hétfő délután a Bölcsészettudományi Kar előtt, amelynek faláról ismeretlenek leszakították a Zoran Đinđić nevét viselő utcanévtáblát, és Igor Pavličić polgármestert gyalázó soviniszta feliratot írtak ki. „Pavličić usztasa. Vége van. Vajdaság a következő” – ez jelent meg a vasárnapra virradó éjjel az épület bejáratánál. A graffitit még hétfő délelőtt átmeszelték, az utcanévtáblát pedig a délután megtartott tiltakozás során helyezték újra ki. A megmozdulás egyik hosszú transzparensén ez állt: A gyűlölet ellen – Stop a fasizmusnak!
– Mintha egy rossz végtelenségben, egy állandóan ismétlődő történelemben élnénk, s amikor azt hisszük, az őrültségnek már minden színét megismertük, akkor az bebizonyítja, hogy még nagyobb őrültségekre, még több gyűlölet szítására képes. Bizonyítja, hogy még mindig léteznek azok, akik a kilencvenes években annyi bajt okoztak ennek a városnak, s most újra a gyűlölet és sovinizmus nyelvén akarnak megtámadni mindent, ami különbözik, ami más – fogalmazott beszédében Dinko Gruhonjić, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének elnöke.

Mint mondta, az újvidékiek nem fogják megengedni, hogy a gyűlölet kerekedjen felül, s készek újra kiállni az efféle jelenségek ellen, ugyanúgy, ahogyan 2007 októberében is megvédték a várost a neonácik tervezett utcai tivornyájától.

– Mindaz, ami az elmúlt két hónapban történt az alkotmánybíróság Vajdasággal kapcsolatos döntését követően arról tanúskodik, hogy a kilencvenes évek őrültsége még mindig nem falt fel eleget. Ez a szörnyeteg feszültségekkel, összetűzésekkel táplálkozik, s egyetlen megoldása sincs a problémákra. Most arra törekszik, hogy gyerekeink életét is megkeserítse – húzta alá Gruhonjić.

Danica Stefanović, a Pannónia Polgári Alap vezetője feltette a kérdést: milyen messzire mehetnek még el az efféle szélsőségek.

– Veterniken lakom, a sugárút kezdetén ez áll a falon: Čanak usztasa. Hónapok óta ott áll a felirat. Újvidék bejáratánál a többnyelvű üdvözlő táblán a magyar feliratot festették le vörös színnel, szintén hónapokkal ezelőtt. Egyetértek azokkal, akik panaszkodnak rá, hogy a város tele van rasszista, nacionalista, nemzetellenes üzenetekkel. Megálljt kell parancsolnunk ezeknek, világosan ki kell fejeznünk nemtetszésünket. Megrázott, hogy valaki magának már ki tudja hanyadszor ismét megengedi, hogy leverje annak a meggyilkolt kormányfőnek a nevét viselő utcanévtáblát, aki a reményt jelentette valamennyiünk számára. Nem engedhetem meg, hogy valaki megölje ezt az emléket és egy szebb jövőnek a reményét. Tiltakozom. Ezért vagyok ma itt – közölte Stefanović.

Beszédében Aleksandar Popov, a Regionalizmusért Központ igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy minden egyes graffitinek jelentősége van, mert, mint mondta, falfirkákkal kezdődött el a zsidóüldözés is a második világháború során, de 2004-ben és 2005-ben a vajdasági magyarok ellen is számos felirat jelent meg a tartományban, és kapcsolatba hozható a lejátszódott magyarellenes incidensekkel is. Mint hozzátette: nem lehet egyszerű falfirkának nevezni azt, amelyik leszámolásra szólít fel a más nemzetiségű vagy másmilyen politikai nézeteket valló személyek ellen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás