2024. november 25., hétfő

Észlelhetőbbé tenni a multikulturalizmust

Átadták az idei támogatásokat azoknak a tartományi szerveknek, intézményeknek, melyek a kisebbségi nemzeti közösségek nyelvének hivatalos használatát célzó kezdeményezéseket indítanak el

A tartományi kormány éves pályázatok meghirdetése révén finanszírozza a nyelvhasználati projektumok költségeinek egy részét. A téma kapcsán mgr. Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkárt kérdeztük.

– A titkárság már évek óta meghirdeti a hivatalos nyelvhasználat támogatására irányuló pályázatát a községek, közintézmények számára. Az idén a pályázat keretösszege 6,6 millió dinár volt, amelyből összesen 66 intézmény részesült, beleértve a helyi közösségeket, óvodákat, könyvtárakat, szociális központokat, valamint a közvállalatokat is. Az idén először az Újvidéki Egyetem is támogatásban részesült – számolt be a pályázat eredményeiről Deli.

Mint közölte, a jóváhagyott összegeket a támogatásban részesült önkormányzatok, szervezetek például többnyelvű táblák kihelyezésére, különböző formanyomtatványok lefordítására, elkészítésére, szoftverek beszerzésére használhatják fel.

– A helyi közösségek gyakran pályáznak szoftverek és fordítóberendezések beszerzésére a községi képviselő-testületek üléstermének felszerelése érdekében, a szimultán fordítások biztosítása végett. Tudjuk, hogy az efféle felszerelés nem olcsó. Ennek a támogatásnak a segítségével próbáljuk tehát elérni, hogy a kisebbségi nyelvek ne csupán a művelődés vagy az oktatás területén jelenjenek meg, melyek, igaz, rendkívül fontosak. Úgy tartjuk viszont, hogy a vajdasági multikulturalizmusnak nem kizárólag itt kell jelen lennie, hanem a hivatalokban is tetten érhetővé kell válnia. Ez nem csupán a jó szándék kérdése, hanem a hivataloknak a törvényekkel és nemzetközi szerződésekkel megerősített kötelezettsége is – fogalmazott a titkár.

Mint mondta, a hivatalos nyelv- és íráshasználat támogatását a titkárság a jövőben is folytatni kívánja, s annak a reményének adott hangot, hogy a különböző költségvetési megszorítások nem fogják tovább szűkíteni a meglévő kereteket.

– Természetesen azok a községek pályáznak, amelyekben egy vagy több kisebbségi nyelv hivatalos használatban áll. Ma a legjelentősebb összegek kiosztására került sor, így a többi között Nagykikinda, Nagybecskerek, Magyarkanizsa, Zenta, Antalfalva, Topolya és Újvidék is átvehette a támogatást. Mondhatni, hogy Vajdaság egész területéről érkeznek mindig pályázatok – nyilatkozta lapunknak Deli Andor.

Mint megtudtuk, az Újvidéki Egyetem az egyetemi város területén tervezi többnyelvű információs táblák kihelyezését. Ahogyan azt a tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár is említette, Magyarkanizsa is a támogatott községek között van.

– Magyarkanizsa összesen 850 ezer dinárt kapott, az összeg mögött azonban nyolc szerződés is áll. Három helyi közösségünk: Horgos, Martonos és Oromhegyes szerepelt sikerrel e pályázaton. Mellettük öt intézményünk, közvállalatunk nyerte el még a támogatást: az egészségház, a szociális központ, a Gyöngyszemeink óvoda, a területrendezési közvállalat és az idegenforgalmi szervezet. A nyelvhasználathoz kötődően mindegyikük kétnyelvű táblák, űrlapok elkészítésére fordítja majd az elnyert összeget – mint ismeretes, Magyarkanizsán a szerb mellett a magyar nyelv is hivatalos használatban van. Az idegenforgalmi szervezet különböző képesítések megszerzését szolgáló tanfolyamokra költi majd el a pénzt, szintén a kétnyelvűség szavatolásának céljával – ismertette a részleteket Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester.

Mint mondta, a községen belüli helyi közösségek, intézmények évről évre eredményesen pályáznak a titkárságnál, tehát elmondható, hogy már hosszú gyakorlat áll mögöttük.

– Úgy vélem, hogy mindennek az eredménye meglátszik a községben, Magyarkanizsa élen jár a nyelvhasználati jogok területén. Megköszöntük most is a segítséget a tartománynak, és számítunk arra a jövőben is – tette hozzá Nyilas Mihály.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás