2024. november 23., szombat

Gyógykezeltetés honosítással is

A kettős állampolgársággal rendelkezők is igénybe vehetik az anyaországi egészségügyi támogatást
A CMH irodákban lehet átadni a kérelmeket

A határon túli magyarok immár öt éve élhetnek a magyar állam által nyújtott egészségügyi támogatással, melynek köszönhetően lehetőségük van ingyenesen igénybe venni bizonyos gyógykezeléseket magyarországi kórházakban vagy klinikákon. Ezt eddig csupán azok kérvényezhették, akik rendelkeztek magyar igazolvánnyal, de az erről szóló törvényt nemrégiben módosították.

A magyarországi egészségügyi ellátások költségtámogatását a Szerbiában és Ukrajnában lakóhellyel rendelkező, magukat magyar nemzetiségűnek valló polgárok is igényelhetik. Vajdaságból 2007 óta százharminchat kérvényt hagytak jóvá, és elsősorban műtéti beavatkozásokra került sor. A kérvények a Vajdaságban működő CMH irodák közvetítésével jutottak el az értékelő bizottsághoz, és a jövőben is ők látják el ezt a feladatkört, segítve a szükséges dokumentumok összegyűjtését és továbbítását a bizottsághoz.

Stangl Krisztina, a szabadkai CMH iroda vezetője elmondta, eddig mind a hat Vajdaságban működő CMH iroda továbbíthatta a kérvényeket, ezentúl ez annyiban változik, hogy a többi iroda csak összegyűjtheti ezeket, és a szabadkai iroda küldi őket tovább, tehát az összes kérelem innen érkezik majd a jövőben a bizottsághoz.

– A törvénymódosítás elsősorban technikai változást jelent. Eddig csak azok kérelmezhették a magyarországi gyógykezeltetést, akik magyar igazolvánnyal rendelkeztek, de ez kibővült, és ezentúl az egyszerűsített honosítási eljárás által magyar állampolgársággal rendelkezők is jogosultak lettek az egészségügyi ellátásra, vagyis akik kettős állampolgárok, de nem élnek életvitelszerűen Magyarországon, és nincs ott állandó lakcímük. A kérvényezés nem lett bonyolultabb, bár most már egyéb nyilatkozatok aláírására is szükség van a kérelmező részéről, vagyis hogy hozzájárul a személyes és az egészségi állapotáról szóló adatokhoz való hozzáféréshez. A kérvényhez szükség van egy egyoldalas magyar nyelvű kórtörténeti összefoglalóra és diagnózisra, ahol a tünetek, a vizsgálatok és az eredmények szerepelnek. Ennek megírására a páciens egy szakorvost vagy háziorvost kérhet fel. Ezenkívül szükséges mellékelni a magyar igazolvány vagy a magyar állampolgárságot igazoló honosítási okirat fénymásolatát, állampolgárság esetében a lakcímkártyára is szükség van, ki kell tölteni egy formanyomtatványt a személyes adatokról, valamint mellékelni kell egy nyilatkozatot, hogy a kérelmező hozzájárul az adatai kezeléshez, és alá kell írnia egy dokumentumot, mellyel felhatalmazza a CMH irodát a kérelem továbbításához. A kérelmeket dr. Tóth Barna Elvira, az adai egészségház igazgatónője is átnézi, aki elsősorban abban nyújt segítséget, hogy egy-egy esetben igényelhető-e a gyógykezeltetés, vagy az kívül esik a meghatározott kategóriákon. Az idén gerincműtétre, szemműtétre, daganatos betegségek és idegrendszeri elváltozások kezelésére érkeztek kérelmek, s Szabadkáról eddig tizenhárom kérvényt továbbítottak a bizottsághoz.

A legtöbb esetben az ingyenes magyarországi egészségügyi ellátást megelőzi az itthoni gyógykezelés, de ha a kezelések nem vezettek eredményre, vagy sürgős beavatkozásra van szükség, de sokat kell várni az operációra, esetleg itthon nem tudnak bizonyos műtéteket elvégezni, akkor élni lehet ezzel a lehetőséggel. A bizottság a beérkezett kérelmekről legkésőbb hatvan napon belül köteles dönteni, de a legtöbb esetben, főleg ha sürgős beavatkozásra van szükség, a válasz előbb is megérkezik, amelyről írásban értesítik a beteget, az irodát és természetesen a klinikát is, ahol elvégzik a beavatkozást vagy a gyógykezelést. Levelükben azt is feltüntetik, hogy a támogatott egészségügyi ellátást mely periódusban kell és lehet igénybe venni. Azt is a bizottság dönti el, hogy a pácienst melyik városban és melyik kórházban vagy klinikán fogják ellátni, de igyekeznek főleg Pécsre és Szegedre irányítani az ellátásra szorulókat.

Dr. Tóth Barna Elvirától, az adai egészségház igazgatónőjétől megtudtuk,

a határon túli magyarok számára a következő orvosi ellátásokat támogatja az anyaország:

– A daganatos megbetegedések műtéti megoldása jöhet szóba sugárterápia és kemoterápia nélkül, szemészeti és fül-orr-gégészeti beavatkozásokra, nyelőcső-elváltozások és emésztőszervrendszeri fejlődési rendellenességek operációjára, mellkasi és gerincdeformitások műtéti kezelésére kerülhet sor. Bizonyos korrekciós műtéteket is elvégeznek traumás csonttörések esetén, amennyiben az szakmailag indokolt, különféle veleszületett rendellenességek műtéti megoldásai, például keringési rendszer, csont-ízületi valamint húgy-ivarszervi fejlődési rendellenességek esetén lehet a magyarországi gyógykezeltetést kérni, és a magas kockázatú terhességek figyelemmel kísérése is szóba jöhet. Minden kérelem esetében szükség van hazánkban legalább a kórkép felállítására, a megkezdett diagnosztikára. Csak olyankor forduljunk a magyar állam felé orvosi ellátásért, ha nálunk valami miatt akadályba ütközik az eset megoldása. A kérelemhez mellékelni kell minden orvosi leletet a szóban forgó betegséggel kapcsolatban. Az elbírálás az Egészségügyi Minisztériumban történik, és ott jelölik ki a megfelelő intézményt is, ahol majd az ellátásra sor kerül. A sürgősségi esetek nem esnek ilyen jellegű támogatás alá – tudtuk meg a doktornőtől.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás