2024. november 25., hétfő

Sikernek álcázott kudarc

A nyilatkozatok szerint eredményesen, a tények alapján viszont eredménytelenül zárult a Pajtić–Dinkić-találkozó Újvidéken

(Fotó: Ótos András)

Zavaros üzenetek hangzottak el a Bojan Pajtić tartományi kormányfő és Mlađan Dinkić pénzügyminiszter között lezajlott csütörtök délelőtti megbeszélést követően. A tartományi kormány épületében folytatott tárgyalásokra a Belgrád és Újvidék közötti egyre nagyobb ellentétek miatt került sor. Mint ismeretes, a köztársasági költségvetési rendszer átalakításáról meghozott törvény az adóbevételek és nem a teljes költségvetés hét százaléka alapján számolja el a Vajdaságot megillető anyagi eszközöket, ami miatt hevesen tiltakoztak a tartományi adminisztráció képviselői, s mivel Belgrád hajlandóságot sem mutatott az eddigiekben a kérdés rendezésére, a tartomány a Szerbiai Alkotmánybírósághoz fordult az ügyben. Ezt a feszültséget kellett volna csillapítania a csütörtöki találkozónak.

Hogy milyenek voltak a nyilatkozatok, arról a médiában megjelent csütörtöki címek is tanúskodtak: az egyik megállapodásról, a másik eredménytelen beszélgetésről számolt be. Az újságírókhoz először Pajtić szólt, aki a költségvetés kérdése helyett a tervezett befektetésekről beszélt nyilatkozata elején, arról, hogyan épül majd a közeljövőben ki az Újvidék és Ruma közötti, valamint a Nagybecskerek és Újvidék közötti autóút, s hogyan zajlik majd le a Duna–Tisza–Duna-csatornahálózat tisztítása.

Vajdaság pénzügyi gondjaival kapcsolatban a következő „megegyezés” született: a jövő év közepéig a köztársasági parlament elfogadja majd a tartomány finanszírozásáról szóló törvényt. Világossá vált, hogy az idei pótköltségvetésben és a jövő évi büdzsében még nem rendeződik majd tartósan Vajdaság pénzelése.

– Az Alkotmánybírósághoz benyújtott panasz elindított már egy folyamatot, s a bíróságnak döntést kell hoznia az ügyben. Ez a beadvány nem az ellenségeskedés megnyilvánulása, hanem az egyedüli lehetséges jogorvoslata az ügynek. Mindennél fontosabbnak tartom azt a jó szándékot, amelyik a probléma rendezésére kialakult. A probléma pedig nem ma jött létre, hanem négy köztársasági kormány mandátumával ezelőtt – fogalmazott Pajtić.

Dinkić azt mondta, hogy a 2013. évi költségvetésben a Vajdaságot megillető rész az eddiginél 9,5 százalékkal lesz majd magasabb, s a tartomány adóbevételekből származó részesedését is növelik. Feltette ugyanakkor a kérdést, hogy amennyiben a finanszírozás gondja már többéves, miért nem fordult már korábban az Alkotmánybírósághoz a tartomány. Elmondta, hogy a kormány számára a régiók egyenlő arányú fejlődése prioritást jelent.

– Különösen fontos, hogy a válság idején, a tapasztalható körülmények között Szerbián belül ne alakítsunk ki újabb feszültségeket, hanem ellenkezőleg, nagyobb összefogásra lenne szükségünk, mint valaha – húzta alá Dinkić.

Újságírói kérdésre felelve Pajtić elmondta, hogy a tartomány finanszírozásáról szóló jogszabály kidolgozása során Vajdaság három elvet mindenképp meg kíván valósítani: a pénzelés állandóságának biztosítását, a hétszázalékos alkotmányos minimumot, valamint a költségvetés háromheted részének nagyberuházásokra fordításáról szóló szabályt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás