Kétnapos szerbiai látogatásának második napján, az Ivica Dačić kormányfővel, Aleksandar Vučić védelmi miniszterrel és Nebojša Rodićtyal, a Biztonsági-tájékoztatási Ügynökség (BIA) igazgatójával folytatott tárgyalásokat követően Serge Brammertz, a hágai nemzetközi törvényszék főügyésze meggyőződésének adott hangot, hogy az új kormány is teljes együttműködést valósít majd meg a hágai törvényszékkel. Hozzátette, hogy a védelmi miniszter arról is biztosította, hogy a belbiztonsági szolgálatok is készek az együttműködés folytatására. Reményét fejezte ki, hogy a következő napokban haladás történik majd a hágai vádlottak rejtőzködését segítő hálózat felderítése terén is. Brammertz ezt követően Vladimir Vukčević háborús bűnökkel foglalkozó főügyésszel is tárgyalt, akitől, mint mondta, reménykeltő információkat kapott a segítőkkel kapcsolatos nyomozásról.
– A szerbiai kormány számára rendkívül fontos, hogy minden egyes bűncselekményt felgöngyölítsenek, hiszen ez a régió tartós békéjének az előfeltétele is. A főügyész jelentései nagy jelentőséggel bírnak, hiszen meghatározzák az ENSZ és az Európai Unió Szerbiával kapcsolatos álláspontját – jelentette ki kedden Ivica Dačić.
Valamennyi találkozón azt állapították meg, hogy a dokumentumokhoz és az archívumokhoz való hozzáférést a szerbiai hatóságok az elvárásoknak megfelelően szavatolják a hágai törvényszék ügyészsége számára.
Rasim Ljaljićtyal, a hágai törvényszékkel folytatott együttműködéssel megbízott nemzeti tanács vezetőjével Brammertz a koszovói–albániai szervkereskedelem kérdését is érintette. Azt mondta: függetlenül attól, hogy a hágai ügyészségnek nincs mandátuma ebben az ügyben nyomozni, ahogyan eddig is, úgy a jövőben is kész mindenben a segítségére lenni az EULEX által vezetett nemzetközi nyomozócsoportnak. A teljes igazság megállapítása és a felelős személyek megbüntetése mellett szállt síkra. Ljaljić és Brammertz egyet értettek abban, hogy a tanács és az ügyészség között nincsenek nyitott kérdések, s az együttműködés meglehetősen magas színvonalúnak nevezhető.
SZERBIA TÖBBET IS TEHETETT VOLNA
A főügyész a Večernje novosti lapnak adott interjújában közölte, hogy Szerbiának szavatolnia kell a teljes hozzáférést a tanúkhoz, a különféle dokumentumokhoz és választ kell adnia arra a kérdésre, hogyan kerülhették meg az igazságszolgáltatást olyan sokáig a háborús bűnökkel vádolt személyek. Úgy fogalmazott, hogy Szerbia többet is megtehetett volna annál, mint amennyit ezidáig nyújtott, hiszen nem elég csupán megígérni azt, hogy lépéseket tesznek a szökevények segítői ellen. Megállapította, hogy az együttműködésben az igen jelentősnek nevezhető tavalyi letartóztatások jelentették a mérföldkövet. Ezen kívül azonban, tette hozzá, kevés eredményt lehetett látni. Arra a kérdésre, hogy mit kell még Szerbiának megtennie az együttműködés lezárása érdekében, Brammertz közölte: a folyamatban lévő elsőfokú és a fellebbviteli eljárások lezárásához, amit a Biztonsági Tanács szorgalmaz, a szerb hatóságok teljes és átfogó együttműködését követeli a törvényszék az adatok hozzáférhetőségének biztosítása terén.
– Információkra van szükségünk a háborús bűnök ügyében Szerbiában folyó eljárások előrehaladása kapcsán, és a környező államokkal ezen a téren megvalósított együttműködés kapcsán is. Ez utóbbi különösen fontos, hiszen rengeteg munka marad még a törvényszék bezárását követően is. Erősíteni kell a régió országainak jogrendszereit, s továbbra is prioritást kell élveznie a háborús bűnök felderítésére irányuló munkának – jelentette ki Brammertz.
Közölte, hogy a Radovan Karadžić elleni eljárás október 16-ától a védelem fellépésével folytatódik. A Ratko Mladić ellen folyó eljárás is nagyobb akadályok nélkül zajlik, Vojislav Šešelj ügyében pedig jövőre várhatóan ítéletet hoznak – tette hozzá.
Mint ismeretes, Szerbiának a törvényszékkel megvalósított együttműködéséről szóló legújabb jelentését Brammertz november közepén adja majd át az ENSZ Biztonsági Tanácsának. A legutóbbi, június 7-i jelentésében a főügyész elégedetten szólt a törvényszék valamennyi volt jugoszláv állammal megvalósított együttműködéséről.