2024. november 24., vasárnap

Szeptemberi számla – októberi adóval

A törvények összehangolatlanságának egyik legújabb eredménye a váratlan árkiigazítás – Az ombudsman szerint az áfáról szóló jogszabály értelmetlenné tette az energetikai törvény fogyasztókat
Meglepődve vették tudomásul sokan, hogy a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) már a szeptemberi fogyasztást tartalmazó számlákon az október elsején életbe lépett magasabb áfát számolta el fogyasztóinak. A fogyasztóvédők gyors reakciója következett, szerintük a közvállalat lépése egyértelműen a polgárok megkárosítását eredményezte. A villanygazdaság igazgatója is nyilatkozott szerdán az újságíróknak: röviden csak annyit mondott, hogy a számlák kiállítása során a vállalat teljes egészében a törvénynek megfelelően járt el.

– A Szerbiai Villanygazdaság a törvény szerint cselekedett az adó elszámolása során a szeptemberi villanyszámlák kiállításakor. Semmilyen mulasztást sem követett el a vállalat, a pénzügyminisztérium áfa-elszámolásra vonatkozó utasításait is teljes mértékben tiszteletben tartottuk – közölte Aleksandar Obradović, a közvállalat megbízott igazgatója.

A niši Forum Fogyasztóvédelmi Központ az elsők között figyelmeztette a vállalatot és a közvéleményt a fogyasztók jogait sértő lépésre. Felszólították az illetékeseket arra, hogy korrigálják a számlákon szereplő összegeket és 18 százalékos adót számoljanak el a szeptemberi fogyasztásra.

A villanygazdaságtól azt a választ kapták, hogy az áfázást szabályozó törvény 14. szakasza szerint a villanyórák leolvasásának időpontjában felszámolt áfa a mérvadó. Mivel a leolvasás minden hónap 1-je és 5-e között zajlik, a villanygazdaságnak jogában áll felszámolni a 20 százalékos áfát a szeptemberi fogyasztásra is.

A Magyar Szónak mgr. Jovan Jovanović, a Forum Fogyasztóvédelmi Központ elnöke nyilatkozott.

– Valóban megfelel a törvénynek ez a lépés, mely eleve úgy készült, hogy lehetővé tegye a magasabb áfa elszámolását a szeptemberi számlára is. Erről szól a 14. szakasza a jogszabálynak, mely a javak és áruk forgalmának az idejét definiálja, s ide sorolja a fűtés, a vízfogyasztás és az áramfogyasztás leolvasását is. Tudjuk, hogy a villanyórákat a következő hónap első napjaiban olvassák le, így lehetőség nyílik az időközben módosított adó elszámolására. A törvényalkotó azonban egy dologról megfeledkezett: az áramellátás nem az áruk, hanem a szolgáltatások kategóriájába tartozik, melyekről a törvény 15. szakasza rendelkezik, s a szolgáltatás nyújtásának utolsó napját, ez esetben szeptember 30-át határozza meg mérvadóként a számlázásra – magyarázta Jovanović.

Szerinte a törvényalkotó sietségében sorolhatta az áramellátást az áruforgalom kategóriájába, mert mindenki számára egyértelmű, hogy ebben az esetben szolgáltatás nyújtásáról és nem árucikkről van szó.

– A villanygazdaság úgy járt el, ahogyan az a törvényes előírásnak megfelel. Most tehát nem a közvállalat a bűnös, hanem a pénzügyminisztérium, amely az áfáról szóló törvényt megalkotta – húzta alá a központ vezetője.

Hozzátette, hogy a fogyasztók védelméért felelős kereskedelmi tárcának, az érintett energetikai tárcának és a pénzügyi tárcának is reagálnia kellene az ügyben. A fogyasztóvédelmi központ elvárja, hogy a megejtett hibát mielőbb kijavítsa az állam.

BELE KELL TÖRŐDNÜNK

A téma kapcsán Goran Papović, a Szerbiai Fogyasztók Nemzeti Szervezetének (NOPS) elnöke a Magyar Szónak röviden elmondta, hogy a kérdéses számlák kiállítása semmiképp sem történhetett meg a pénzügyminisztérium rábólintása nélkül. Véleménye szerint a fogyasztóknak nem marad más hátra, mint hogy beletörődjenek a kialakult helyzetbe – sok mindent nem tehetnek, legfeljebb tüntethetnek valahol, kérdéses azonban, hogy azzal mit érnének el.

Zorana Mihajlović energetikai miniszter szerdán azon az állásponton volt, hogy az áfa elszámolásának kérdése nem erre a tárcára, hanem csakis a pénzügyminisztériumra tartozik. Hangsúlyozta, hogy a villanygazdaság sem illetékes az ügyben. Hivatalos reakciójában a gazdasági- és pénzügyminisztérium mindent törvényesnek titulált, mert a villanyszámla kiállítása esetén a fogyasztás leolvasásának napja határozza meg az áfa nagyságát – idézték a törvény említett szakaszát. Milica Bisić miniszter-helyettes is megerősítette, hogy az áramszolgáltató a jogszabályokkal összhangban járt el a számlázás során.

NEM ÉRTESÍTETTÉK A FOGYASZTÓKAT

Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsmant arról kérdeztük, mit tehetnek azok a polgárok, akik mégsem kívánnak beletörődni a vártnál magasabb villanyszámlák megfizettetésébe. A vajdasági polgárok jogvédője egyet értett azzal, hogy az EPS az áfáról szóló új törvény 14. szakaszában álló rendelkezéseknek megfelelően járt el, s számolta fel a két százalékkal magasabb áruforgalmi adót a szeptemberi számlákra a leolvasás dátumához igazodva, hozzátette viszont, hogy a polgárok bátran hivatkozhatnak az energetikai törvénynek arra a rendelkezésére, mely szerint az áremelés előtt legkevesebb 15 nappal értesítenie kell a vállalatnak az érintett fogyasztókat a kiigazításról. Ez az értesítés pedig, ebben az esetben, elmaradt.

Az ombudsman szerint az áfázásról szóló jogszabály voltaképpen értelmetlenné tette az energetikai törvény egyes rendelkezéseit, s ismét a törvények összehangolatlanságáról beszélhetünk. Mint mondta, a polgárok a számla átvételét követő nyolc napon belül panaszt tehetnek a villanygazdaságnál. Azt javasolja azonban, hogy a panaszt mindenképp írásban adják át, mert ebben az esetben a vállalat is köteles írásban válaszolni, s nincs kizárva, hogy a későbbiek során, egy esetleges eljárásnál még szükség lesz erre az írásos nyomra. Muškinja Heinrich Anikó emlékeztetett, hogy az előírások szerint a panaszra a vállalatnak 15 napon belül válaszolnia kell.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás