– Vannak olyan pillanatok a történelemben, amikor a korábbi viták helyébe a segítség, szolidaritás és együttműködés lép. Amikor egy ország sorsfordító pillanatokat él meg, nem az a kérdés, miben nem értünk egyet, hanem az: hol tudunk úgy segíteni, hogy az igazság győzzön. Ezek ritka, és éppen ezért értékes pillanatok egy nemzet történelmében. 1956 októberében Magyarország szabadságharca is túlmutatott országhatárainkon: az elnyomással, a diktatúrával szembeni harc jelentőségét 56 évvel ezelőtt is felismerték a szabadságszerető emberek, sokan közülük szóval és tettel is a forradalom mellé álltak – hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes.
Dobrica Ćosićot idézte, aki ’56-ról mintegy leigázott nép igazi lázadásáról írt, s kiemelte, hogy a nehéz napokban Magyarország értékes támogatást kapott szerb barátaitól.
Ugyanilyen jelentőségteljes, bár szerencsére sokkal pozitívabb változások előtt áll Szerbia és én azért vagyok itt, hogy biztosíthassam önöket: Magyarország támogatja a szerb nemzetet, hogy sikeresen csatlakozzon az Európai Unióhoz. Ez nemcsak Szerbia, hanem Magyarország és az egész régió érdeke. A közép-európai nemzetek azt tanulták a 20. századtól, hogy ilyen pillanatokban számíthatunk egymásra – szögezte le Navracsics.
A Magyar Szónak adott nyilatkozatában 1956 emlékéről elmondta, hogy az egy igen fontos támpontot jelent akkor, amikor nemzeti büszkeségről beszélünk.
Európa egyik legrettegettebb rendszerével szemben kelt föl akkor a magyar nemzet. A szabadságért, nemcsak Magyarország szabadságáért, hanem egész Közép-Európa szabadságáért vívott harcot. Éppen ezért október 23-ika számunkra a szabadság napja és a magyar önállóság napja. Egy olyan nap, amikor Európa számára megmutattuk, hogy nem lehet megtörni a magyarok gerincét, hisz mi mindig is a szabadság népe leszünk.
Szerbia és Magyarország együttműködése kapcsán Navracsics úgy fogalmazott, hogy bár mindkét országnak megvannak a saját problémái, vannak olyan területei, ahol nem tudnak egymásnak segíteni, ugyanakkor az uniós felkészülés szakpolitikai szintjén Magyarország támogatni tudja Szerbiát.
– A felkészülés szakpolitikai szintjén, legyen szó a jogszabályok harmonizációjáról, az intézményes reformok végrehajtásáról, vagy a korrupcióellenes küzdelemről, Magyarország már aktívan részt vett Horvátország európai uniós felkészítésében. Nagyon gazdag tapasztalatokkal rendelkezünk és ezeket a tapasztalatokat tudjuk most felajánlani Szerbiának is a felkészülési folyamatban. Olyan szakpolitikai képzéseket tudunk tartani, tapasztalatcseréket szervezni, amelyek a szerbek számára megkönnyítik az uniós felkészülés folyamatát. Két ország kapcsolata nemcsak a jóhiszeműségen és jóindulaton múlik, hanem azon is, hogy vannak olyan közvetítők, akik kommunikációban tudják tartani a két nemzetet. Közvetíteni tudnak akkor, amikor kulturális különbségek vannak jelen. A vajdasági magyarok ebből a szempontból valóban hídszerepet töltenek be, bármennyire is közhelyszerűnek tűnik e mondat. Önök azok, akik megértik a szerb hagyományokat, s együtt éreznek a magyar hagyományokkal. Érzik a két kultúra közötti különbségeket, és helyzetükből adódóan is létezik az a jóakarat, közvetítőkészség, amely nehéz pillanatokban is kommunikálni tud a két nemzet között – mondta.