2024. november 23., szombat

Mindenkinek jár a háborús napidíj

Még három hétig jelentkezhetnek a légicsapás ideje alatt katonai szolgálatot teljesítő személyek

A háborús veteránok Nišben már több alkalommal tüntettek, hogy ők is megkapják járandóságukat

A strasbourgi emberi jogi bíróság arra kötelezte Szerbiát, hogy minden olyan személynek, aki 1999-ben a légicsapások idején katonai szolgálatot teljesített, harminceurós napidíjat fizessen ki. Amennyiben az állam november 28-ig nem nyújt be fellebbezést az ítélet ellen, legkésőbb jövő év májusáig ki kell fizetnie az elmaradt napidíjakat.

A szerb kormány négy évvel ezelőtt szociális segély címén mintegy tízezer, Dél-Szerbia legszegényebb területein élő tartalékosnak összesen körülbelül kétmilliárd dinárt utalt át. Hét község, azaz Kuršumlija, Lebane, Bojnik, Žitorađa, Doljevac, Prokuplje és Blace tartalékosaival kötött szerződés alapján a bombázások idején szolgálatot teljesítők átlagosan kétszázezer dinárt kaptak, a nagyobb városokban élő egykori tartalékosokat azonban nem akarták kifizetni, ezért Niš környékéről mintegy nyolc és fél ezren beperelték az államot, majd miután a szerbiai bíróságokon keresztül nem jutottak eredményre, az emberi jogi bírósághoz fordultak. Ebben az ügyben született most ítélet, ahol a strasbourgi emberi jogi bíróság szerint a más községekben, városokban élő tartalékosokat diszkriminálták. Az ítélet szerint azonban nemcsak ez a 8500 tartalékos jogosult a napidíjra, hanem mindenki, akit a bombázások idején mobilizáltak.

Az elégedetlen tartalékosokat Srđan Aleksić niši ügyvéd képviselte Strasbourgban, aki az ítélet megszületése után azt nyilatkozta, hogy az emberi jogi bíróság megállapította, hogy a 2008-as kifizetések háborús napidíjak és nem szociális segélyek voltak, azokat ugyanis kizárólag tartalékos katonáknak fizették ki, miközben semmilyen bizonyítékot nem kértek arról, hogy valóban szociálisan veszélyeztetett kategóriáról lenne szó, a banki kivonatok pedig kimondottan háborús napidíjakról szólnak, nem pedig szociális segélyről.

– A bíróság szerint Szerbia diszkriminatív módon lépett fel a többi tartalékossal szemben, ezért köteles a többieknek is kifizetni a légi csapások idejére járó napidíjat. Ha 2008 januárjában nem kerül sor kifizetésre, hanem azt mondja az állam, hogy nem tud fizetni senkinek, akkor egészen más lenne a helyzet, így azonban egyeseket kifizettek, másokat pedig nem. Az államnak az ítélet meghozatalától számított három hónapon belül kell panaszt benyújtania, ez a határidő november 28-a, ha ezt nem teszi meg, akkor pedig hat hónapon belül ki kell fizetnie a napidíjakat. Nincs semmilyen információm arra vonatkozóan, hogy az állam hogyan dönt az ügyben, de mivel tudjuk, hogy nagy összegről van szó, hajlandóak vagyunk tárgyalni, és készek vagyunk kompromisszumot kötni. Az is elfogadható megoldás, hogy a tartalékosokat részletekben fizessék ki, a lényeg, hogy szülessen valamilyen megegyezés, és ezek az emberek, vagyis minden érintett kivétel nélkül megkapja a pénzét – nyilatkozta lapunknak Aleksić.

Tekintve, hogy az állami költségvetés igen szűkös, nem tudni, hogy a több milliárd dináros tétel kifizetését hogyan oldja meg Szerbia. A szerb kormány egyelőre nem foglalt állást az ügyben, és nem adott zöld utat a kifizetésekre sem, de a napidíjat igénylőknek már most jelentkezniük kell a Háborús Veterán Harcosok Szövetségénél, akik a listát eljuttatják a kormányhoz.

Srđan Aleksić elmondta, mindenkit, akit a hetvennyolc napig tartó légicsapás ideje alatt, azaz 1999. március 24-e és június 10-e között mozgósítottak, vagyis a tartalékosok, rendőrök és a rendes katonai szolgálatot teljesítő katonák is jogosultak a napidíjra, attól függetlenül, hogy a bombázások alatt az ország mely területén teljesítettek szolgálatot.

– Nem tudnám megmondani, hogy hány embert érinthet ez az ügy, az biztos, hogy mindent összevetve több tízezer személyről van szó, hiszen

csak Niš közelében több mint nyolcezer embert mozgósítottak, továbbá nemcsak azok kérhetik a napidíjat, akiket Koszovóra vezényeltek, hanem azok is, akiket Szerbia más területére irányítottak, s huszonnégy órán keresztül készenlétben voltak.

Az érintettek Vajdaság területéről az újvidéki Háborús Veterán Harcosok Szövetségénél jelentkezhetnek november 20-ig.

A napidíjat személyesen kell kérvényezni, és mellékelni kell a személyi igazolvány fénymásolatát, valamint a katonakönyv azon oldalainak fénymásolatát, ahová beírták, hogy a légi csapások idején katonai szolgálatot teljesített a kérelmező. A Háborús Veterán Harcosok Szövetsége irodája Újvidéken, az Ognjanović utca 7-es szám alatt található a Putnik szállóval szemben, ahol munkanapokon 9 és 13 óra között várják a napidíjat igénylőket. A szövetség munkatársai a 021/420-288-as és a 064/10-28-845-ös telefonszámon is elérhetők, akiktől úgyszintén tájékoztatást kaphatnak az érintettek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás