2024. november 23., szombat

Közös tervezés

Újvidéki konferencia az integrált városfejlesztésről

Szerbiában a területrendezési tervek elkészítése után az európai előírásoknak megfelelően szükséges a stratégiai tervek megalkotása. Magyarországon az uniós elvek szerint jelentkezik az integrált városfejlesztési tervezés, amely a városok külön részeit is megtervezi, aztán pedig külön stratégiába foglalja össze tennivalókat. A Vajdasági Regionális Fejlesztési Ügynökség és a magyarországi Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület a magyar szakemberek tapasztalatainak bemutatása céljából konferenciát rendezett a Vajdasági Gazdasági Kamarában.

A Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület 1997-ben alakult azzal a céllal, hogy civil szervezetként a területfejlesztést különböző kezdeményezésekkel és összefogással segítse. Sokáig csak magyarországi fejlesztésekkel foglalkozott, de néhány éve Vajdaságban is tevékenykedik, elsősorban képzésekben segédkezik. Két nyertes IPA projektet tudhat maga mögött, amelyek a magyar–szerb határ menti kapcsolatok fejlesztését segítik. Ezek közül az egyik, a JUAN projekt (Joint Urban and Agglomeration Network – Közös Városi és Agglomerációs Hálózat) miatt jöttek az újvidéki konferenciára.

Schwertner János, a Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület elnöke a projekttel kapcsolatban elmondta, hogy minden európai uniós ország esetében a városok fejlesztéséhez kapcsolódóan integrált várostervezési stratégiát kellett elkészíteni. A magyarországi tapasztalatokat igyekeznek átadni a szerbiai partnereknek, amelyet megkönnyítenek a hasonló adottságok, mint például a Dél-Alföld és Vajdaság településeinek hasonló szerkezete, mondta Schwertner.

Ribár Gyula, a Vajdasági Regionális Fejlesztési Ügynökség képviselője elmondta, hogy a konferencián bemutatják a megalapozó tanulmányokat az itteni közönségnek. A magyarországi partner elemezte a Magyarországon eddig végbement fejlesztések eredményeit, a vajdasági oldalon pedig a Regionális Fejlesztési Ügynökség végzett egy hasonló analízist. Ennek a két elemzésnek a bemutatására került sor az újvidéki konferencián, tudtuk meg Ribár Gyulától.

Tóth Róbert,a JUAN projekt szakmai vezetője kifejtette, hogy városfejlesztésre és nemzetközi tapasztalatok begyűjtésére összpontosítanak. Próbálnak a 2014–2020 időszakra javaslatokat megfogalmazni az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés céljából. Magyarországon az évek folyamán több száz millió eurót használtak már fel integrált városfejlesztésre EU-s pénzekből, mondta Tóth Róbert.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás