2024. november 25., hétfő

Jönnének a kínaiak

Újvidék jövőre a Kínából származó áru európai forgalmazó-központjává válhat

A vajdasági kormány küldöttsége a múlt héten Kína leggazdagabb tartományában, Guangzhouban járt, ahol szóbeli megállapodás született az Újvidéki Kikötő és a Vámmentes Övezet összevonásáról. Ha sikerrel járna a két vállalat egyesítése, kínai segítséggel nemzetközi logisztikai központ létesülne, amely a Kínából szállított árut forgalmazná Európa irányában.

A dunai flotta készenlétben áll (Ótos András felvétele)

Miroslav Vasin tartományi gazdasági titkár elmondta, még nem született írásbeli megállapodás a kínai féllel, de a beszélgetések konstruktívak voltak, és reális esélyt lát arra, hogy a jövő év elején nyélbe üssék a megállapodást. Hozzátette, az ötlet még kidolgozás alatt áll, de figyelembe véve a kínaiak érdeklődését, jók az esélyek az újév utáni sikeres üzlet megkötésére.

Milenko Milivojević, az Újvidéki Kikötő igazgatója elmondta a Magyar Szónak, a logisztikai központ létrehozása nem új keletű, még a hetvenes években tervben volt egy hasonló vállalat létrehozása, mert ennek köszönhetően a legolcsóbb szállítási költségeket fizette volna a város, illetve a folyami útvonalakat részesítette volna előnyben.

– Az ötlet jó, részvénytársaságot alapítanánk, amely négy alapvető profit-orientált szolgáltatást foglalna magában: kikötőt, raktárt, vámot és vámmentes övezetet. Ha megvalósulna, az azt jelentené, hogy a regionális áruforgalom befogadására, raktározására és szállítására szükséges összes eszközünk rendelkezésünkre állna – mondta Milivojević.

Az Újvidéki Kikötő igazgatója kifejtette, a kínai befektetés lehetővé tenné az áru nagyobb forgalmát, új munkahelyeket létesítene, a városi és a tartományi kasszába pedig több pénz jutna, mivel a kikötő még mindig állami tulajdon.

– Ha létrejön a megállapodás, a kikötő csak szolgáltatást nyújt a kínaiaknak, a tulajdonos továbbra is az állam marad. Az új logisztikai központban Újvidék városnak lenne a legnagyobb tulajdonrésze, ebből kifolyólag sokat jelentene a helyi gazdasági fellendülés szempontjából. Akármennyire is igyekszünk mi vonattal, vagy repülőgéppel szállítani Barig az árut, túl sok pénzbe kerül, a folyami szállítás a legolcsóbb, egyszerűen ez a legjobb megoldás – magyarázta az Újvidéki Kikötő igazgatója.

A logisztikai központ létrehozása segíthetne a pénzügyi nehézségekkel küzdő Dunav agregati (az egykori Heroj Pinki mamutvállalat) vállalaton is, hiszen az egész folyami flotta bekapcsolódna a szállításba. A befektetőnek ugyanis kifizetődő a helyi folyami flotta bérbevétele.

Miroslav Vasin tartományi gazdasági titkár elmondta a 021 Rádiónak, hogy a Dušan Borovica tönkrement üzletember tulajdonában lévő vállalat szerteágazó infrastruktúrával rendelkezik, csak sajnos nem használta ki a lehetőségeit, emiatt Vajdaság folyami forgalma akadozik.

– Ha létrejön a kínai partnerekkel a megállapodás, a Dunav agregati folyami flottáját alkalmazhatnák folyami szállításra, hiszen most lehorgonyozva, munka nélkül vesztegelnek. Ez a kínaiak számára kifizetődő lenne, egész Európa ellátását lefednék a Dunav agregati flottájával – magyarázta a tartományi gazdasági titkár.

Milenko Milivojević, az Újvidéki Kikötő igazgatója kitért a többi vajdasági kikötő fontosságára is.

– Ha teljesülne vágyunk és megépülne a logisztikai központ, Újvidék lenne a központ, de az áru egy része Pancsovára vagy Gombosra kerülhetne, hiszen ott is működő kikötők vannak – mondta Milivojević.

Hozzátette, a Duna bal partján, a Hőerőmű közelében 88 hektár földterület van a Kikötő tulajdonában, a tervek alapján itt egy új, modern kikötő épül majd, természetesen nem önerőből, hanem befektetési partnert keresnek a vállalkozáshoz.

Az új áruelosztó központnak köszönhetően az újvidéki vállalatok kihasználhatnák a folyami szállítás adta lehetőséget, és többszörös megtakarítást érhetnének el. A helyi vállalatok nem, vagy csak nagyon kis mértékben használják a folyami szállítást, jelenleg a Dunán majdnem kizárólag csak mezőgazdasági termékeket és műtrágyát szállítanak. Egyelőre nem tudni, milyen szolgáltatásokat vennének igénybe a kínaiak, és azt sem, milyen árut szállítanának, erről a januári tárgyalásokon lesz szó.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás