A Kárpát Régió Üzleti Hálózat (KRÜH) újvidéki irodája november 29. óta működik, célja, hogy feltérképezze a környék üzleti potenciálját, információkkal szolgál külföldi és hazai vállalkozóknak, továbbá kapcsolatépítő szerepe van.
Csáki Mihályt, a KRÜH újvidéki irodájának a vezetőjét a Hálózat megalakulásáról, tevékenységéről és céljáról kérdeztük.
– A Kárpát Régió Üzleti Hálózat a magyarországi Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére alakult meg 2011 januárjában. A gazdasági együttműködésben rejlő lehetőségek kiaknázása érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium irányítása mellett a Nemzeti Külgazdasági Hivatal és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara stratégiai szövetségben kiépíti és működteti a KRÜH-ot. Közreműködő szervezetként az egyes irodákat az adott viszonylatban működő vegyes kamarák, illetve kamarai tagozatok üzemeltetik.
Mi a célja a KRÜH tevékenységének?
– A KRÜH célkitűzése, hogy elősegítse a kelet-közép-európai országok nyitását egymás gazdaságai irányába, és hozzájáruljon ahhoz, hogy ez a térség európai szinten is elismert, összefonódó és erős gazdasági régióvá fejlődjön. A hálózat üzletfejlesztési irodákat foglal magában, melyek a Kárpát-medence kis- és középvállalkozásai között hidat képezve segítséget nyújtanak a határokon átívelő kereskedelmi és befektetési kapcsolatok fejlesztésében és építésében.
Felállításának első évében a Hálózat 11 helyszínen rendelkezik majd képviselettel: |
Románia: Kolozsvár, Nagyvárad, Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy |
Szlovákia: Dunaszerdahely, Kassa |
Szlovénia: Lendva |
Szerbia: Szabadka, Újvidék |
Ukrajna: Ungvár |
Horvátország: Eszék |
Hogyan néz ki az iroda mindennapos munkája?
– Még nagyon a kezdetén vagyunk, de ez nagyjából úgy működik majd, hogy a magyarországi vállalatok felkeresnek bennünket, mi pedig itteni partnert keresünk számukra. Ugyanez történik fordítva is, tehát fölkeresnek az itteni cégek, és mi magyarországi partnert találunk számukra. A kapcsolatfelvétel elősegítése persze minden olyan ország irányában hasonlóképpen működik, ahol irodáink működnek. A munkánk az irodában mindennapos terepmunkát igényel, járjuk a cégeket, feltérképezzük a potenciális vállalkozókat, akik érdekeltek lehetnek a Hálózat kapcsolatrendszerének a fejlesztésében és a gazdasági kapcsolatok kiépítésében. Tevékenységi körünk Budapesttől Belgrádig terjed, azzal, hogy a szabadkai iroda kb. Topolyáig fedi le Vajdaságot, mi pedig a többi részét, de a szabadkai irodával is szoros az együttműködésünk.
Létezik egy adatbázis, amelyből önök partnereket tudnak ajánlani?
– Igen, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal rendelkezik egy központi adatbázissal, elküldjük, mire van szükségünk, és megkapjuk az igényelt információt.
Voltak már érdeklődők?
– Igen, jelentkeztek már páran Magyarországról, és itt is voltak már érdeklődők.
Milyen profilú vállalatok jelentkezését várja leginkább?
– Ez idáig olyan vállalatok jelentkeztek, amelyek a megújuló energiaforrások fejlesztésével foglalkoznak, de a környezetbarát szigetelőanyagok termelésével foglalkozó cégek jelentkezését is várjuk.
Hogyan hoznak össze két különböző országban tevékenykedő vállalatot?
– Először is információkkal látjuk el őket, internetes kapcsolatokat küldünk, majd megszervezzük az első találkozót, legyen az Szerbiában, Magyarországon vagy máshol. Ha céget kívánnak létrehozni, vagy szükségük van a vámelőírásokra vagy más útbaigazításra, ezekben is segítünk. Az is előfordult már, hogy egy szerbiai cég adós volt egy magyarországi vállalatnak, mi pedig próbáltunk nyugtatólag hatni, találtunk jogászt, megpróbáltunk segíteni a feleken, hogy kiegyezzenek.
Ki finanszírozza, és mennyi foglalkoztatottja van a Hálózatnak?
– A Hálózatot a Nemzetgazdasági Minisztérium finanszírozza, minden irodában két foglalkoztatott van, az irodavezető és az asszisztens.
Nemrég nyílt az iroda, mikor lendül be a munka?
– Én azt hiszem, a tavaszra már teljes kapacitással működünk majd, addigra feltérképezzük a helyzetet, és a Hálózat többi irodája is készen áll majd az együttműködésre.