2024. július 17., szerda

Elfogadhatatlan ajánlat

Az osztrákok 1,1 milliárd eurót kínáltak a Szerbiai Telekom többségi tulajdonrészéért
(Fotó: www.telekom.rs)1,1 milliárd eurót ajánlott fel az Austria Telekom a szerbiai telekommunikációs vállalat 51 százalékos tulajdonjogáért. Az ajánlat értelmében az osztrákok 800 millió eurót azonnal kifizetnének, a fennmaradó 300 millió eurót pedig a következő kilenc évben törlesztenék.A szerbiai kormány a Telekom többségi tulajdonrészének eladására kiírt versenypályázaton az 51 százalékos tulajdonrész árát 1,4 milliárd euróban határozta meg. A tenderre csak az osztrákok jelentkeztek, akiknek az első ajánlata 950 millió eurós vételárat tartalmazott, emellett további 450 millió euró értékben beruháztak volna a cég fejlesztésére a következő három év során.

Az akkor felkínált árat a kormány nem fogadta el, de újabb ajánlattételt tett lehetővé az osztrákok számára, akik második árajánlatukból már kihagyták a beruházásokra vonatkozó kötelezettségvállalást.

Mint azt az Austria Telekom vezetősége tegnapi közleményében hangsúlyozta, a mostani ajánlat feltételes, az, hogy állnak-e mögötte, elsősorban a Versenybizottság döntésétől függ. Mint ismeretes, az osztrák cég a Vip Mobile mobilszolgáltató cégen keresztül már jelen van a szerbiai telekommunikációs piacon, a Szerbiai Telekom megvásárlásával pedig a birtokukba kerülne az MTS mobilszolgáltató is, ezért a Versenybizottságnak kell jóváhagynia ezt az ügyletet, szem előtt tartva a monopolhelyzet megakadályozását.

A Telekom eladásáért felelős állami munkacsoport, amely az osztrák ajánlat nyilvánosságra hozatalát követően azonnal összeült azt javasolta a szerbiai kormánynak, hogy az ne fogadja el a felkínált árat, mert az ajánlat nem tesz eleget a versenykiírásban támasztott pénzügyi feltételeknek.

Vuk Đoković,a bizottság elnöke, aki egyben a pénzügyi tárca államtitkára is, reméli, hogy a kormány mihamarabb dönt az ügyben.

Vladimir Gligorov,a bécsi Nemzetközi Gazdasági Kutatóintézet munkatársa szerint a szerb vállalatot nem fogják eladni az Austria Telekomnak ilyen feltételekkel.

– A kormány képviselői többször is elismételték, hogy legalább 1,4 milliárd eurós ajánlatot várnak. Ha nem szándékoznak bizonyos esetleges félreértéseket utólag tisztázni, ez az ajánlat, legalábbis amennyi ismert belőle, nem elégíti ki az eladó fél elvárásait – mondta Gligorov. Feltételezései szerint a kormány, amikor megállapította az 1,4 milliárd eurós eladásai árat, arra számított, hogy ennyiért vagy esetleg ettől több pénzért tudja eladni a Telekomot, és ha ez most nem valósítható meg, akkor várni kell vele.

Hasonló álláspontra helyezkedett Milan Kovačević, a külföldi beruházások szakértője is, aki elmondta, ha a kormány „betartja a szavát”, nem fogadja el ezt az ajánlatot.

A szerbiai kormány a Telekom 80 százalékát birtokolja, 20 százalék a görög érdekeltségű OTE cég tulajdonában van. A most eladásra kínált 51 százalék magába foglalja a 20 százalékos görög tulajdonrészt, és a kormány tulajdonrészéből 31 százalékot. A Szerbiai Telekom a szerbiai vezetékes hálózaton és az MTS mobilszolgáltatón kívül a boszniai szerb entitásban működő Telekom Srpske és a montenegrói Mtel mobilszolgáltatók tulajdonosa is. A cégcsoport 2010-es tiszta nyeresége 17 milliárd dinár volt, ami 27,6 százalékos növekedés az előző évhez képest.

Az Austria Telekom nyolc ország piacán van jelen, 22 millió felhasználóval rendelkezik, tavaly 4,7 milliárd eurós nyereséget valósított meg.