Itt már a jövő héten megkezdődhet a híd építése – januárban legalábbis így tervezték (fotó: Ótos András)
Számtalan építészeti pályázatot írt ki Újvidék városa az utóbbi években, ám ezek sorsa sokak számára ismeretlen, hiszen túlnyomó többségük a mai napig nem valósult meg.
Látszólag a város azon dolgozik, hogy egyre korszerűbb megoldások szülessenek Újvidéken, új hidakat, alagutakat és épületeket terveznek, ebből azonban édeskeveset látnak megvalósulni az itt élő emberek. Újvidéknek nincs pénze fenntartani a várost, ez egyre nyilvánvalóbb. Hosszú távú stratégiai meglátásokra és megoldásokra lenne szükség, ehelyett azonban csak ideiglenes kozmetikázásokra futja. A gondok pedig egyre sokasodnak.
Napközben a városban óriási a forgalom, az autók összevissza parkolnak, emiatt dugók keletkeznek, rengeteg az elhagyott épület, amely akármelyik pillanatban ráomolhat a járókelőkre, a kóbor kutyák naponta harapdálják a gyalogosokat, az ivóvíz minősége romlott, a szennyvízhálózat a beavatottak szerint kész csoda, hogy működik, a bűnözés pedig a többszörösére nőtt.
A városházán persze a gazdasági válságra hivatkoznak. De nézzük, vajon mennyit költött a város a tervek kidolgozására, manapság ugyanis egy komoly projektum elkészítéséért mélyen a zsebbe kell nyúlni.
A város a legutóbbi három nagy pályázatra annyi pénzt költött – a központ felújítására, a negyedik híd megépítésére és a Köztársaság tér felújítására –, amennyi egy gördeszka - park, hat játszótér, valamint egy utca teljes világításának felújításához szükséges. És itt most egyelőre csak három pályázatról esett szó, nem beszéltünk még azon cégek kártérítéséről, amelyeket meghívtak a pályázatra, de nem győztek, számukra a város esetenként 200 000-300 000 dinárt fizetett ki.
A Ferenc József híd lábaira tervezett megoldás a makettig jutott
Újvidék a legnagyobb összeget a valamikori Ferenc József híd lábaira tervezett modern építmény pályázatáért fizette ki. Ezt a projektumot a maribori Poting vállalat dolgozta ki, és 121 millió dinárt tettek zsebre érte. Ez az összeg nagyobb például az újvidéki sétány teljes felújítási költségénél, a híd megépítését viszont határozatlan időre elnapolták. Szóval, nesze semmi, fogd meg jól alapon azért meglehetősen nagy pénzekkel játszadoznak a városatyák.
A városházán persze azt mondták, a gazdasági válság miatt léptek vissza több projektumtól is.
– Ez nem azt jelenti, hogy nem lesz belőlük semmi, és a város sem szenvedett kárt a meg nem valósított pályázatok miatt. A város úgy határozott, jelenleg az új sugárutak és a Žeželj híd megépítése élvez előnyt a Ferenc József híd lábaira tervezett projektummal szemben. Ez nem azt jelenti, hogy elálltunk a megépítésétől. Más országokban is megtörténik, hogy egy területért vagy épületért több pályázatot írnak ki, mielőtt megkezdődne a terv megvalósítása – nyilatkozták a városházán.
Ebben van némi igazság, de mi lett a prioritást élvező projektumokkal?
A lebombázott vasúti híd ( Žeželj híd) újjáépítéséről szóló megállapodást idén januárban írták alá ünnepélyes keretek között. Akkor azt mondták, a munkálatok már tavasszal megkezdődnek. Vincent Degert, az EU belgrádi misszióvezetője, aki jelen volt a szerződés aláírásánál, kifejezte reményét, hogy szerbiai küldetése befejeztével, amely 2013-ban jár le, átsétálhat majd az új vasúti hídon.
A Žeželj híd megépítésének összértékét 45,3 millió euróra becsülték, a munkálatok befejezésének határideje pedig 2013. Az objektum megépítésének költségét az Európai Unió, Vajdaság Autonóm Tartomány és Újvidék városa fedezi. A szerbiai kormány felhatalmazta a Szerbiai Vasutakat, hogy az állam nevében vegye át a hídépítés befektetői jogait és kötelezettségeit. Ez meg is történt, most viszont május közepén is túl vagyunk, de még az előmunkálatok sem kezdődtek el, mivel késik a projektum kidolgozása. A Szerbiai Vasutakban a legoptimistábbak szeptemberre ígérik a projektumot, akkor viszont szerintük már kár lenne belekezdeni az építkezésbe, hiszen októberben befejeződik az építési idény.
Az új stadion terveit a mostani városi hatalom két évvel ezelőtt még megvalósíthatónak vélte, aztán elálltak tőle, és elhatározták, inkább felújítják, így a régi megvilágítást lebontották, mondván, nem korszerű, majd újat tesznek a helyébe. Azóta a Vojvodina focicsapata – no meg a többi sportklub, amely használja ezt a sportlétesítményt – csak a napban bízhat, este, sőt szürkületkor sem játszhat komolyabb meccseket. A reflektor állványainak helyét már kiásták, erre tellett ennyi idő alatt.
A „gazdasági válság” azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy a város leálljon az újabbnál újabb pályázatokkal és tervekkel. Az utóbbi hónapokban és hetekben sokat lehetett hallani a Fruška gora alatt tervezett alagútról, aminek szintén elkészült a megvalósítási terve, azonban még nem tudni, a pénzt honnan teremtik elő. Pedig nem kevésről van szó, a projektum egymagában 38 millió eurót nyom. Az alagút azonban a mindent átfogó, úgynevezett Master terv csupán kicsiny része, hiszen az egész tervet nem kevesebb mint 880 millió euróra becsülik. Az alagút megépítése jövőre venné kezdetét, de ezt a mesét már jól ismerjük.
Ha azt gondolták volna, hogy ez már több a soknál, akkor még egy kis türelmet kérünk, mert ezzel nincs vége a megalomániás terveknek. A negyedik híd építése (Žeželj híd) még el sem kezdődött, a napokban viszont megkezdték Újvidéken az ötödik híd projektjének a kidolgozását. Miután elkótyavetyéltek 121 millió dinárt, az ötödik híd megvalósítási tervére 28 millió dinárt számítanak. Az ötödik híd a Sodros és Kamenica között húzódna, majd rákapcsolódna a Belgrád-Szabadka autópályára. Állítólag a kiszemelt hely kiváló lenne a hídépítésre, mert az a partszakasz egyenes, és nincs csúszófelület. A Város eredetileg az szerette volna, ha a hidat a Nemzeti Fejlesztési alapból pénzelik, de ez a terv kútba esett, mert nem hagyták jóvá. Ez azt jelenti, hogy az ötödik híd csakis városi pénzekből, illetve különféle alapokhoz való pályázás útján épülhetne meg, ennek esélyét azonban mérjék fel a kedves olvasók.