2024. november 23., szombat

A könnyebb kezdetért

Virtuális fejlesztési tér, klaszterekkel kialakított együttműködés – a Szabadkai Üzleti Inkubátor aktuális tervei

Ződi Ildikó(fotó: Biljana Vučković)


A Szabadkai Üzleti Inkubátor 2006-ban kezdte meg működését. A nyugati országokban meghonosodott modell alapján működésük célja a kezdő vállalkozások talpra állásának, megerősödésének segítése, hogy a hároméves inkubációs időszakot követően azok önállóan is megállhassanak a lábukon. Az eddigiek alapján megállapítható, ezt a feladatot jól végzik. Eddig hat vállalat hagyta el az inkubátort, amelyek sikeresen működnek. Jelenleg 14 vállalkozónak adnak otthont, 50 foglalkoztatottal, de újabb irányokban, újabb lehetőségekben gondolkodnak, amelyekről Ződi Ildikóval, a Szabadkai Üzleti Inkubátor igazgatónőjével beszélgettünk.

Mely vállalkozások és milyen feltételekkel kerülhetnek be az inkubátorházba?

– Azok a vállalkozások kerülhetnek be ide, amelyek kevesebb mint egy éve működnek. A felvételi pályázat egész évben nyitva áll, az elbírálásra pedig negyedévenként kerül sor. Az idei évtől kezdve a felvételi ív komplikáltabb, összetettebb lett, és elindult az ún. előinkubációs időszak, amelynek keretében felkészítjük azokat, akik szeretnének bekerülni az inkubátorházba, e kérdőívek kitöltésére, illetve megtanulják, hogyan kell üzleti tervet készíteni. A kérdőív kitöltése után a pályázó egy bizottság elé kerül beszélgetésre, a végleges döntést a vállalat közgyűlése hozza meg.

Konkrétan milyen jellegű segítséget kapnak a lakók?

– Az inkubátorház által biztosított segítség számtalan fajtája ismert, így lehetőségük van jutányos terembérletre, közös helyiségeket, postaszolgálatot, parkolót, iroda- és termelőhelyiséget biztosítunk. A kommunikációs szolgáltatásokon túl adott a közös honlapon történő megjelenés lehetősége, pályázatfigyelés, termelékenységi tanácsadás, marketing- és jogi tanácsadás és könyvelőszolgálat is. Segítséget nyújthatunk a piackutatásban, kiállítások és termékbemutatók megszervezésében, részfinanszírozásában, tájékoztató anyagokat biztosíthatunk.

Ez évtől a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolával együttműködve, a főiskolai hallgatóknak lehetőségük lesz arra, hogy a gyakorlati képzést az inkubátor keretein belül, az itteni cégeknél végezzék. Ez ösztönzi a fiatalokat, hogy merjenek vállalkozni, valamint hogy megismerjék az inkubátorházba való bekerülés előnyeit.

Újdonság az úgynevezett virtuális inkubátorház beindítása. Ez mit jelent?

– A virtuális inkubátorlakók megkapják mindazt a képzést, segítséget, amit a lakók, leszámítva a telephelyet. A feltétel, hogy már legyen telephelyük, de kevesebb mint egy éve létezzenek. Ez a projektum tavaly indult, akkor kísérleti céllal egy vállalkozót vettünk fel, hogy lássuk, hogyan működik ez a dolog. Idén ketten kerültek be, az érdeklődés nagy, de kezdetben 5-6 virtuális lakónál többet nem szeretnénk egyszerre.

A tartományi gazdasági titkárság révén az Osztrák Fejlesztési Ügynökségtől komoly pénzösszegeket kapott az inkubátorház. Ezt mire fordították?

– Az Osztrák Fejlesztési Ügynökség a tartományi kormány felkérésére stratégiai partnerséget vállalt a 2007 és 2011 közötti időszakra vonatkozó vajdasági gazdaságfejlesztési program megvalósítása terén. Egy ötmillió euró értékű projektumról van szó, a szabadkai inkubátorház programcélokra 156 121 eurót kapott. Többek között képzéssorozatra került sor az inkubátor cégei és a vezetőség részére. Öt lakó kapott lehetőséget, őket ausztriai szakmunkatársak fél éven keresztül felkészítették a külföldi piacokon való megjelenésre. Emellett lehetővé tettük pénzügyi, marketing- és menedzsmentkonzultánsi szolgáltatások bevezetését és a cégeknek munkaeszközöket, számítógépeket és irodafelszerelést biztosítottunk. Hét lakó részére saját honlapot hoztunk létre, valamint egy közös weboldalt is üzemeltetünk a www.e-inkubator.rs címen, ami jelentősen leegyszerűsítette a kommunikációt és hatékonyabba tette az információcserét az inkubátorban működő cégek és a vezetőség között.

Hamarosan a tartományi parlament elé kerül a Vajdasági üzleti inkubátorok fejlesztési stratégiája nevű dokumentum. Miért fontos ez és melyek a legfontosabb részei?

– Ez azért fontos, mert eddig nem volt meghatározva, papírra vetve, merre kell az inkubátoroknak fejlődni. E dokumentum előírja, hogy az inkubátorházaknak együtt kell működniük a helyi és regionális intézményekkel, a gazdasági kamarával, az egyetemekkel, a fejlesztési ügynökségekkel, tehát minden olyan tényezővel, amelyek biztosíthatják a fejlődésüket. Emellett Vajdaság-szerte egymással is kapcsolatban kell állniuk. Egyszóval, a stratégia alapot biztosít a további fejlődéshez.

Egy másik új projektum az inkubátorház és a klaszterek közötti együttműködésre ad lehetőséget. Ennek mi a lényege?

– A linzi Tech2b inkubátor segítségével dolgoztuk ki az Inkubátor-klaszter együttműködési platformot és akciótervet. Ausztriában már működik egy Klasterland nevű klasztereket összefogó központ. Ezek a klaszterek az inkubátorház területén találhatók és segítik egymást. Tapasztalatszerzés és továbbképzés területén az inkubátor nemcsak a lakóknak nyújt szolgáltatást, hanem a klasztertagoknak is, akik ha 1 évnél fiatalabbak, bejuthatnak az inkubátorba is. A dokumentum hamarosan a szabadkai inkubátorház közgyűlése elé kerül. Eddig négy klaszter – a fémipari, a műanyag, a fürdő és az informatikai – jelezte együttműködési szándékát. Szegedről is kaptunk megkeresést, arrafelé is szeretnénk terjeszkedni, ez hasznos és előnyös lenne többek között a pályázatok kidolgozása terén is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás