2024. július 17., szerda

Hamarosan igényelhető a magyar útlevél

Korsós Tamás főkonzul: Két-három héten belül megkezdődik a magyar útlevelek kiadása a szabadkai külképviseleten
Korsós Tamás főkonzul: az ügyfélnek egy éven belül kell letennie az állampolgársági esküt, illetve a fogadalmat. Maga döntheti el, hogy ezt mikor szeretné megtenni. (fotó: Molnár Edvárd)

Bő egy évvel ezelőtt, tavaly május 26-án fogadta el a Magyar Országgyűlés az állampolgársági törvény módosítását, azaz döntés született a határon kívüliek egyszerűsített eljárással megszerezhető magyar állampolgárságáról. Csaknem fél éve fogadják a honosítási kérelmeket a külképviseleteken, illetve az magyarországi hivatalokban. A szabadkai főkonzulátus Kolozsvár és Csíkszereda mellett az egyik kiemelt hely, ahol a legtöbb kérelmet adták át. Eddig több mint 10 000-et. Korsós Tamással, a szabadkai magyar külképviselet főkonzuljával az eskütételről és az állampolgárság megszerzése után igényelhető magyar útlevelekről beszélgettünk.

Az első igénylők már novemberben kérhettek időpontot az állampolgársági kérelem beadására. Akkor óriási volt az érdeklődés. Továbbra is ilyen intenzitású az igény?

– Valóban, novemberben, amikor elkezdtük az időpont-egyeztetést, csak úgy röpködtek a hónapok. Az érdeklődés folyamatos, és azt mondhatom, hogy a munka olajozottan folyik, sőt, azt is állítom, hogy jó dolog most a szabadkai külképviseleten főkonzulnak lenni, hiszen a folyamat beindult, a munka felgyorsult, az ügyfelek elégedettek. Mivel egy teljesen új eljárást, munkafolyamatot kellett bevezetni, kezdetben a munkatársainknak is be kellett ezt gyakorolni. Ennek ellenére eddig semmilyen fennakadás nem volt, olajozottan működik minden és nagyon rövid idő alatt sikerült az általunk egy ügyfélre tervezett időt is lerövidíteni. Így, ha most kér valaki időpontot, az nem november végére, esetleg december elejére kap lehetőséget igénylésének átadására, hanem korábbra, júliusra, augusztusra. Tehát most feltöltjük azokat a helyeket, amelyek a gyorsabb ügyintézés következtében szabadultak fel. Nem véletlen az elégedettségem, hiszen ügyfeleinktől pozitív visszajelzéseket kapunk és én személy szerint is nagyon fontosnak tartom, hogy nincs sorban állás, hiszen az méltatlan lenne. Igyekeztünk minden szempontból ügyfélbarát szolgáltató közigazgatásként működni. De nemcsak Szabadkán, hanem az egész országos rendszer is fennakadások nélkül működik. Ennek köszönhetően március 15-étől folyamatosak az eskütételek. Az ügyintézésre a törvény három hónapot szab, ami meghosszabbodhat, ha hiánypótlásra van szükség. Ha valaki a 90. napon nem kap értesítést, az nem azt jelenti, hogy el van utasítva a kérvénye. Általában tartjuk a határidőket, de előfordul, hogy a nemzetbiztonsági ellenőrzés miatt ez időigényesebb. Nekünk itt, Szabadkán már arra is van kapacitásunk, hogy a mozgásukban korlátozott személyeket otthonukban keressük fel. Egyéni helyzetelbírálás után a személyes jelenlétet követelő ügyintézést a kérelmező otthonában végezzük el, a többit pedig itt, a külképviseleten. Továbbra is ugyanolyan intenzitású az igénylés, mint korábban volt, az érdeklődés folyamatos.

Többször elhangzott a felhívás, hogy a testvérvárosi kapcsolatokat ki lehet használni a honosítási kérelmek Magyarországon történő átadására. Mi a tapasztalatuk, a délvidékiek éltek ezzel a lehetőséggel?

– Én ezt egy nagyon üdvös folyamatnak tartom. Sokan átmennek és élnek ezzel a lehetőséggel, de előfordul, hogy elfelejtik lemondani a nálunk igényelt időpontot. Azt szeretném üzenni a kérelmezőknek, ügyeljenek arra, ha beadják máshol a kérelmüket, akkor a kért időpontot mondják le, hogy azt más igénylőknek ki tudjuk osztani.

Még az előkészületek során volt egy becslés, hogy hány kérelmezőre számítanak, az elmúlt fél év adatai igazolják ezt vagy sem?

– Az előzetes becsléseink szerint mintegy 50 000 magyar kérelmezi majd az első évben a magyar állampolgárságot. Én úgy látom, hogy ez teljesülni fog. Nem tudom teljes bizonyossággal állítani, mert az igénylőknek körülbelül a negyven százaléka adja be Délvidéken a kérelmét, ugyancsak negyven százaléka valamelyik magyarországi településen, a maradék 20 százalék pedig a BÁH-központokban. Úgy tartom, hogy ezeken a helyeken együttesen a várakozásainknak megfelelő számú ügyfél fordul meg.

Folyamatos az eskütétel a szabadkai főkonzulátuson.

– Az eskütétel ünnepi pillanat. Igyekszünk ennek olyan tartalmat adni, hogy ez emlékezetes maradjon, hiszen ezekkel az ünnepélyes pillanatokkal mi most történelmet írunk. Március 15-én volt az első eskütétel a szabadkai magyar főkonzulátuson, május elejétől pedig ezek rendszeresek. Én azt gondolom, hogy egyre növekszik majd az eskütételre érkezők száma, ugyanis egyre nagyobb számban érkeznek meg a jóváhagyott okiratok Magyarországról. Amikor a külképviseletre megérkezik a köztársasági elnök úr által aláírt állampolgársági okirat, akkor a törvény értelmében két héten belül kötelesek vagyunk értesíteni az ügyfelet. Mi először telefonon keressük meg az érintetteket, hogy minél ügyfélbarátabb legyen a magyar állampolgárság megszerzése. Nem egyetlen időpontot ajánlunk fel az ügyfélnek, hanem többet és telefonon időpontot egyeztetünk. Az ügyfélnek egy éven belül kell letennie az esküt, illetve a fogadalmat. Maga is eldöntheti, hogy ezt mikor szeretné megtenni. Igyekszünk úgy összeállítani a napi esketési csoportokat, hogy az mindenkinek megfeleljen. Itt mondanám el, arra is van lehetőség, hogy ha valaki szeretné bevárni családja többi tagját, hogy együtt tegyék le az esküt vagy fogadalmat, arra is van lehetőség.

Azt tudjuk, hogy folyik a magyar útlevelek kiadásához szükséges berendezések tesztüzemelése. Mikor adhatók át az útlevéligénylések?

– Valóban folyik az útlevélkiadás folyamatának tesztüzemelése és én úgy gondolom, hogy két-három héten belül már fogadhatjuk az első kérelmezőket. Ehhez az útlevélhez ujjlenyomatot veszünk majd ügyfeleinktől, elektronikus fénykép és elektronikusan tárolt aláírás is szükséges az úti okmány kiadásához. Ujjlenyomatot a 12. életévüket be nem töltött gyermekektől nem veszünk és előfordulhat az is, hogy egészségügyi okok miatt valaki nem tud ujjlenyomatot adni. Ezeknek a személyeknek egy évre szóló útlevelet tudunk kiadni.

Milyen dokumentumokra lesz szükség az útlevelek igénylésekor?

– Érvényes fényképes igazolványra vagy útlevélre, természetesen szerbiai útlevélre és a honosítási okiratra lesz szükség. A honosítási okiratot nem vesszük el, csak be kell mutatni, hiszen ez igazolja a kérelmező magyar állampolgárságát. És szükség lesz a hatósági igazolványra. Ez az úgynevezett LIG-kártya, amit akkor adunk át, amikor a honosítási okiratot. Akinek pedig állandó lakhelye van Magyarországon, annak a magyar személyi igazolványát kell bemutatni. A 18. életévét be nem töltött gyermek esetében mindkét szülő beleegyezése szükséges az útlevél igényléséhez. Amennyiben egyik szülő nem tett nyilatkozatot, akkor vagy egy közjegyző előtt kell nyilatkozni vagy bírósági személy előtt hitelesíteni az aláírást vagy pedig mellékelni azt a dokumentumot, ami igazolja, hogy egyik szülő végzi a gyermek felügyeleti jogát. Ez lehet válásról szóló végzés vagy ha halálesetről van szó, egy halotti anyakönyvi kivonat.

Mennyit kell majd várni a magyar útlevélre?

– Egy-másfél hónapos ügyintézési határidőre számítunk. Az útleveleket Magyarországon gyártják le, de a főkonzulátus gyakorlatilag ugyanúgy beépül a rendszerbe, mint bármely magyarországi okmányiroda.

Ez lesz a következő kihívás. Természetesen várunk még személyi fejlesztést is a főkonzulátuson. Várhatóan még a nyáron újabb munkatársak fognak érkezni Szabadkára. Továbbra is szeretnénk elkerülni a sorban állásokat. Az ügyhöz nem méltó a várakozás, a sorban állás. Egyelőre nem tervezünk időpontokat osztani. Amikor majd kiderül, mekkora érdeklődés lesz a magyar útlevelek iránt, akkor döntünk ebben az ügyben. Amennyiben nagy lesz az érdeklődés és az időpont-egyeztetés bevezetését látjuk célszerűnek, erről értesíteni fogjuk a közvéleményt. Szerintem erre nem kellene, hogy sor kerüljön. Egyébként két tolóablaknál fogadjuk majd a kérelmezőket. Természetesen, mint a magyar állampolgárság igénylése esetében, ha valaki Magyarországon szeretne útlevelet igényelni, ezt megteheti. Én arra hívnám fel a figyelmet, hogy az lenne a legjobb, ha mindenki megvárná, hogy megérkezzen a magyar anyakönyvi kivonata. Jogilag persze már az állampolgárság megszerzése után jogosult a kérelmező a magyar útlevélre.

Mikor kapja kézhez a kérelmező a magyar anyakönyvi kivonatát?

– Az állampolgársági eskütételt követően hozzávetőlegesen egy hónap múlva, hiszen csak a magyar állampolgárokat lehet anyakönyvezni. Az anyakönyvi kivonat megérkezik a külképviseletünkre és mi postázzuk azt ki. Az útleveleket viszont személyesen kell átvenni a főkonzulátuson. Ha valaki azt igényli, hogy postán küldjük el neki, akkor egy felbélyegzett, megcímzett borítékot kell mellékelnie, de szeretném mindenkinek a figyelmét felhívni, hogy a külképviselet nem vállal felelősséget azért, ha netán a postai úton elveszne a dokumentum. Ezt a lehetőséget mindenki a saját felelősségére kérheti.

A Magyar igazolványok tulajdonosai vagy az ösztöndíjasok hátrányt szenvednek-e azzal, ha kérelmezik és meg is kapják a magyar állampolgárságot?

– Többször is elmondtuk, hogy semmilyen hátránya nem származik senkinek abból, ha van Magyar igazolványa és most igényli a magyar állampolgárságot. 2010 decemberében módosította a magyar parlament a státusztörvényt. A kedvezményeket ez a törvény nem az állampolgársághoz köti, hanem a határon túli léthez. Tehát amilyen kedvezmény a Magyar igazolványból származik, abban jogsérelem a magyar állampolgárt nem érheti. Más egyéb kedvezményekről, amelyek nem a státusztörvényből erednek, azoknak a feltételeiről a kedvezmény nyújtóját kell megkérdezni. Ezek szerteágazó kedvezmények. Ha szükséges, akkor mi segítünk ebben a tájékozódásban. Egy biztos: a cél és az egész eljárás szelleme az, hogy aki kérelmezi a magyar állampolgárságot, azt semmilyen joghátrány ne érhesse.

Szerbia eddig nem gördített akadályt a kettős állampolgárság megszerzése elé. Változott-e ez a helyzet, miután most tömegével igénylik a vajdasági magyarok a honosítást?

– Minden eddigi államközi tárgyaláson elhangzott, hogy a szerb államnak semmilyen kifogása nincs a kettős állampolgárság ellen. Tehát, amit a sajtóban olvashatunk más Kárpát-medencei országokban történtekről, hogy esetleg méltatlan eljárásoknak vannak kitéve azok a magyarok, akik kérelmezik a magyar állampolgárságot, üzenem a délvidékieknek, hogy Szerbiában ez nem történt meg, s a szerb állam maga is gyakorolja a kettős állampolgárságot, ezért nyugodtan igényeljék a honosítást vagy a visszahonosítást, senkinek nem lesz ebből kellemetlensége.