2024. november 23., szombat

Hontalanok és számkivetettek

Egy villa teraszán éjszakáztak a szerdán Horgosra érkezett iraki és afganisztáni menekültek – Azt mondták, addig maradnak, amíg nem sikerül tovább jutniuk Magyarországra – Vagy mégsem?

A felújításon dolgozó munkások riasztották tegnap reggel a horgosi órás villa tulajdonosait, hogy idegenek tartózkodnak az épület teraszán.

Mint kiderült, a szerdán Horgosra érkezett afgán és iraki családok kerestek éjjeli menedéket a Bartók Béla emléktábláját viselő ódon villa teraszán.

A riasztott tulajdonosokat megdöbbentő kép fogadta: mindenütt kiteregetett ruhák, egymás hegyén-hátán csomagok és emberek, köztük sok apró gyerek – és egy terhes fiatalasszony.

Szerdán a buszmegálló és a rendőrség épülete közötti fák és bokrok árnyékában vertek tanyát, estefelé a Vasút utca meggyfáinak éretlen termésből vacsoráztak, majd elvonultak – és éjjel az órás villánál kötöttek ki. A villa gazdái szánták ugyan a szerencsétleneket, de kénytelenek voltak őket felszólítani a távozásra. Még szerencse, hogy nem történt baj az éj folyamán, amikor tüzet raktak az itt meghúzódók, az épületet ugyanis fafaragványok díszítik.

Mire a tulajdonosokkal körbejártuk a villát, addigra a számkivetettek menete eltűnt a láthatárról.

Később azonban újra visszatértek a falu központjába.

Egy németül beszélő férfi tolmácsolásában elmondták, hogy egy török embercsempész hozta őket Szerbiába fejenként 5 ezer euróért. Koviljačán napi 10 eurót kellett fizetniük, de ezért a pénzért élelmet nem kaptak. (Itt dőlt meg a korábbi állításuk, hogy a befogadóközpontból érkeztek.)

Amikor elfogyott a pénzük, elindultak. Piszkosak, éhesek, fáradtak, nem akarnak semmi mást, csak normális életet szeretnének, dolgozni akarnak és a gyerekeiket iskolába járatni. Nem titkolták: az éjjel megpróbáltak átjutni Magyarországra a zöld határon, de nem sikerült nekik. (Így eshetett útjukba az órás villa). Mindenképpen Nyugatra akarnak menni, többüknek rokonai vannak ott, és addig maradnak Horgoson, amíg nem sikerül tovább jutniuk. Kérdezgették, mi várna rájuk Magyarországon. Haza is toloncolhatják őket? De hát ők már hontalanok – mondták.

Amikor kenyeret hozott nekik a Vöröskereszt munkatársa, pillanatok alatt, vita nélkül elosztották. A tolmácsoló férfi várandós felesége két hónap múlva hozza világra a babát. Azt szeretnék, ha nem fegyverek, bombák zajában és nem útszéli nyomorban jönne a világra – mondta az édesapa.

Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester tegnap délután közölte: az önkormányzat értesülései szerint nem kitették a családokat a befogadó központból, hanem önként jöttek el, és még nem fejeződött be a menekültügyi kérelmük elbírálása. Az önkormányzat az illetékesekhez fordult, hogy – már csak a kisgyerekekre való tekintettel is – vigyék vissza a koviljačai befogadóközpontba a családokat. Egyrészt az ő érdekükben, hiszen nem maradhatnak az utcán, másrészt Horgos lakosságát is nyugtalanítja a jelenlétük.

Habár nem hivatalos tájékoztatás szerint csütörtökön délután már el akarták szállítani a menekülteket, a szerencsétlenek még 18 óra után is ott heverésztek, üldögéltek a falu központjában.

__________________________________________________________________

Az iraki nagykövetségen semmit sem tudnak a menekültcsoportról

Irak belgrádi nagykövetségén az egyik konzul titkárnőjével sikerült beszélnünk, aki közvetített köztünk és a konzul között.

A nagykövetségen semmit sem tudnak a menekültcsoportról, amelynek tagjai között feltehetőleg iraki állampolgárok is vannak. A titkárnő elmondta, hogy csak abban az esetben tudnának segíteni az embereken, ha azok jelentkeznének a nagykövetségen, vagy ha a szerbiai hatóságok hozzájuk fordulnának a probléma kapcsán. Ha ez megtörténik, akkor természetesen segítenek a menekültek hazautaztatásában: ha nincsen érvényes úti okmányuk, akkor kiállítják a számukra.

A titkárnő annyit jegyzett meg: nem is biztos, hogy a Horgoson tartózkodó menekültcsoportnak iraki tagjai is vannak, mivel a múltban nem egyszer előfordult, hogy afganisztáni és pakisztáni menekültek iraki állampolgárnak adták ki magukat. (P.E.)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás