2024. november 25., hétfő

Lakás van, pénz nincs

Az ingatlanpiac lassan kilábal a válságos időszakból, egy kis fellendülés érezhető a lakáspiacon, az építkezés terén azonban még mindig holtszezon uralkodik
A legkelendőbbek a garzonlakások (fotó: Ótos András)

A tavalyi mutatók alapján Újvidéken az új ingatlanok építése leállt, elég kerülni egyet a városban, hogy az ember saját szemével bizonyosodjon meg arról – az építőipar még nem lábalt ki a gazdasági válságból. Legalábbis a tartományi székvárosban nem, ahol a több száz építkezési helyszín közül jó, ha tízen folyik valamilyen munka.

Sok az üres új épület is, az ingatlan-vásárlási kedv ugyancsak megcsappant.

Lévén, hogy Újvidék egyetemi város, a nyár elején mindig megugrik a gazdát cserélő lakások száma, de ahhoz, hogy megtudjuk, vajon ez az idén is így van-e, változtak-e az ingatlanárak, és hol érdemes lakást venni, szakemberhez fordultunk.

Müller Verona, a 021-nekretnine ingatlanügynökség menedzsere elmondta, hogy az idei építkezések számát össze sem lehet hasonlítani az előbbi évekéivel, vagyis a gazdasági válság előtti időszakéival.

– Ami a régebbi építésű lakásokat illeti, sokan arra kényszerülnek, hogy nagyobb alapterületű lakásukat kisebbre cseréljék, mert nem képesek kifizetni a havi rezsiköltségeket. Ezért meglehetősen sok öregebb ingatlan van a piacon. Ami az új és a régi lakások árát illeti, főleg azokat a lakásokat sikerül eladni, amelyek az olcsóbb kategóriába tartoznak, ami 1000-1100 eurót jelent négyzetméterenként. Az utóbbi időben az is elmondható, hogy a vásárlókat nem nagyon izgatja az, hogy hol helyezkedik el a lakás, majdnem minden esetben az ár a döntő. Persze kínálatunkban megtalálhatók a drágább lakások is, amelyeknek négyzetmétere 1400-2000 euróig alakul, de ezeket nagyon ritkán vásárolják, kevés embernek van manapság ennyi pénze.

Hol helyezkedik el Újvidék Szerbiában az ingatlanárak viszonylatában?

– Újvidék valahol az ingatlanárak középzónájában helyezkedik el, nem a legdrágább, de nem is olcsó, mondjuk úgy a közepétől egy kicsit feljebb helyezkedik el. A legdrágább persze Belgrád, a főváros sokkal drágább a többi szerbiai városhoz viszonyítva.

Mi az, amit leginkább vásárolnak, és van-e esetleg kedvenc városnegyedük az ingatlant keresőknek?

– Még mindig a garzonlakásokat vásárolják leginkább, főleg az egyetemek körül, a Liman I., II. és a Grbavica városrészekben. Azzal a különbséggel, hogy a Limánokon nincsenek garzonlakások, mert amikor ez a városnegyed épült, garzonlakásokat nem építettek, egyszerűen nem volt menő. Az egyszobás lakások itt legalább 30-40 négyzetméteresek, kivétel lehet, ha esetleg padlásteret építettek be valahol a régi épületekben, vagy ha például ruhaszárító helységeket alakítottak át lakássá, de ezeket csak a lakosok beleegyezésével lehet megvásárolni. A legkeresettebb városrész azonban még mindig a Grbavica, itt sok kis garzonlakást építettek és sok a kiadó ingatlan is. Itt sok szülő vásárolt az utóbbi időben gyerekének lakást, de sokan csak azért vásárolják ezeket a kis lakásokat, hogy bérbe adják őket. Az itt található garzonlakásokat 120-200 euróért lehet kiadni, attól függ, hogyan vannak fölszerelve.

Ha megnézzük a tavalyi évet, és összehasonlítjuk az ideivel, észlelhető valami változás?

– Igen, érezhető gyenge javulás, nagyobb a kereslet és több lakást adunk el, mint tavaly. Az ingatlanok ára is lassan növekedni kezdett, mégpedig azért, mert nincsenek új épületek, a régi épületek már nem jelentenek újdonságot, és nincs több új, épülő lakás a piacon. Az utóbbi két-három évben megállt az építkezés, nincsenek új épületek, a válság előtt viszont nagy volt az építkezési láz. Nézzék meg például a Zombori sugárutat, hány épület van épülőben. A Szabadkai sugárúton van esetleg egy-két épület, amit még most fejeznek be, de ezenkívül nincs semmi.

Az új sugárutakon sok az üres lakás, vagy eladták már őket?

– A Szabadkai sugárúton már nagyon kevés lakás maradt üresen, majdnem mindet megvették, a Zombori sugárúton több az eladatlan lakás, de az emberek többsége nem is tud arról, hogy itt egy új sugárút épült új épületekkel. Persze, vannak olyan vásárlók is, akiknek ez a hely messze van a központtól, és azért nem is akarnak itt lakást venni. Pedig ezek árban és minőségben is kimondottan jó kategóriában vannak, 1050-1150 eurót kérnek itt egy négyzetméterért.

A családi házak iránt van kereslet?

– Vásárolják a házakat is, a fő szezon itt márciustól októberig tart, de nem Újvidéken, hanem főleg a város környékén. Igaz, volt egy kis házvásárlás a Telep alsó részén, Adicén, Kliszán és Sanghajban is, de ezek már a peremvároshoz tartoznak. A házakat azonban nagyjából Újvidéktől távolabb, például Beškán vagy Begecsen vásárolják, mert ott már olcsóbbak. Temerin például meglehetősen drága lett, már csak kis különbség van az újvidéki és a temerini árak között. Megint más a hétvégi házak kategóriája, ott a rezsiköltségek is alacsonyabbak, de itt meg az a gond, hogy sok helyen nincs megoldva a szennyvízelvezetés, és sok helyen kutakat kell fúrni. Persze, attól függ mit szeretne az ember, ha kis gyermekei vannak, akkor olyan ingatlant, ahol nincs víz, nem vásárol.

Ön szerint az árak tekintetében mire van kilátás?

– Véleményem szerint az árak tovább nem eshetnek, mert most már elértük azt a minimumot, amennyiért még kifizetődő lehet az új lakások építése is, ez alatt már nem lesz nyereségük a befektetőknek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás