Hogyan hűti lakását a kánikulában?
Leengedem a redőnyöket 30,1%
Klímával 27,3%
Ventilátorral 15,6%
Sehogy 14,8%
Kereszthuzattal 12,2%
Szavazatok száma: 931
Kegyetlen kánikula, embert próbáló hőség, trópusi forróság – mindegy, minek nevezzük, mindenképpen megvisel bennünket.
Aki teheti, ne menjen a napra, ne üljön kocsiba, hangzik el naponta figyelmeztetés. Ha nem muszáj, akkor természetesen nem megyünk ki a tűző napra, csakhogy van, amikor a lakás is forró, még éjjelre sem enyhül a házban a hőség, szinte süti a talpat a padló, és ontják a falak a napközben elnyelt meleget.
Egyénenként különféle egyéni módszerekkel és főleg a lehetőségeinkhez mérten igyekszünk elviselhetőbbé tenni a kánikulát. Állítólag manapság éves szinten többet költünk hűtésre, mint fűtésre. Lehet is ebben valami, mert a napok óta reménytelenül hajkurászott fűtésszerelőnk rendületlenül klímaberendezéseket szerel. (Pedig őseinktől azt tanultuk, hogy a fűtésről nyáron kell gondoskodni. Eszerint a hűtésről meg télen kellene?)
Kutya meleg van, mondjuk a nagy kánikulában, miközben talán nem is tudjuk, honnan erednek ezek a kifejezések. Nos, a kánikula szó alapjául szolgáló canis szó kutyát jelent ugyan, de nem a forróságban folyton lihegő házi kedvencünk a névadója, hanem a nyár és a Nagy Kutya csillagkép legfényesebb csillaga, a Sirius, amely a Kutyacsillag, Canicula, Kis Kutya beceneveket viseli.
Az ókori csillagászok úgy vélték, hogy a fényesen ragyogó kutyuska, a Canicula okozza a nagy nyári meleget. Később ez az elmélet ugyan megdőlt, hiszen a Földtől 80 trillió kilométer távolságra lévő Sirius aligha befolyásolhatná időjárásunkat, a kánikula elnevezés azonban megmaradt.
És úgy tűnik, egyelőre marad a rekkenő hőség is. Nincs más választásunk, mint vagy így, vagy úgy védekezni ellene. Van, aki a légkondicionáló készülékre esküszik, más viszont inkább a ventilátort választja. Igaz, hogy az előbbi a szélsőséges használatával több bajt okozhat, mint amennyi enyhülést hoz, az utóbbi pedig csak a meleg levegőt kavarja, de manapság egyre kelendőbbek a hűtő szerkentyűk. A klímaberendezés megfontolatlan alkalmazása rosszullétet, sőt, súlyos megbetegedést is okozhat. Különösen szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők számára veszélyes a felforrósodott aszfaltról belépni egy jégveremmé hűtött szobába, terembe. Jó lenne, ha ésszel és mértékkel használnák az emberek ezeket a készülékeket.
Vannak olyanok is, akik a kereszthuzatra esküsnek, másokat viszont jobban megvisel a huzat, mint a hőség. Nekik nem ajánlatos egyszerre kitárniuk minden ajtót, ablakot, az azonban senkinek sem árthat, ha a tűző napot a redőnyök leengedésével kizárja a lakásból. Vastag, vert falú vagy vályogházakban nincs szükség semmiféle hűtésre – ott valóban elegendő az elsötétítés. Panelházakban, szigetelést alig látott lakásokban viszont aligha oldja meg a problémát a redőny leengedése.
Ott bizony működnie kell vagy légkondinak, vagy propellernek. Közben nem árt, ha tele van a mélyhűtő jéggel teli jégkockatartókkal meg fagyival, a hűtőszekrény hideg itallal, és nap közben többször is a zuhany alá állhatunk.
Ám ha még ezek sem hoznak felfrissülést, és úgy érezzük, hogy az agyunkra megy a hőség, akkor ne a Nagy Kutyát meg a kicsit kémleljük, hanem a politikai porondot. Az előválasztási hajcihőtől egyre hangosabb arénában cirkuszoló nagykutyáktól garantáltan kiráz bennünket a hideg.