– A kilencvenes évek okozta nehéz helyzetet követően 2003 végén a Dnevnik Holding úgy döntött, hogy a német WAZ médiacsoporttal közösen létrehoz egy új vállalatot, mely a Dnevnik lap kiadásával fog foglalkozni. A WAZ több mint négymillió eurót fizetett az adásvételi szerződés szerint a Dnevnik Holdingnak a lapkiadás jogáért, vagyis a logó használatáért. Időközben a WAZ további 3,5 millió eurót költött el a cég működtetésére különböző kölcsönök, beruházások révén. Néhány évig minden rendben is volt, amíg a holding ezt a pénzt el nem költötte. Elkezdték azzal vádolni a német befektetőt, hogy nem teljesítette az adásvételi szerződés minden feltételét. Több hónapos tárgyalások indultak, melynek végén, a gazdasági válság hatására, s a Novostival kapcsolatos problémái miatt is, a WAZ a kivonulás mellett döntött. Mivel mégis a Dnevnik volt a legkisebb szerbiai vállalatuk, a WAZ úgy döntött, hogy – az adósságok leírása mellett – lemond a Dnevnik Vojvodina Pressben lévő 55 százalékos részesedéséről, s átengedi azt a vállalat 145 foglalkoztatottjának. A vajdasági és a szerb kormány is jóváhagyta a tervet, a Dnevnik Holding követelte a Privatizációs Ügynökség állásfoglalását is, mely azonban illetéktelennek vallotta magát az ügyben.
Az ekképp előállt helyzetet, láthatjuk, a mai napig sem sikerült rendezni. Hogyan jutott mégis az ügy el a bíróságra?
– Furcsa helyzet állt elő: a vajdasági kormány jóváhagyta a WAZ ajánlatát, a Dnevnik Holding vezetősége, melybe ugyanez a kormány választja meg a tisztségviselőket, viszont elutasította azt. A házon belüli gondok akkor tetőztek, amikor a holding beperelte a Dnevnik Vojvodina Press vállalatot, részben saját vállalatát, a Dnevnik napilap jogtalan kiadása miatt. Minderre, emlékeztetem, hét év után került sor. Az lett volna a tisztességes, hogy amennyiben akár ennyi idő után is, felmerül a holdingnál annak gyanúja, hogy a lapot illetéktelenül adja ki a WAZ-cal közösen létrehozott vállalat, az adásvételi szerződés szerint, előbb bennünket, vagy a WAZ-ot értesítik, s megkíséreljük házon belül rendezni a jogviszonyokat. A szerződés ezen pontját megszegve, azonnal a bírósághoz fordultak, miközben a WAZ-cal folytatott tárgyalásaik során korábban váltig állították, a kiadási jogok átruházása, annak rendje és módja szerint, megtörtént – erről írásos bizonyítékok is vannak. A Gazdasági Bíróság elsőfokú ítéletéről bizonyára sokat fognak beszélni az előttünk álló időszakban. Az első kérdés, amit feltehetünk: miért fizettek akkor a németek négymillió eurót, ha a lapkiadás joga sem illeti meg a megalapított lapkiadó céget? Most kérdésessé vált, mi lesz a vállalattal, a dolgozókkal. A Dnevnik Holding, sajnos, sohasem a problémák megoldása felé, hanem azok halmozása felé sodorta a napilapot.
Önt azzal vádolják a Dnevnik Holdingnál, hogy szándékosan nem akarja a nyomdájukba visszavinni a lapot.
– A nyomda az elmúlt két év leforgása alatt legalább hatszor-hétszer leállt a munkával. Miattuk egy alkalommal meg sem jelent a lap – éjfélkor adták tudtunkra, hogy nem tudják kinyomtatni az aznapi újságot. A legutóbbi eset ebben a hónapban történt: értesítettek, hogy 19 órakor a nyomda egyes részlegei leálltak, és most sem tudják kinyomtatni a Dnevniket. Mellesleg, a szerződés szerint az efféle fennakadásokat is 14 óráig kellene jelezni. Már nem először kellett a Forumhoz fordulnunk, megegyeztünk ismét velük. Hogy mi jelenti ezeknél a cseréknél a valódi gondot? A Forum 160, a Dnevnik 90 centiméter széles papírtekercsekkel dolgozik, melyeket a WAZ által megkötött szerződés alapján Norvégiából szerzünk be, ahol megfelelő kedvezményeket kapunk a leszállított mennyiségre. Csak a tekercsek méretének állandó változtatása miatt immár a legdrágább rendelési kategóriába kerültünk, s évente több mint hetvenezer eurót veszítünk a nyomda leállásai miatt. Az említett eset másnapján arról tájékoztattak bennünket, hogy megint készek a nyomtatásra, ami hazugság volt, mert közben saját kiadványaikat is a Grafo Produktban nyomtatták ki, ami fel is van tüntetve a kiadványok impresszumaiban. Az arra vonatkozó vádak, melyek szerint én szerveztem meg a munkások sztrájkját, nevetségesek, kitalációk, sokat elárul róluk az is, hogy Momirov rögtön kijelentette, bizonyítéka nincs. Mindezzel saját felelősségét akarja elkerülni, azzal mit sem törődve, hogy a munkásainak már 11 havi fizetéssel tartozik. Az elmúlt évek alatt a nyomdát elhagyta az összes üzleti partnere, csak a Dnevnik maradt ott, melyről, egyébként, korábban, váltig állították, hogy csak veszteséget hoz a Dnevnik Holdingnak.
Voltak bizonyos próbálkozások arra, hogy a két cég rendezze viszonyait?
– Az előző sztrájk folyamán Miroslav Vasin és Ana Tomanova-Makanova tartományi titkárok jelenlétében megegyeztünk abban, hogy a holding nyomdájában nyomtatjuk az újságot, a holding pedig nem akadályozza tovább a WAZ részvényeinek átvételét. Három nap múlva a nyomdában készült a lap, a holding viszont nem teljesítette egyetlen vállalt kötelezettségét sem.
Közélet
Dušan Vlaović (fotó: Ótos András) A Dnevnik Holding vállalat nyomdájának tizennyolc munkása kapott felmondást törvénytelen módon folytatott munkabeszüntetés miatt – röppent fel a hír hétfőn Újvidéken. A vállalat vezetősége azzal indokolta döntését, hogy a dolgozók többsége a munka folytatása mellett foglalt állást, így a „kisebbség” sztrájkja illegálisnak minősül. A munkások, mint ismeretes, csaknem egy teljes évvel elmaradt béreiket, egészségbiztosításukat követelik. A felmondások átvételét visszautasították, és tegnap kilátásba helyezték a cég vezetőségének beperelését. Zlatomir Momirov, a Dnevnik Holding igazgatóbizottságának elnöke a napokban azt nyilatkozta, az egész sztrájk voltaképpen revansizmus a Dnevnik Vojvodina Press, azaz a Dnevnik napilap kiadójának részéről, azon bírósági ítélet miatt, mellyel a lapkiadás joga ismét a Dnevnik Holdingot illeti meg, s nem a Dnevnik Vojvodina Presst. Momirov azzal vádolta meg Dušan Vlaovićot, a Dnevnik Vojvodina Press igazgatóját, hogy szándékosan próbálja a csőd szélére sodorni a Dnevnik Holdingot, azzal a döntésével, mely szerint a lapot a Forumban nyomtatják. Dušan Vlaović arról nyilatkozott lapunknak, hogyan jutottak el a Dnevnik sajtóházban a mai helyzethez, s miért nem tudják a Dnevnik Holding nyomdájában nyomtani a napilapot.