2024. július 17., szerda

Épülhet az Otthon

Húsz év szünet után folytatódik a bácskossuthfalvi értelmi fogyatékosok intézetének építése
A kazánház előtti kukoricáson fog elhelyezkedni az új lakóépület (fotó: Lakatos János) Bácskossuthfalván a szegényekről és elesettekről való gondoskodás hagyománya az 1800-as évekig nyúlik vissza, a Otthon Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézményről pedig 1946-ból származik az első följegyzés. Önálló intézménnyé csak 1956-ban vált, 3 alkalmazottal, 1968-ban pedig szellemileg elmaradott, súlyos állapotban lévő személyekről való gondoskodásra szakosodott. A 80-as évekre megnövekedett az elhelyezettek száma, így igény mutatkozott egy új rész kiépítésére.

Az ún. új otthon a falu melletti tó partján kapott helyet, és 1986-ban kezdődött el az építése. 1991-ig három lakóépület és az új mosoda készült el, de ekkor a háború kitörése miatt leálltak a munkálatok és azóta is állnak. Az intézmény azóta két székhellyel dolgozik, ami lényeges anyagi és szervezési terhet ró rájuk. Úgy tűnik, hogy most ez az áldatlan kétlakiság végre megszűnik, ugyanis a minisztérium nagyobb összeget hagyott jóvá egy új pavilon megépítésére. Az örömteli hírről Sztánkó Zsuzsannától, az Otthon igazgatójától értesültünk, aki elmondta, az új részbe való kiköltözés már régi törekvésük.

Sztánkó Zsuzsanna, az Otthon igazgatója

- A 80-as évek végén történt egy próbálkozás, hogy a régi helyszínt egy nyitott környezetben lévő, nagyon szép helyre költöztessük, a mesterséges tó partján lévő 6 hektáros területre. Három pavilon kiépítése után az építkezés leállt, és azóta két helyszínen működünk. A benti részben 110, a kintiben pedig 220 elhelyezettünk van. Ez igen nagy probléma, mivel bent van a konyha, a mosoda pedig kint, emiatt ezt a 4-5 kilométeres távolságot naponta számtalanszor meg kell tenni – mondta el az igazgatónő, majd arról is beszámolt, hogy már az előző vezetés is szerette volna folytatni az új rész építését, terv is készült, de sajnos sohasem jött össze. Az idei évben viszont óriási előrelépés történt e téren.
- Három héttel ezelőtt kaptuk meg a hivatalos értesítést, hogy a köztársasági szociális védelmi minisztérium a költségvetés átütemezése folytán 75 millió dinár céleszközt szán az építkezés folytatására. Egy egyemeletes lakóépületet kell kiépítenünk az új helyszínen, ahova 60-70 elhelyezettet tudunk majd kiköltöztetni.
- Mikor kezdődhet meg az építkezés?
- Nagyon szűk az időnk, most közbeszerzést írtunk ki a tervek elkészítésére. Ha elkészülnek a tervek, akkor egy új közbeszerzést fogunk kiírni a kivitelezésre. Ezeknek az eljárásoknak decemberig be kell fejeződniük és az építkezést is el kell kezdenünk. A realitás talaján maradva azt mondanám, az új épület leghamarabb az követező tavaszra készülhet el, hiszen az építkezés az időjárástól is függ.
- Kiket fognak az új részben elhelyezni?
- Elképzeléseink szerint az épület alsó szintjén mozgásképes ápoltak lesznek, a fölső szinten viszont az állandó és nagyon komoly gondoskodást igényelő betegeinket helyezzük el, akik nagyon rossz állapotban vannak és halmozottan sérültek. Ők ágyhoz kötött személyek, és szinte kórházi körülmények között kell gondoskodnunk róluk.

Kirándulás Zlatiboron

- Az új rész elkészülte után mi lesz a régi rész sorsa?
- A benti helyszínen mindenképp maradnak elhelyezettek, mert itt van egy nyitott ellátásra szolgáló részünk. Itt azok kapnak helyet, akiket valamilyen módon be tudunk kapcsolni társadalmi folyamatokba, vagy előkészítjük őket, hogy majd bekapcsolódjanak. Ezek az elhelyezettek egy felújított épületben vannak, ahol családias körülmények között tudnak élni. Természetesen, a hosszú távú elképzelésünk az, hogy teljesen kiköltözzünk az új részbe, de ez nagyon nagy beruházást igényel, mivel a konyhát is ki kell majd költöztetni.
- Nagy könnyítést jelentene, ha egy helyen lenne az egész intézmény?
- Pénzügyileg is nagy segítséget jelentene, de szervezetileg is. A munkások beosztása is másképp történhetne, mert most ez sem egyszerű feladat. Jelenleg 115 dolgozónk van és 322 ápoltunk. Dolgozóink számát a minisztérium határozza meg, de szerintünk ennyi dolgozó nem elég. Az illetékesek sajnos nem veszik figyelembe az elhelyezetteink halmozottan sérült voltát.