2024. július 17., szerda

Nem terveztek hidat, de lesz átjáró

Oromnál a Tisza–Palics-csatornán az ideiglenes átjáró várhatóan még az idén elkészül, és építése hozzávetőlegesen négymillió dinárba kerül
Híd nem épülhet ott, ahol a gazdák követelik, legfeljebb ideiglenes átjáró (fotó: Tóth Szilárd) 1994-ben készült el a Tiszát a Palicsi-tóval összekötő csatorna. 2000-ig csak a velebiti szivattyúnál, illetve Orom kijáratánál volt egy-egy híd a kanálison. A helybeliek tiltakozása nyomán a DTD észak-bácskai részlege a kettő között épített egy ideiglenes átjárót, ami lerövidítette Konc Dénesék útját a faluba, illetve Magyarkanizsára, akik a csatorna túloldalán lévő a tanyájukon élnek, meg azoknak a gazdáknak az útját is, akiknek a csatornapart túloldalán van a földjük. Az ideiglenes átjárón azonban a mezőgépek nem közlekedhetnek, mert magas vízállás esetén a feketeföld elázik, az átjáró keskeny. Múlt heti számunkban az oromi gazdák panaszait közöltük. Szerettük volna megszólaltatni a magyarkanizsai önkormányzat, valamint a Vajdaság Vizei Közvállalat beruházásokkal megbízott és az ügyben jártas illetékesét, de erre nem volt lehetőség. A beszélgetés vállalása helyett a Vajdaság Vizei Közvállalat közleményt küldött. Most a szóban forgó illetékesek maguk keresték fel szerkesztőségünket, hogy jó híreik vannak az oromi esettel kapcsolatban.
Szalkai Nemes Valéria, a magyarkanizsai önkormányzat mezőgazdasági tanácsosa optimista: bízik benne, hogy még az idén elkészül az ideiglenes átjáró. Jobb lesz, mint a mostani, mert azt majd nem kell szétbontani, ha a Palicsba pumpálják a vizet, és ingoványos sem lesz, mert zúzott kővel tervezik befedni.

– Tavaly a polgárok petíciója nyomán szeptemberben érkezett a magyarkanizsai önkormányzathoz a beadvány. Én azonnal kértem a Vajdaság Vizei illetékeseit, tartsunk egy megbeszélést. Erre novemberben került sor. Az összejövetelen egyebek mellett az a döntés született, hogy az oromi helyi közösség a DTD Vállalathoz fordul, dolgozzák ki egy montázshíd felállításának tervét, az önkormányzat pedig kérelemmel fordult a Vajdaság Vizei Közvállalathoz, hogy a 2011-es költségvetésükbe kerüljön be egy oromi ideiglenes átjáró építésének költsége is. Az önkormányzat felajánlotta, hogy akár részfinanszírozással mi is részt veszünk az ideiglenes átjáró megépítésében. Azonban szó sem volt sem a novemberi megbeszélésen, sem a későbbi tárgyalások során olyan híd építéséről, amely alkalmas nehéz munkagépek, illetve megrakott pótkocsik közlekedésére. Tulajdonképpen két egyméteres átmérőjű betoncső lehelyezéséről van szó, amelyeknek az áteresztőképessége akkor is megfelelő, ha a Palicsba pumpálják a vizet. Ezt az átjárót pedig kőzúzalékkal fednénk le. A terveket már készíti a DTD szakembere, és én úgy tudom, a nyári szabadságok után már olyan fázisban lesz a projektum, hogy kezdhetünk róla tárgyalni, illetve gondolkodni megvalósításának pénzügyi hátterén.

A szakember azt is elmondta, mielőtt foglalkozni kezdett volna az oromi polgárok panaszával, a kataszterben megnézte, hány érintett személyről van szó. Szó sincs többezer hektárról, amely megközelíthetetlen lenne az átjáró híján. Összesen 143 hektár termőföld van a csatorna túloldalán, és ennek 25 tulajdonosa van. Közöttük vannak oromhegyesiek, kispiaciak és tóthfalusiak, akik nem érintettek a szóban forgó átjáró-ügyben. Mégis úgy tartja, mivel az oromi emberek megszokták, hogy van itt átjáró, és ha ez megkönnyíti az életüket, hát meg kell építeni. Arra a kérdésre, hogy miért nem épült meg 17 évvel ezelőtt, amikor a csatorna, nem tudott válaszolni, hiszen nem ő volt akkor az önkormányzat illetékese. Ő az első panaszra reagált.

A gazdák sokszor önerőből javították meg az elázott átjárót

Miért nem mozdultak eddig előbbre a dolgok? Branko Nasković, a Vajdaság Vizei szakembere elmondta, a tervekben nem szerepelt híd ott, ahol az oromi gazdák követelik. Hogy miért nem?

– Azért, mert nem építünk hidat minden kilométeren. Az autópályán is öt kilométerenként épül híd vagy felüljáró. Az ideiglenes átjárótól másfél kilométerre van a vele biti vízszivattyú, ott aszfaltúton lehet közlekedni, és azt használják az emberek – felelte Nasković. Arra a kérdésre, indokoltnak tartja-e egy híd vagy ideiglenes átjáró építését ott, ahol a gazdák követelik, a következőket válaszolta:

– Emberileg indokoltnak tartom, mert megkönnyíti az emberek életét, de még egyszer mondom: nem építünk hidat minden tanya közelében, ez nem volt benne a tervben. Ha hidat építenénk, az komoly kiadást jelentene. Az ideiglenes átjáró is sok pénzbe kerül. Ha például egy három méter széles és nyolc méter hosszú átjáróról beszélünk, hozzávetőlegesen 3-4 millió dinárral kell számolnunk.

Az ideiglenes átjáró építése is külön terveket és építési engedély kérését jelenti. Szalkai Nemes Valéria szerint az önkormányzat meg fogja gyorsítani az építési engedély kiadását, ezzel nem lesz gond. Nasković cáfolta, hogy ő személy szerint megígérte volna az oromi gazdáknak, hogy idén tavaszra vagy őszre lesz a mostaninál komolyabb átjáró a kanálisnak ezen a részén.

– Én nem ígértem meg, azt mondtam, ha lesz rá lehetőség, akkor meg fogjuk építeni. Sajnos az idén a magángazdaságoktól befolyó lecsapolási díj nem a mi számlánkra érkezik, hanem a Tartományi Vízügyi Alapba, és onnan máig egy parát sem kaptunk. Továbbra is csak azt tudom mondani, akkor lesz átjáró, ha lesz rá pénz. Ha a pénzek beérkeznek, a feletteseimmel meg kell beszélnem, mire fogjuk költeni.

A Tisza – Palics-csatorna, illetve az észak-bácskai régió csatornarendszere további fejlesztésre vár

A magyarkanizsai önkormányzat tanácsosa viszont úgy látja, az elérhető pályázatokon is lehetne erre pénzt szerezni, meg egy kicsit kipótolhatja az önkormányzat, és összejöhet az átjáróhoz szükséges összeg.

– Azt azonban tudni kell, hogy ez nem végleges és nem örökérvényű megoldás. Tervben van a Tisza – Palics-csatona kiszélesítése. A mostani 6-7 méter helyett 15 méteresre. Azonban ez a nagyberuházás a szakértők szerint 10 éven belül nem fog megtörténni. De én azt mondom, ha 10 évre kapnak az oromiak egy olyan átjárót, ami biztonságos és amit nem kell majd minden nyáron elbontani, akkor már megéri építkezni.

Szalkai Nemes Valéria szerint amint elkészülnek a tervek és körvonalazódik a munka ütemterve, értesíteni fogják az oromi lakosságot.