2024. november 25., hétfő

A főváros szégyenfoltjai

Újvidék a gondok megoldása helyett a szőnyeg alá söpri saját piszkát, nem sok sikerrel

Az Egység épületére, reméljük, jobb napok várnak (Dávid Csilla felvételei)


Újvidék területén több mint negyven olyan elhagyatott épület található, amelyek sok szempontból veszélyesek a környezetre, részben azért, mert minden pillanatban összeomolhatnak, részben pedig, mert a hontalanok és a drogfüggők telephelyévé váltak.

Az elhagyott, üres épületek elhelyezkedését illetően nincs szabály, ugyanúgy megtalálhatók a külvárosban és a központban is, egyesek olyan régóta állnak ilyen állapotban, hogy romhalmazként a város ismertetőjelei lettek.

Az építészeti felügyelőség Újvidéken még tavaly befejezte az elhagyott épületek és házak feljegyzését, ezután megkezdték a kommunális és a tűzoltó felügyelőséggel való egyeztetést annak érdekében, hogy az objektumokat, úgymond, „biztosítsák”, szóval elkerítsék, és amennyire lehet, felügyeljenek rájuk addig, amíg be nem szerzik a bontáshoz szükséges dokumentumokat, illetve amíg nem sikerül rávenni tulajdonosaikat, hogy bontsák le őket.


A Takarékpénztár befejezetlen épülete a központban, mellette a cukrászda


Az építészeti felügyelőség határozata alapján a Városépítési Intézet 15 közbiztonságot veszélyeztető objektum ledöntésére indított eljárást, amelyre a városi költségvetésből kb. 55 millió dinárt hagytak jóvá. A tűzoltóság eddig öt épületet biztosított, mivel tűzveszélyesnek ítélte őket a felügyelőség, az építészeti felügyelőség pedig 13 épületet kerített el, mivel omlásveszély fenyegette az arra járókat.

A legnagyobb gondot azok az épületekjelentik, amelyeknek nem lehet megtalálni a tulajdonosát, egyes esetekben pedig hagyatéki tárgyalás alatt vannak, emiatt a bontásuk vagy esetleges tatarozásuk késik.

A limáni épület lassan 20 éve üresen áll (fotó: Halász Gyula)

Léteznek azonban olyan épületek is, amelyek valamikor Újvidék legszebb épületei közé tartoztak, és a Város nemtörődömsége miatt kerültek áldatlan helyzetbe. Ilyen például az Egység épülete. Az Egység Molnár György építészmérnök tervei alapján épült 1890-ben, eklektikus stílusával az egyik legszebb épület volt a városban. A múlt század nyolcvanas éveiben még működött itt a lövölde, később azonban az épület elhagyatottá vált, beköltöztek a drogosok és a hajléktalanok. A valamikor impozáns, villaszerű építmény helyén most romhalmaz áll, noha az elmúlt évtizedek során a városi önkormányzat többször is tervbe vette a felújítását, ebből semmi sem lett.

De ebbe a kategóriába tartozik a város központjában, a Szerb Nemzeti Színházzal szembeni félig befejezett épület is. Ide tervezték 10-15 évvel ezelőtt a Postai takarékpénztárt, aztán egyszer csak leálltak a munkálatok. Azóta, ha gyalogszerrel megyünk a központba, például a Zsidó utcán, kénytelen-kelletlen mellette vezet el utunk. A látvány szomorú, az épületet már többször elkerítették, de hiába. A kerítésen újra és újra lyukak keletkeznek, így ha arra járunk, láthatjuk az „elhasznált” ragasztós zacskókat, a szemetet és a többi „kelléket”, amit a hajléktalanok és a drogosok itthagytak. A szellemjárta Takarékpénztár épülete mellett luxuscukrászda működik, délelőttönként itt fogyasztják el főként az idősebb vendégek a marcipánt és a kávét. Megpróbálnak hátat fordítani az otromba épületnek, a fanyar szagokat azonban nem kerülhetik el. Mindez a belvárosban, a sétáló övezetben történik.

Építkezési terület? Nem, de nem is szellemkastély, csupán egy újabb omladozó épület Újvidék központjában

Egyes újvidékiek büszkesége, a Báni palota szomszédságában két életveszélyes épület áll. Az egyik vele átlósan szemben helyezkedik el, a Miroslav Antić és a Žarko Zrenjanin utca sarkán. Volt, amikor körbe volt kerítve, az emberek azonban idővel letépdesték a szalagkorlátot, mivel az úttesten kellett közlekedniük. Az épület tetejéről gerendák lógnak, vakolatlan falak meredeznek az arra járókra. Pár méterre, az utca másik felén áll üresen a Munkásegyetem, huszonvalahány emeletével kísértetiesen a bombázásokra emlékeztet, habár nem a NATO, hanem a tűz belezte ki. Az épület nagy gondot jelent a környék lakói számára, drogosok, hajléktalanok egyik kedvenc helye, a legjobb hely a földszint, de beköltözhetnek az emeletekre is, úgysem ellenőrzi a környéket senki.

Romos vagy elhagyatott épületet a Limánon is találhatunk. A Lázár cár és az Aleksa Šantić utcák kereszteződésénél egy hatemeletes épületet húztak fel, 15-20 éve kong az ürességtől. Többször nekirugaszkodtak az építésének, sikerült is tető alá hozni, az utómunkálatokra azonban már nem futotta.


Egykoron a szellemi élet egyik központja volt, mára a csövesek és drogosok paradicsoma


Vannak azonban olyan romos állapotban lévő házak is Újvidéken, ahol még mindig ott lakik a tulajdonos, annak ellenére, hogy évekkel ezelőtt életveszélyesnek nyilvánították. Ilyen például a Kraljević Marko utcai nádfedelű ház is. Tulajdonosa hiába kérte a Város és a Városépítési Intézet segítségét, csak ígéreteket kapott. Ebben az esetben a tulajdonos önerőből szeretné felújítani romos házát, de mivel a városépítési hivatal védett épületté nyilvánította, ezt nem teheti. Tehát sem megjavítani, sem lebontani vagy eladni nem lehet.

Veszélyes épületek Újvidéken

Az Uroša Predić és a Nenad Mitrov utca sarka

Lukijana Mušickog utca 2. és 28.

Vojvode Šupljikca utca 23.

Futaki út 57.

Šafarik utca 25.

A Josif Runjanin utcai nyilvános garázs mellett omladozó ház

Sava Vuković utca 29.

Tököli utca 11.

Jovan Hranilović utca 40.

Stefan Stefanović utca 8.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás