2024. november 25., hétfő

Mi jár vissza Vajdaságnak?

Lezárult a közvagyonról szóló törvénytervezet közvitája – A tartományi kormány és a VSZL is megfogalmazta javaslatait
A hasznot hozó autóút a köztársaságé maradna, pedig az is vajdasági pénzből épült – állítják a ligások (Fotó: Molnár Edvárd)

A közvagyonról szóló törvény munkaváltozatának szövege, a vajdasági vagyon kérdése körül kialakult politikai csatározás miatt, mint ismeretes, végül mégis a tartomány tulajdonának tisztázása nélkül került a szerbiai kormányfő elé. A közvitára bocsátott alapszöveg kizárólag a tartományi adminisztráció által használt épületek, valamint a tartomány területén található erdőségek egy részét adná vissza Vajdaságnak, ellenben nem terjed ki a sok vitát okozott vasút, villanyhálózat, távközlés kérdésére. A vajdasági kormány javaslatában ennél már több szerepel, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga pedig szerdán, a párt elnöksége által elfogadott, régi-új álláspontokkal rukkolt elő.

Bojan Kostreš, a VSZL elnökhelyettese és főtitkára, a tervezet szövegének kidolgozásával megbízott köztársasági munkacsoport vezetői minőségében az elmúlt időszakban arról próbálta meggyőzni a közvéleményt, hogy ő szélmalomharcot vív a többi kormányzó párti munkacsoport-taggal a tartományt megillető vagyon bővítése miatt. Az idő, azonban, mindeközben sürgetett, hiszen e törvény elfogadása egyik előfeltétele az európai uniós tagjelölti státus elnyerésének, így, Kostreš beszámolója szerint, az volt az egyedüli lehetséges megoldás, hogy a „csaknem összehangolt” szöveg kerüljön Mirko Cvetković elé, akivel, elmondása szerint, megbeszélte ezen lépését. Az említett intézkedést újabb kritikák követték, a munkacsoport tagjai sértve érezték magukat amiatt, hogy Kostreš egy szót sem szólt arról, mikor továbbítja a javaslatot. Bojan Pajtić tartományi kormányfő is csatlakozott a bírálatokat felsorakoztató politikusok sorába, de Kostreš ezen is viszonylag könnyen túltette magát, visszakérdezve: miért nem kért tőle jelentést, ha érdekelték a fejlemények…

A KOMPROMISSZUMOS MINIMUM

A csillapodni nem látszó feszült politikai légkört Božidar Đelić kormányfőhelyettes próbálta közvetítőként lehűteni, aki a vajdasági kormányban tett múlt pénteki látogatása során több ízben is kiemelte, Vajdaság hatásköreinek megvalósítását senkinek sem áll jogában meggátolni. Talán a látogatás egyik eredménye, hogy a vajdasági vezetés egyhangúlag támogatta annak a határozatnak az elfogadását, mely a közvagyonról szóló törvénytervezet kiegészítésére és módosítására vonatkozik. A Đelićtyel folytatott egyeztetéseket követően Pajtić azt közölte: a tartományi kormány meglátása szerint a regionális utaknak, a csatornahálózatnak és töltéseknek, valamint a községi, illetve regionális jelentőséggel bíró vasutaknak is Vajdaság tulajdonát kellene képezniük, s van esély arra, hogy még a törvény elfogadását megelőzően ez irányba módosítják annak szövegét.

A vajdasági kormány határozatát a Vajdasági Szociáldemokrata Liga kormánytagjai is támogatták, mint az a párt tegnapi újvidéki sajtótájékoztatóján elhangzott, azért, mert az abban foglaltak a Vajdaságot megillető minimumot tartalmazzák. A liga elnöksége azonban az ezt követően megtartott ülésén mégis úgy döntött, nem elegendő az sem, amit a kormánynak ez a határozata tartalmaz, s a korábban hangoztatottakkal összhangban álló véleményt fogadott el.

– Vajdaságnak vissza kell kapnia mindent, ami a tartományi forrásokból, a vajdaságiak pénzén épült fel. Ezt az alapelvet már többször is megfogalmaztuk, ezután sem állunk el tőle – jelentette ki tegnap Aleksandra Jerkov, a VSZL sajtószóvivője és köztársasági parlamenti képviselője.

VISSZA AZ ALAPOKHOZ

A VSZL úgy véli, hogy a tartományi kormány nem használta ki az összes rendelkezésére álló törvényes eszközt a tartomány vagyonának bővítésére, s megfogalmazták a közvagyonról szóló törvénytervezet szövegével, valamint a vajdasági vezetés által javasolt módosításokkal kapcsolatos kifogásaikat a törvénytervezet módosítása céljából, melyeket Božidar Đelićhez juttatnak el. A párt első felvetése a villanyhálózat, a posta, a távközlés és az úthálózat kérdésére vonatkozik – ezeknek is vissza kellene kerülniük a tartomány hatáskörébe. Mint azt Jerkov elmondta, az utakra vonatkozó tartományi módosítási javaslat is csupán azoknak a helyi utaknak a visszaadására vonatkozik, melyek karbantartása további beruházásokat igényel, a hasznot hozó autóút, például, a köztársaságé maradna, pedig az is vajdasági pénzből épült. Ez tagadhatatlan – tette hozzá Jerkov –, függetlenül attól, hogy Milošević és Koštunica alkotmánya azt nem ismeri el.

Követelik továbbá a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) botrányosnak nevezett magánosítása során a Vajdaságot ért anyagi kár megtérítését is, mely mintegy 840 millió euróra tehető. A liga elnöksége által elfogadott álláspontok szerint a leendő törvénynek e kártérítés lehetőségét is magában kellene foglalnia, hisz nem nehéz bizonyítani: a privatizált NIS nyolcvan százalékát az újvidéki kőolajipari vállalat képezte. Véleményük szerint a vajdasági kormánynak határozottabban kellett volna kérnie a hatáskörök gyakorlásához szükséges anyagi keret szavatolását is.

ЈОBB MA EGY VERÉB... (?)

A párt főbizottsága fog határozni arról, hogy a VSZL köztársasági képviselői szavazatukat adják-e majd a törvényjavaslathoz, vagy sem – a most elkészített javaslatok sorsa lesz az, ami végül dönteni fog. A szóvivő Kostrešnek a munkacsoportélén tett lépéseiről annyit mondott, hogy a csoporton belül nem talált megértésre a már említett célkitűzések megvalósításában. A tegnapi sajtótájékoztatón Bojan Pajtićot is kritika érte. Elhangzott, a liga elsősorban a tartományi kormányfőtől várja, hogy sikerre vigye a kormány módosítási javaslatait.

– Amennyiben Bojan Pajtić ezt nem tudja kiharcolni a tartományi kormány elnökeként, próbálja meg a Demokrata Párt alelnökeként. Nem szeretnénk az alkotmány vitájakor megtapasztalt jeleneteket újra látni, amikor az egyik nap még elfogadhatatlan volt a Vajdaságot megillető hét százalék, a másik nap pedig már hatalmas siker – fogalmazott Aleksandra Jerkov.

Az egyébként egymással koalíciót alkotó pártok csatározásai tehát még most sem értek véget, a törvény gyors megszületése azonban, ennek ellenére, mégis bizonyosnak tűnik: az uniós tagjelölti státus függ attól. A VSZL-nél sem helyezték kilátásba a törvény elfogadásának akadályozását, a jogszabály – mint mondják – mindenképp előrelépést jelent, mert bizonyos vagyont visszaad a tartománynak. A tegnap lezárt nyilvános vita során benyújtott módosítási javaslatok egyik eredményeképp kellene, utolsó esélyként, Vajdaságnak visszakapnia minél többet a korábban eltulajdonított vagyonából.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás