2024. november 25., hétfő

A tehetetlenség barikádjain

Az ellenzék szerint Szerbia nem sokat tehet, ha Prishtina bevezeti a vámellenőrzést Észak-Koszovóban
A szerb úttorlaszok egyike több nyelven jelzi, hogy ez Szerbia (Fotó: Tanjug)

A július végi rendőrgyilkosság helyszínén, Zubin Potokban végzett EULEX-nyomozás, s a Kosovska Mitrovica és Ribariće közötti útszakasz lezárása miatt mindegyik észak-koszovói útvonalat zárlat alá helyezték csütörtök délelőtt a szerb tiltakozók. Az észak-koszovói útvonalak teljes zárlata egy órán át tartott.

Az EULEX rendőrei ezt követően Kosovska Mitrovica déli része felé vették az irányt, s feloldották a zárlatot, mire a szerbek is járhatóvá tették a torlasszal ellátott útvonalakat. Zupče faluban továbbra is a főút mellett maradtak a szerbek, de a KFOR néhány járműve is a helyszínen tartózkodott. Krstimir Pantić, Kosovska Mitrovica polgármestere a Tanjugnak azt nyilatkozta: a lakosság saját elhatározásából zárta le az utakat, a helyzetet pedig békésnek, ám továbbra is feszültnek nevezte.

Az ezt megelőző két napban egyébként több ízben is úttorlaszokat állítottak az észak-koszovói szerbek. Szerdára virradó éjjel például a Zvečan melletti Rudare helységben öntöttek sódert és köveket az útra. Mint mondták, úgy értesültek, hogy a koszovói villanygazdaság át tervezi venni a valaći trafóállomást. Mivel azonban erre nem került sor, feloldották az útzárlatot. A Kosovska Mitrovica és Zvečan közötti út eltorlaszolására csütörtökre virradó éjjel, kevéssel éjfél előtt került sor, mert a szerbek olyan híreket hallottak, hogy letartóztatásokat terveznek néhányuk ellen. Mivel a koszovói rendőrség nem hajtott végre semmilyen akciót, ezt a barikádot is eltávolították a reggeli órákban.

TÜNTETÉSEK KOSOVSKA MITROVICÁBAN

Összesen mintegy ezer koszovói szerb egészségügyi dolgozó tüntetett csütörtökön Kosovska Mitrovicában az ellen, hogy megszüntessék a szerbiai intézményeket Észak-Koszovóban. Az egyórás séta célja a nemzetközi közösség és a koszovói vezetőség figyelmének felhívása volt arra a tényre való, hogy ők nem tekintik párhuzamosnak a szerbiai intézményeket Koszovóban, s minden erejükkel harcolni fognak azok megtartásáért. A sor elején és végén szirénázó mentőautók haladtak a tüntetőkkel, akik a mitrovicai kórháztól ereszkedtek le az Ibar folyón átívelő hídig. „Nem adjuk Koszovót!”, „Nem vagyunk párhuzamos intézmények!” és „Nem fogunk gettóban élni!” feliratú transzparenseket vittek. Milan Jakovljević, az egészségügyi központ igazgatója újságíróknak elmondta: az egészségügyi intézmények legális és legitim intézményekként működnek, amelyekben nemzetiségre való tekintet nélkül ápolják a betegeket. Mint mondta, a koszovói szerbeknek is járnak azok a jogok, melyek a világ összes többi nemzetiségének: szabadságot, emberi jogokat követelnek maguknak. Rendbontás nélkül zajlott le a tüntetés, melyet a koszovói rendőrség, az EULEX és a KFOR felügyelt.

Kosovska Mitrovica szerbek lakta északi részében tüntettek az igazságügyi dolgozók is. Amiatt a bejelentés miatt tiltakoztak, amely szerint hamarosan albán nemzetiségű bírák és ügyészek állnak munkába a mitrovicai Kerületi Bíróságon, ahol jelenleg kizárólag nemzetközi szakemberek dolgoznak. Milan Bigović főügyész kijelentette: minden hasonló alkalommal tiltakozásuknak adnak majd hangot, mert a szerb közösség számára elfogadhatatlan, hogy albán bírák és ügyészek kerüljenek a bíróságra. Elmondta, hogy az EULEX alkalmazni kezdte a koszovói parlament által 2008-ban elfogadott szabályozást és pecsétet, ami helyett – a megbeszéltek szerint – továbbra is az UNMIK által meghozott ideiglenes törvényeket kellene alkalmazni. „Itt ma nem huligánok, hanem húszéves tapasztalattal és tekintéllyel rendelkező bírák, igazságügyi dolgozók tüntetnek” – tette hozzá az ügyész. Ez a megmozdulás is rendbontás nélkül ért véget.

A KÖZÖS VÁLLALKOZÁS

A koszovói kormány és az EULEX azon dolgozik, hogy minél hatékonyabban visszaállítsa a vámellenőrzést az észak-koszovói átkelőkön – jelentette ki Irina Gudeljević, az EULEX sajtófelelőse. Részleteket egyelőre nem közölt, mert – mint mondta – azok pontosításán még dolgoznak. Mint ismeretes, Hashim Thaçi koszovói kormányfő szerdán bejelentette, hogy szeptember 16-ától vissza kívánják állítani a vámellenőrzést a jarinjei és a brnjaki határátkelőhelyeken.

Borislav Stefanović, a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd szerb tárgyalócsoportjának vezetője tegnap ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy Szerbia mindent meg fog tenni ezen egyoldalú prishtinai lépés megakadályozása végett, melynek az a célja, hogy Észak-Koszovót az ellenőrzése alá vonja, s így megváltoztassa a lakosság összetételét. Thaçinak arra a kijelentésére reagálva, mely szerint a koszovói szervek határozottabban fel fognak lépni az észak-koszovói szervezett bűnözés ellen, Stefanović kijelentette, jobb lenne, ha az Ibartól délre eső területek bűnözésére koncentrálna a koszovói rendőrség.

„BEVETNI MINDEN DIPLOMÁCIAI ESZKÖZT”

Az ellenzéki pártok többsége egyébként úgy vélekedett a parlamentben, hogy Szerbia nem rendelkezik azokkal a kapacitásokkal, amelyekkel meg tudná akadályozni a koszovói vámosok megjelenését az észak-koszovói átkelőkön. A Szerbiai Demokrata Párt és a Szerb Radikális Párt képviselői felszólították a kormányt: közölje, hogyan válaszol majd az ország Prishtina ezen lépésére. Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért Koalíció frakcióvezetője elmondta: Belgrád számtalanszor felhívta már az EU figyelmét az egyoldalú lépések káros hatására. Mint mondta, Szerbia kötelessége, hogy ezúttal is minden diplomáciai eszközt bevetve szavatolja polgárai biztonságát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás