2024. november 25., hétfő

Koszovói határőrök Brnjakon és Jarinjén

Csak megfigyelnek, nem ellenőriznek a koszovóiak – állítja az EULEX

(Fotó: Tanjug)

A koszovói rendőrség és vámhatóság sikeresen elhelyezkedett a jarinjei és brnjaki határátkelőn – tájékoztatta kormánya tagjait pénteken Hashim Thaçi koszovói miniszterelnök. Mint ismeretes, tegnapra lejárt az a megállapodás, melynek értelmében a KFOR felügyelte a két átkelőt, így péntektől ez a feladat az EULEX missziójának a hatáskörébe került át, amely a koszovói szervekkel közösen, pontosabban azok jelenlétében biztosítja Jarinjét és Brnjakot.

A helyszíni tudósítások szerint az EULEX és a koszovói rendőrség tagjai helikopterekkel érkeztek meg a két határátkelőre. Másként nem is tudtak volna, hiszen a szerb lakosság minden lehetséges odavezető útvonalat eltorlaszolt korábban, ezzel próbálták megakadályozni az átkelők koszovói vezetés részéről történő átvételét.

Az EULEX megkezdte a Belgrád és Prishtina közötti vámpecsétről szóló megállapodás alkalmazását, aminek köszönhetően egy egységes, az eddiginél megfelelőbb vámzónát hozhatunk létre – közölte Maja Kocijančič, Catherine Ashtonnak, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a sajtószóvivője. Megerősítette, hogy a határátkelők ellenőrzését az EULEX határőrei végzik majd a koszovói vámosok jelenlétében. Úgy vélekedett, hogy a pecsétről szóló megegyezés az utolsó szükséges eleme volt egy megfelelő koszovói vámrendszer kialakításának. Nem tudott viszont válaszolni arra az újságírói kérdésre, hogy kinek a kasszájába megy majd a begyűjtött vámilleték – ezt még le kell ellenőriznünk, válaszolta.

A koszovói – albán és szerb nemzetiségű – határőrök és rendőrök semmilyen munkát sem fognak végezni a brnjaki és jarinjei határátkelőkön, az ellenőrzést az EULEX missziója folytatja – közölte Nicholas Hawton, az uniós misszió sajtófelelőse. Beszámolója szerint péntek reggel óta mindkét átkelőn két koszovói rendőr és egy koszovói határőr is jelen van.

Az észak-koszovói szerbek mindkét határátkelőnél hatalmas úttorlaszokat állítottak, földet, sódert öntöttek az útra. Zárlat alatt álltak a Leposavićon, Zvečanon, Kosovska Mitrovicán, Zupčén és Zubin Potokon áthaladó útvonalak is.

Dél körül tűz ütött ki a jarinjei átkelő mindkét oldalán, a szemtanúk beszámolói szerint a fű gyulladhatott ki. A tűz nem volt túl nagy, a felszálló füst sokakban mégis aggodalmat keltett. A koszovói szerbek nem maradtak egyedül tiltakozásukban: reggel belgrádi egyetemisták egy csoportja indult el a jarinjei határátkelőhöz, de a Szerb Radikális Párt, az Új Szerbia és a Szerbiai Demokrata Párt képviselői is Észak-Koszovóba utaztak. Belépésük nem volt zökkenőmentes, az átkelőkön visszafordították őket, ezért „alternatív” útvonalakat használva sikerült csak Koszovóba érkezniük.

VOLT MÁR ROSSZABB IS

Slobodan Samardžić, az SZDP alelnöke, volt Koszovó-ügyi miniszter kijelentette, a pénteki erőszakos akció egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az Amerikai Egyesült Államok, az Európai Unió és a NATO új határt próbál megrajzolni Szerbia és Koszovó között. A békésen tüntető koszovói szerbek az állam egyetlen kapaszkodóját jelentik, fejtette ki, s szégyenteljesnek nevezte a kormány politikáját, ami nem a koszovói szerbek megvédésének, támogatásának irányába hajlik. Belgrádot is felelőssé tette a kialakult helyzetért, mert mindvégig az ellenséges államokkal tárgyalt Koszovó ügyében.

Goran Bogdanović Koszovó-ügyi miniszter ugyanakkor úgy látta, a pénteki nap semmilyen szempontból sem volt a legnehezebb, annál sokkal rosszabb napokat is átélt már az ország – közölte. Hozzátette, igaz, hogy minden pillanatban fennáll a zavargások kialakulásának veszélye, de az elmúlt tizenkét évben ez szinte folyamatosan így volt. A szerbségnek kitartóan kell harcolnia legitim jogaiért, hiszen Prishtina és az albánokat támogató nemzetközi közösség pontosan tudja, hogy csakis a szerbek kimerítése révén valósíthatja meg céljait.

„URAI VAGYUNK A HELYZETNEK”

A szerb kormány felszólította az észak-koszovói lakosságot, hogy kizárólag békés módszerekkel fejezzék ki elégedetlenségüket, s ne üljenek fel a különféle provokációknak. Milivoje Mihajlović, a kormány médiakapcsolatokkal megbízott irodájának vezetője elmondta, a kormány ura a helyzetnek, információik szerint az átkelőkön továbbra is az EULEX és a KFOR végzi az ellenőrzéseket, ahogyan azt az ENSZ meghagyta, s a koszovói szerveknek nincsen semmilyen szerepük ezeknek a feladatoknak az elvégzésében. – A szerb állam minden koszovói intézménye rendellenességek nélkül működik – tette hozzá Mihajlović.

A Szerb Haladó Párt pénteken egy rendkívüli parlamenti ülés összehívását követelte, amelyen a kormány iránti bizalomról szavaznának a képviselők. A haladók úgy vélik, egyetlen erkölcsös személy sem támogathatja tovább a kormányt, amely semmilyen stratégiát nem dolgozott ki a pénteki történések bekövetkezésének esetére. A megoldás szerintük a rendkívüli parlamenti választások kiírásában van, mert a mostani vezetés értelmetlen és a szerb államra nézve káros politikát folytat. A párt elítélte az EULEX, a KFOR és a koszovói albánok által végrehajtott akciót.

PRISHTINA TAKTIKÁJA

Dimitrovgradi látogatása alkalmával Ivica Dačić belügyminiszter kijelentette, Szerbia számára életbe vágóan fontos a koszovói béke megőrzése. Mint mondta, Szerbia készen áll a további egyeztetésekre, de sem maga, sem pedig a nemzetközi közösség nem támogatja az egyoldalú lépéseket, bármelyik fél is tegye meg azokat. Prishtinának az a célja, folytatta, hogy kész tények elé állítsa a szerb közösséget, s ehhez a nemzetközi erők támogatását is el akarja nyerni. A taktika végső célja, magyarázta Dačić, hogy a szerbséget mint akadályozó tényezőt tüntessék fel. A koszovói határőrök szolgálatba állítása teljesen felesleges lépés – szögezte le végül a belügyminiszter –, aminek egyedüli eredménye a feszültségkeltés volt.

A szerbiai áru egyébként déltől újra bejuthatott Koszovóba a merdarei határátkelőn, ahogyan azt korábban a koszovói kereskedelmi tárcánál be is harangozták. Hírügynökségi jelentések szerint öt búzaszállítmány lépte itt át a koszovói határt. Fennakadások nem voltak. Jelenleg két határátkelőn fogadják a Koszovóba küldött szerb árut: Bujanovacnál és Merdarénál.

A KFOR-nál közölték, nem reagálnak mindaddig, amíg a tüntetők békés magatartást folytatnak. A felállított úttorlaszokat is meghagyják, s erőszakot sem fognak alkalmazni a helyi szerbek ellen mindaddig, amíg nyugodt marad a helyzet. Folyamatosan figyelemmel kísérik az észak-koszovói történéseket – áll a péntek esti közleményben.

Nyilatkozat nélkül zárult az ENSZ BT ülése

Nem sikerült közös nyilatkozat elfogadását kieszközölni az ENSZ Biztonsági Tanácsának Koszovóval foglalkozó csütörtöki rendkívüli ülésén, New Yorkban. A zárt ajtók mögött megtartott ülést követően Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet elmondta, Oroszország egy mindössze egymondatos nyilatkozatot szeretett volna elfogadtatni, amelyben a koszovói konfliktus érintett feleit a párbeszéd folytatására szólították volna fel. A nyugati államok tiltakoztak a felvetett javaslat ellen, míg Kína, a Dél-Afrikai Köztársaság, India és Brazília támogatta az orosz elképzelést. Vuk Jeremić szerb külügyminiszter az Oroszország és Szerbia kezdeményezésére összehívott rendkívüli ülést követően arról számolt be, hogy a Biztonsági Tanács nem támogatta Prishtina egyoldalú terveit. Enver Hoxhaj koszovói külügyminiszter viszont már úgy fogalmazott, hogy a többség helyeselte a koszovói törekvéseket, amelyek nem számítanak egyoldalú lépéseknek.

Az ülésen több ország képviselője is figyelmeztetett arra, hogy ismét robbanásveszélyes helyzet alakult ki Koszovóban, közös álláspontot azonban ennek ellenére sem sikerült kialakítani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás