2024. július 16., kedd

„A magyar összefogás politikai szükségszerűség”

Interjú Ágoston Andrással, a VMDP elnökével magyar állami kitüntetése alkalmából
Kövér Lászlótól, a magyar Országgyűlés elnökétől vette át Ágoston András a kitüntetést.

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnökét Schmitt Pál magyar államfő tüntette ki. A történelmi VMDK egyik alapítója a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét kapta több évtizedes politikai tevékenysége elismeréséül. „A délvidéki magyarság önszerveződésének elindítása és politikai érdekképviselete megteremtése” terén végzett munkájával érdemelte ki a rangos magyar állami kitüntetést. Az elismerést Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke adta át Ágoston Andrásnak. Interjúnk a díjazottal a kitüntetés apropóján készült. Ágoston András levélben válaszolt kérdéseinkre.

A délvidéki magyarság önszerveződésének kezdeményezője, az első magyar érdekvédelmi szervezet megalapítója volt. A magyar állami kitüntetést több évtizedes politikai tevékenységével érdemelte ki. Ha visszatekint az elmúlt több mint két évtizedre, elégedett az elért eredménnyel?

- A magas állami kitüntetés, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje nagy elismerés, s számomra egyben fontos biztatás is. Schmitt Pál, a Magyar Köztársaság elnöke a kitüntetést „a délvidéki magyarság önszerveződésének elindítása és politikai érdekképviseletének megteremtése terén végzett több évtizedes tevékenysége elismeréseként” adományozta nekem, mint a VMDP elnökének.

Ez a megfogalmazás kettős jelentőséggel bír. Politikusról lévén szó, elismerés ez mindazoknak, akikkel az elmúlt két évtizedben behoztuk a magyar és a szerb politikai színtérre a tényleges magyar autonómia fogalmát, annak modelljét, s az ezzel összefüggő politikai követelést. Másrészt a kitüntetés számomra személyes elégtétel is, mert több évtizedes tevékenységemre vonatkozik. Arra is, amelyet a rendszerváltás előtt végeztem. Eszerint hasznosan, méltóan az elismerésre.

Elégedettnek majd akkor mondhatom magam, ha a területi elhatárolódást nem követelő magyar (perszonális) autonómia megvalósul. Szeretném, ha ehhez a politikai küzdelemhez némi idő még adatna számomra.

A kettős állampolgárság követelése a Délvidékről, egészen pontosan a VMDP-ből indult. Pártja kitartóan hangoztatta a határon kívüliek anyaországi állampolgársághoz való jogát, megszerzésének szükségességét. Az igény beteljesült. Megítélése szerint mit kapott ezzel a délvidéki magyarság?

- Tudomásom szerint mi hoztuk be a politikai köztudatba a „kettős állampolgárság” szóösszetételt. Ezt a magyar kormányhoz címzett kérelmét a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP), az első magyar programpárt megalakulása, 1997 óta a megvalósulásáig, megszakítás nélkül fenntartotta. Erre én személyesen is büszke vagyok.

A kettős állampolgárság a VMDP politikai doktrínájának egyik fontos pillére. A másik a tényleges magyar politikai autonómia. A harmadik a vajdasági magyar politikai elit és a magyar kormány közös nemzetközi fellépését indítványozza. A VMDP célja, hogy minél több magyar minél tovább megmaradjon magyarnak. A siker a Vajdaságban (de másutt is), csak mindhárom pillér megvalósulása esetén képzelhető el. Ezt, immár kettős állampolgárként, ma is így gondolom.

Kezdődik a népszámlás. Ön szerint hányan vagyunk, és milyen szellemi, gazdasági kondícióban van most a délvidéki magyarság?

-- Hogy a vajdasági magyarok a népszámláláson megvallják magyarságukat és vallásukat, közös törekvése az egész magyar politikai elitnek. S ez így jó.

A VMDP nem gazdag párt. Az eszmei előkészületekből eddig is kivettük a részünket. Azok népszerűsítésében, s a vajdasági magyarok tudati erősítésében – erőnkhöz mérten – a továbbiakban is részt veszünk. Mi elsősorban a legtávolabbi szórványokban igyekszünk a népszámlálással kapcsolatos tennivalókat népszerűsíteni.

A közeljövő másik fontos eseménye a választás. Mik a VMDP tervei, gondolkodnak-e koalícióban, magyar összefogásban?

-- Számunkra a magyar összefogás az egyetlen jó alternatíva. Rossz van több is.

Szombaton a VMDP választmánya vélhetően kezdeményezni fogja a 2008-ban a választásokra alakult hárompárti Magyar Koalíció (MK) autonómia-koncepciójának közös áttekintését, s a további tennivalókra vonatkozólag indítványokat dolgozunk ki. Meg kell tenni azokat a törvénymódosítási javaslatokat, amelyek biztosítják az MK autonómia-koncepciójának kiteljesedését. A törvényhozás tekintetében vissza kell térni a 2008-as törvénytervezethez, amely összhangban volt közös dokumentumunkkal, s amelyet a nemzeti tanácsokról szóló törvény 2009-ben durván megváltoztatott.

Ön kezdeményezni fogja egy új Magyar Koalíció létrehozását, esetleg a régi felélesztését? Egyáltalán, szükségesnek tartja a közös fellépést?

-- A magyar összefogás politikai szükségszerűség. Egyik magyar párt sem kovácsolhat magának politikai tőkét abból, hogy ilyen-olyan kezdeményezésekkel él.

Ellenzem a tarka-barka koalíciók létrejöttét. Nagyon fontosnak tartom, hogy létrejöjjön egy új koalíció. Nevezzük Magyar Összefogásnak. Erre már volt példa. Akkor azonban az összefogás csak két magyar pártnak sikerült.

Temerin az utóbbi napokban a sajtó érdeklődésének homlokterébe került a nemzetek közötti feszültségek okán. Ön hogyan látja, mi történik Temerinben, mi van a dolgok hátterében, és mi a megoldás?

- Temerin a vajdasági magyarság állatorvosi lova. Több szempontból is. Tanulmányozhatók itt a kisebbségi kormányzás eredményei, de buktatói is. A magyar verések tekintetében itt állt be az a fordulat, amely – okkal – felkeltette sok illetékes figyelmét.

Számomra elfogadhatatlanok a sanda politikai aggodalmak, amelyek a vajdasági magyarok ellen hosszú évek óta folytatott lélektani hadviselés kiváltására, ha közvetve is, de az asszimilációt szorgalmazzák. Ilyen szempontból elítélendőnek, politikailag károsnak tartom a tartományi ombudsmannak a (nem létező) „szegregáció” kiküszöbölését célzó, a temerini magyar és szerb iskolák összevonását vizionáló elképzelését. Például a minap, a belgrádi köztelevízió legnézettebb esti híradójában. A kisebbségi jogok ilyen durva megsértése a VMDP számára elfogadhatatlan. S az ellene folytatott politikai küzdelemben minden demokratikus eszközt felhasználunk.