2024. július 17., szerda

Segítség a gazdálkodásban

A számítéstechnikának előbb-utóbb helyet kell adni a mezőgazdasági termelésben is

Fenyvesi Isván: A számítógépes adatbázisok előnyeit a mezőgazdaságban is hasznosítani lehet (fotó: Papp Imre)

A szenttamási Fenyvesi István, az informatikai tudományok magisztere már évek óta foglalkozik a kimondottan földműveseknek szánt számítógépes programokkal, s több helyen bemutató előadásokat is tartott. Most megújult programmal rukkolt elő: fejlesztéseinek köszönhetően a felhasználó adatai a gazdaságok bejegyzésekor vagy a támogatások igénylésekor automatikusan a minisztériumi formanyomtatványokra kerülnek, az igénylő pedig azonnal kinyomtathatja és átadhatja őket az illetékes szakszolgálat kirendeltségeiben.

Honnan a mezőgazdaság iránti vonzalom?
– Munkaéveim legnagyobb részét az egykori szenttamási Elan birtokon töltöttem, ahol évekig vezető beosztásban dolgoztam, nem véletlen tehát, hogy mindig is nagyon érdekelt a mezőgazdasági munka hatékony megszervezése. Jelenleg informatikát tanítok három iskolában, Temerinben, Futakon és Újvidéken. Noha ez rengeteg utazással jár, mégis a hobbimmá vált a programozás, méghozzá elsősorban olyan programok készítése, amelyek a mezőgazdaságban hasznosíthatóak, de emellett iskolai felhasználású programjaim is vannak. A mezőgazdasági program esetében az egyik legfontosabb teendő az adatbázisok elkészítése. Az alapos földművesek egy évszázaddal ezelőtt is füzetekbe jegyezték a jószágtenyésztési vagy növénytermesztési adataikat. Ezeket ez esetben is be kell vinni a számítógéppe. Ez azért fontos, mert a gazdák többsége ugyan azt szokta mondani, hogy pontosan tudja, tavaly vagy azelőtt mit vetett egyik vagy másik parcellájába, de azt már nem, hogy öt-hat évvel ezelőtt mi volt a földben, s az milyen előkészítéssel és mennyit termett.

A felújított program miben különbözik a korábbitól?
– A lényege megmaradt: az adatokat pontosan be kell vinni minden évben, de ha valaki egyszer megtanulja a számítógép kezelését, akkor ez nem nagy munka. Az újdonság az, hogy a programba bevittem a mezőgazdasági minisztérium és a pénzügyminisztérium formanyomtatványait, ami azt jelenti, hogy a termelő néhány kattintással kitöltheti a formanyomtatványt, sőt kinyomtathatja és át is adhatja azt az illetékes irodában, vagy postázhatja a minisztérium címére. Nem kell tehát az irodákat járni, sorba állni, időt vesztegetni. A program tartalmazza a minisztériumok által előírt kódokat, neveket, csoportosításokat, ezek megjelölése nélkül ugyanis hiányosak lennének a kérelmek. Emellett fontos része, hogy jelentéseket tud adni a saját és a bérelt földek termelési történetéről, például hogy mióta bérli, mikor mit vetett bele, mennnyi a bérlet összege. A programok – így ez is – annál működőképesebbek, minél több adatot tartalmaznak. Remélem, a gazdák közül is mind többen látják be, hogy a számítógépnek helyet kell adni a mezőgazdasági termelésben ugyanúgy, ahogyan az iparban is.

Említette az iskolai programjait is.
– A bizonyítványosztáskor feltűnt, hogy a leckekönyvek mérete az A4-es és az A3-as formátumok között van, ezért új program nélkül nem lehet nyomtatni őket, hanem napokon át a pedagógusoknak kell kézzel kitölteniük. A kézírásban azután elég sok hiba fordul elő, és külön gondot jelent a kétnyelvű bizonyítványok kérdése. Gyakran előfordul, hogy az egyik tantárgyat két osztályfőnök más-más másik néven nevezi. A hétköznapi használatban talán ez még tolerálható is, de ez esetben azért figyelembe kellene venni, hogy mégiscsak hiteles dokumentumról van szó. Mindez egy számítógépes programmal kiküszöbölhető, s a munka is leegyszerűsödik.