2024. november 23., szombat

Gyurcsány Ferenc

PORTRÉ
Gyurcsány Ferenc

Jelenleg épp a pártszakítással együtt járó pártalakítással van elfoglalva. Hogy pontosak legyünk: a múlt szombaton hivatalosan is sikeresen kettétörte a Magyar Szocialista Pártot, amelynek néhány évvel ezelőtt még elnöke volt; a Demokrata Pártot pedig még a tavaszon létrehozta, most csak üzembe kell helyezni: megtölteni tagsággal, köztük tíz eddigi MSZP-s parlamenti képviselővel.

Ő az a politikus – és oly annyira tehetős vállalkozó, hogy 2002-ben Magyarországon az ötvenedik helyet foglalta el a leggazdagabbak listáján –, aki iránt senki sem közömbös. Vagy imádják (legtöbben a nyugdíjas korosztályból), vagy pedig utálják. A határon kívüli magyarság elsöprő többsége nyilván ez utóbbiak csoportjába tartozik, hiszen hét évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc volt az, aki – frissen megválasztott kormányfőként – a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson ellenkampányt folytatott, nyilvánvaló hazugságoktól sem mentesen: nyolcszázezer magyar áttelepülésével és huszonhárommillió románnal riogatva a szavazókat.

Céljait nem könnyen adja föl, márpedig szemmel láthatóan első akar lenni, s bár többször járt a csúcson, mégiscsak kudarcot vallott miniszterelnökként és pártvezérként egyaránt, s távoznia kellett. Ebbe nehezen nyugszik bele. Miként már gyerekkorától kitartóan törekedett előre, ha nem is 1961. június 4-étől, születésétől, de iskolás korától mindenképp. Rossz családi helyzetű, de tehetséges diákként így került Pápáról Budapestre az ország egyik legjobb gimnáziumába, s nyáron gyári munkával kereste meg a pénzt az iskolára. A gimnáziumot követően tanárképző főiskolát és közgazdasági egyetemet fejezett be. A főiskolán már politizált is, az akkori kommunista ifjúsági szervezetben számos vezető funkciót töltött be. 1989-ben ifjúsági szervezetet is alapított, amelynek (természetesen) ő lett az elnöke, a szervezet azonban észrevétlenül elhalt, Gyurcsány Ferenc politikai pályafutása pedig jó ideig szünetelt. Üzleti pályája viszont fölfelé ívelt, miként mutatja azt a gazdagok listáján elfoglalt helye.

Ekkor már (2000-től) tagja volt az MSZP-nek. Három év múltán ifjúsági és sportminiszter, újabb egy évre rá, 2004 szeptemberében pedig a lemondott Medgyessy Pétert váltotta a kormányfői székben. A 2006. évi választások után megalakíthatta a második Gyurcsány-kormányt, sőt egy évvel később az MSZP elnöki posztját is megszerezte. Az elhíresült, az MSZP-frakció előtt tartott balatonőszödi beszédének a kiszivárogtatása azonban a vesztét okozta. A hívei szerint a tenni akarás, a jobbítás szándéka, a képviselők „fölrázása” csalt elő olyan indulatos mondatokat a szájából, hogy „Majdnem beledöglöttem, hogy másfél évig úgy kellett tenni, mintha kormányoztunk volna. Ehelyett hazudtunk reggel, éjjel meg este. Nem akarom tovább csinálni.” A szeptemberben nyilvánosságra került beszéd azonban alapul szolgált az ellenzéknek arra, hogy nem sokkal a választások ismételt elvesztése után megrengesse a kormányt. Az ötvenhatos forradalom évfordulójára időzített tüntetések szélsőséges csoportok „segítségével” zavargásokba is átcsaptak, s a rendőrség és a kormány nem tudta megfelelően kezelni a helyzetet. Az erőszak tovább csorbította Gyurcsány Ferenc tekintélyét. A lemondását követelték, a Fidesz pedig innentől „illegitim” miniszterelnöknek tekintette.

Az események máig is tartó morális válságot okoztak az országnak. Mindezek és az ország egyre szaporodó gazdasági gondjai, az elhibázott lépések azonban csak 2009-ben kényszerítették Gyurcsányt távozásra, majd nem sokkal később a pártelnöki tisztségről is lemondott. Attól kezdve az MSZP-nek a bírálójává vált: a súlyos választási vereséget követően reformokat szeretett volna, de mivel elképzelései süket fülekre találtak, létrehozta az új pártot, amelyben ismét a csúcsra kerülhet.

Politikai ellenfelei vélhetően a bukásai ellenére sem tekintik ártalmatlan ellenfélnek: vizsgálódások, a mentelmi jogának megvonása, hivatali visszaéléssel való gyanúsítás keseríti életét.

Szenvedélyes vagy nevetséges politikus Gyurcsány Ferenc? Karriervágy vagy a tenni akarás hajtja? Mindenesetre még mindig kemény dió politikai ellenfelei számára. Talán eddigi három felesége és négy gyermeke tudna róla igazán hitelesen mesélni.

Bukásai ellenére is számolni kell vele, mert már komolyan készül 2014-re – gyaníthatóan a csúcsra jutás szándékával.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás