2024. november 26., kedd

Heti negyven óra a komputer előtt

A szenvedélybetegségek egyre több fiatalt kerítenek hatalmunkba

A VMSZ újvidéki városi szervezetének Női Fóruma felismerte azt a sajnálatos tényt, hogy nagyon sok család érintett a függőségi betegségek problémájában. A gyermekekre, fiatalokra nemcsak a szeszesital-fogyasztás, a kábítószer vagy a dohányzás veszélye leselkedik, hanem az egyéb szenvedélybetegségek, mint a videójáték-, internet- és a mobiltelefon-függőség is. Ezek nehézségeket okozhatnak egy családban, s emiatt döntött úgy a Női Fórum, hogy a fentiek kapcsán szakembert kér fel egy tematikus előadás megtartására.

A csütörtök esti összejövetelen Aleksandra Jovanović Magyar pszichoterapeuta egyebek mellett arra figyelmeztetett, hogy a tinédzserkorúak ma átlagosan heti 40 órát töltenek a komputer előtt, képtelenek a szabad idejüket hasznosan megszervezni, ezáltal fantáziátlanokká, agresszívakká, érzéktelenekké válnak a valóság, az élet realitása iránt, fellazul a koncentrációképességük is, egyre magányosabbak, zárkózottabbak lesznek, és virtuális barátokat keresnek maguknak. A komputerfüggők remekül érzik magukat a készülék előtt, nem kívánnak elválni tőle, az eltiltás pedig családi botránnyá fajul. Az ilyen fiatalok azonban állandó jelleggel álmatlanságban szenvednek, gyakran panaszkodnak fej-, hát- és nyaktáji fájdalmakra, esetükben gyakori a súlyos vízveszteség, mert amellett, hogy szinte megfeledkeznek a táplálkozásról, nem isznak elegendő folyadékot sem. Megnő a cukorbetegség kockázata is, gyakori az elhízás és a zöld hályog kialakulásának veszélye. A szakember szerint napi 45 percnél, illetve heti 10 óránál hosszabb időt nem kellene a fiataloknak a komputer „társaságában” tölteniük.

Sajnálatos, hogy a mai gyermekek a tévé képernyője előtt nőnek fel. A szülőknek mind kevesebb idejük marad a velük való foglalkozásra, így már 1-2 éves korukban a rajzfilmek szórakoztatják őket. A szakember tanácsa, hogy a szülők minél több mesét olvassanak gyermeküknek, különösen 3 éves korukig, hiszen a mesék nemcsak szórakoztatnak, hanem jelentős részben nevelnek is: az életről tanítanak, érzelmi kapaszkodókat nyújtanak és segítik a személyiség fejlődését. Segítségükkel gazdagodik a gyermek fantáziája, szókincse, a mese szereplőivel azonosulva átélhet különböző helyzeteket, feloldhatja a benne felgyűlt feszültséget. A felnövekvő gyermeknek óriási szüksége van arra, hogy átlássa az egyszerű emberi kapcsolatokat, szimpatizáljon a hősökkel, és felismerje a rosszakarókat. A főhősök bőrébe bújva éli át a veszélyt, a megmenekülést, az örömöt, a bánatot, vesz részt kalandokban, harcol az igazságért és nyeri el méltó jutalmát vagy büntetését. A kicsikben így, tehát nem direkt módon, rögzülnek az erkölcsi tanulságok – hangsúlyozta Aleksandra Jovanović Magyar.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás