A köztársasági képviselőházban Čedomir Jovanovićtyal, Nenad Čanakkal és Varga Lászlóval tegnap délután beszélgettünk, amikor még nem lehetett tudni, hogyan zajlik majd a vita Szerbia uniós tagjelöltségéről Brüsszelben.
A MEGOLDÁS: ÚJ POLITIKA
– A megszületett megállapodás a jelenlegi politikát kívánja mesterségesen életben tartani, azt a politikát, mely a legboldogtalanabb társadalmat alakította ki Szerbiában a századfordulón – állapította meg az LDP vezetője.
Szerbia európai közeledésének akadályáról szólva elmondta, a miloševići politika határozza meg azt a politikát, melyben most az észak-koszovói szerbeket tekintik felelősnek a sikertelenségekért, ahogyan egykor a Drinán túli szerbeket használták fel hasonló célokra.
POZITÍV VÉLEMÉNY
Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezetője lapunknak nyilatkozva elmondta, mindenekelőtt az európai döntéshozók megértésére számít.
Az eddigiek során megszerzett tapasztalat azt mutatja, hogy a politikában, különösen ha ilyen kérdésekről van szó, óráról órára történnek változások – tette hozzá.
– Elég csak arra gondolni, hogy amíg mi beszélgetünk, addig Koszovón olyasvalami történik, amit mindeddig senki sem tartott elképzelhetőnek: a lázadók és a KFOR közösen távolítják el a barikádokat. Nem látom annak okát, miért ne lehetne e pozitív fejleményt azok pozitív véleményévé alakítani, akik a tagjelöltségről fognak hamarosan dönteni – vélekedett a VSZL elnöke.
Az ország Koszovó-politikájával kapcsolatos kérdésre válaszolva Čanak elmondta, a koszovói kérdést már kilencvenkilenc éve nap mint nap felteszik Szerbiában. Az alapvető kérdés az egyén testi, vagyoni és jogi biztonságának a szavatolása – közölte. Ezzel összhangban, tette hozzá, a koszovói emberek normális életkörülményeinek a szavatolása kell, hogy prioritást élvezzen, míg a státusbeli kérdésekről lehet és kell is éveken át tárgyalni. Az a fontos, hogy a jelenlegi feszültséget, mely csak a bűnözésnek kedvez, mielőbb orvosolják – húzta alá Nenad Čanak.
A tagjelölt-státussal kapcsolatos brüsszeli döntés esélylatolgatásairól szólva Varga László, a parlament integrációs bizottságának vezetője, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője lapunknak elmondta, a kezdeti negatív kép valamelyest javulni látszik, különösen a német külügyi államtitkár kijelentését követően, mely már valamivel engedékenyebb álláspontot tükröz az Angela Merkel német kancellár által kijelentetteknél.
– Vannak olyan jelek, melyek előrevetítik annak lehetőségét is, hogy nem biztos az ügy kedvezőtlen végkifejlete. Ehhez a várakozáshoz járul mindenképp hozzá annak a barikádnak a lebontása is, melynél nemrégiben még német, osztrák és magyar KFOR-katonák szenvedtek sérüléseket – fogalmazott Varga.