A jövő évi költségvetés javaslatával foglalkozik majd a tartományi képviselőház ez évi utolsó ülésén. Ez alkalommal találkoznak hatodszor a parlamenti képviselők az idén. Az ellenzék és a hatalmi koalíció tagjai voltaképp egyetértenek abban, hogy alacsony a tartományi parlamenti ülések száma, ennek okát azonban más és más tényezőben vélik felfedezni.
– Sokan a köztársasági parlamenthez, vagy az önkormányzatok képviselő-testületeihez hasonlítják a tartományi parlament munkáját, ezért fogalmazódik meg bennük az ülések gyakoriságát firtató kérdés. Nem szabad figyelmen kívül hagyni viszont, hogy úgy az önkormányzatoknak, mint a köztársaságnak, sokkal nagyobb hatásköreik vannak a tartománynál. Másrészt, a megfelelő törvényeket mindig időben meg kell hoznia a köztársaságnak, jelen volt az idén az ehhez kapcsolódó uniós tagjelöltség miatti sietség is. Ilyen jellegű nyomás nem nehezedik a tartomány parlamentjére, az alkotmány ugyanis törvényhozást nem tesz számára lehetővé, így a költségvetésének az elfogadásával, az általa alapított intézmények kérdéseivel foglalkozhat csupán – magyarázta lapunknak dr. Tóth Tivadar, a Vajdasági Magyar Szövetség tartományi frakcióvezetője.
Mint mondta, a hatáskörök átvételével valamelyest növekedhet majd a parlament feladatköre is, összehasonlítani azonban akkor sem lesz tanácsos a köztársasági képviselőházzal.
ZSÚFOLT NAPIREND
Bíró István, a Demokrata Párt képviselője szerint nem az a legnagyobb gond, hogy ritkán vannak ülések, hanem az, hogy egy-egy ülésnek, úgymond, túlzsúfolt a napirendje, s olykor húsz napirendi pontot is meg kell vitatni.
– Véleményem szerint ezen a gyakorlaton változtatni lehetne, s sokkal jobban fel lehetne készülni, meg lehetne vitatni egy-egy témát, amennyiben például két ülésre választanák szét a sok napirendi pontos üléseket. Ez alaposabb, hatékonyabb munkát eredményezne – vélekedett Bíró.
A radikálisok szerint magának a parlamentnek a létjogosultságával is gondok vannak.
– Semmi olyan sem tud igazán működőképes lenni, amit mesterségesen, erőszakkal hoznak létre. Az alkotmányellenes vajdasági statútum meghozását követően voltaképpen ezt láthatjuk a vajdasági képviselőház esetében is – mondta el lapunknak Milorad Mirčić, a Szerb Radikális Párt képviselőcsoportjának vezetője az ülések ritkaságával kapcsolatos kérdésre.
Véleménye szerint a vajdasági parlamentnek éppen olyan dinamikával kellene dolgoznia, mint a helyi képviselő-testületeknek, hiszen mindkét esetben a polgárok életszerű gondjait kell megoldani. Az SZRP, tette hozzá, nem egyszer rámutatott már arra, hogy egy ilyen munkát végző parlament fenntartásának nincsen megalapozottsága.
AZ ÉV MÉRLEGE
Mirčić szerint a képviselőház az idén nem dolgozott eleget és nem dolgozott elég jól. Mindenekelőtt marginális kérdésekkel foglalkozott a polgárokat valóban érintő problémák megoldása helyett – állapította meg.
– A parlament olyan döntéseket hozott, amelyek annak ügyvitelével ugyan összhangban vannak, a Szerbia e részén uralkodó állapotokkal viszont egyáltalán nincsenek összhangban. A mezőgazdaság fellendítéséről, vagy a szociális biztonság szavatolásáról kellett volna vitázni, ehelyett teljesen mellékes dolgokkal foglalkozott az idén a tartományi képviselőház – fogalmazott Mirčić.
A Demokrata Párt képviselője eredményesnek nevezte az évet.
– Legalább 75 százalékát megvalósította a képviselőház a lefektetett célkitűzéseknek. Ez egy közös parlamenti munka eredménye, s ez az eredmény szemmel látható, annak ellenére, hogy voltak viták is az év során. Egy becsületes konszenzus azonban mégis kialakult, ami lehetővé teszi, hogy igen pozitívan ítéljük meg az elvégzetteket – értékelte az elmúlt évet Bíró István.
Kemény harcot kellett megvívni a köztársasággal annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a tartomány költségvetését – emelte ki a legnagyobb elvégzett feladatként a VMSZ frakcióvezetője. A fő gond abban van, hogy a köztársaság nem tartja be az alkotmányban foglaltakat, s nem jut vissza a pénz Vajdaságba, így nem jut elég pénz a kormány, a titkárságok, s így a parlament munkájára sem – tette hozzá Tóth.
– A tartomány, ha nem is olyan ütemben, mint ahogyan azt mi szeretnénk, de lépésről lépésre veszi át a hatásköröket a statútum elfogadását követően, a már átvett hatásköröket pedig, véleményem szerint, sikeresen tudja vezetni. Persze láthatjuk, hogy Vajdaság legnagyobb gondjainak az elszegényedés, a szociális problémák számítanak. Sokan a gazdasági válsággal próbálják magyarázni mindezt, s egyértelmű, hogy annak is megvan a szerepe, de vannak más okai is. Köztársasági szinten kellene mindenekelőtt fontos döntéseket meghozni az országon belüli óriási gondokra, s minél nagyobb mértékben visszaadni Vajdaságnak az autonómiát – összegezte Tóth Tivadar.
„ÉRZELMI KITÖRÉS”
A parlament idei évének elemzésekor nem lehet elmenni a mai napig sem tisztázott körülmények között telefonon lemondott szeptember 12-i ülés esete mellett sem, amely visszhangot váltott ki a közvéleményben 2011-ben.
– Tény, hogy egy olyan eset volt ez, amelyik nem állt összhangban a képviselőház ügyrendjével, hiszen az üléseket kizárólag a házelnök hívhatja össze vagy mondhatja le. A titkárság olyan döntés meghozását engedte meg magának, melyet némileg akár félreértésként is kezelhetünk, de ha szigorúan vesszük az ügyrendet és a képviselőház hatáskörét, akkor mindenképp vétségről kell beszélnünk, s tudomásom szerint a házelnök indítványozta is az ügy kivizsgálását – közölte Tóth.
Mirčić szerint a cirkuszhoz hasonlított a szóban forgó ülés lemondása, ami mindenképp törvényellenesnek és az ügyrendet sértőnek nevezhető. Úgy fogalmazott, hogy a hatalmi koalíción belüli viszonyok eredményezték a történteket.
– A tartományi vezetésen belüli érzelmi kitörésről van voltaképp szó, ezért felesleges lenne további magyarázatot követelni az eset kapcsán. A házelnökkel nem is konzultáltak az ülés lemondásáról, ami nem csupán a hatalmi koalíción belüli tolerancia alacsony szintjéről tanúskodik, hanem arról is, hogy az érdekek által vezérelt döntések nem ismernek határokat – hangsúlyozta.
Bíró István szerint a házelnök meglehetősen kellemetlen helyzetbe került az ülés lemondásakor, s helyesen cselekedett. Mint mondta, nem tartja szükségesnek a történtek további boncolgatását, hiszen a parlament következő ülésén már megtárgyalták az esetet a képviselők.