Az elmúlt évben elért eredményeket összegezte tegnap a Vajdasági Szociáldemokrata Liga szokásos újév előtti sajtótájékoztatóján. Aleksandra Jerkov, a párt szóvivője és köztársasági parlamenti képviselője mindenekelőtt a közvagyonról szóló törvény elfogadását nevezte a párt egyik sikerének, mely lehetővé tette, hogy tizenöt év után Vajdaság ismét rendelkezzen saját vagyonával. Mint mondta, nem sikerült ugyan maximális eredményt elérni, de a liga kitartásának köszönhetően például a gázvezeték-hálózat egy része és az Újvidéki Vásár is vajdasági tulajdonba kerülhetett.
A ligások további sikerként könyvelik el Vajdaság brüsszeli irodájának megnyitását, továbbá azt a tényt, hogy mára mindössze tíz olyan vajdasági község maradt, ahol nincs kifüggesztve a tartomány lobogója, holott korábban alig lehetett olyan községre bukkanni, ahol látható volt. Jerkov jelentősnek nevezte a párt képviselőinek a módosítási indítványára törvénybe foglalt azon rendelkezést is, mely szerint a következő választásoktól a listákon minden harmadik személynek nőnek kell lennie. Eredményként könyvelte el ezenkívül a restitúciós törvényre benyújtott VMSZ-indítvány elfogadásának megakadályozását is, mellyel, mint mondta, voltaképpen azt akadályozták meg, hogy felelősségre vonás nélkül maradjanak a második világháború résztvevői, függetlenül abban betöltött szerepüktől.
Nenad Čanak, a VSZL elnöke nehéznek nevezte a mögöttünk álló évet, de beharangozta: előttünk egy ennél is nehezebb év áll. A köztársasági költségvetéssel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva elmondta, abban ezúttal szavatolták a Vajdaságnak járó hét százalékot. Nemtetszését fejezte ki viszont a tartomány négymilliárd dináros kereskedelmi bankoknál történő eladósítására vonatkozó rendelkezés miatt. Mint mondta, a tartományi kormánynak inkább ki kellene harcolnia a köztársasági tartozások kifizetését, minthogy adósságba verje a vajdasági polgárokat. A liga képviselői, a politikai stabilitás miatt, mégis támogatni fogják majd a költségvetési javaslatot – jelentette be a pártelnök.
Az EU-szkepticizmus egyik okaként Čanak a szerbiai törvényhozásba való magyarországi beavatkozást jelölte meg, mely, mint mondta, a magyarsággal szembeni diszkriminációra hivatkozott, holott az érintett törvény szövege egyetlen pontban sem tett említést a magyarokról.
– Ez annak a viselkedésnek a része, mely olykor megfeledkezik arról, hogy Vajdaságban nem csupán magyarok élnek – állapította meg a liga vezetője.
Nenad Čanak megerősítette, hogy pártja ezúttal is a Demokrata Párttal alkotott koalícióban indul a köztársasági parlamenti választásokon.