2024. november 25., hétfő

Elfogadták a tartományi költségvetést

Vajdaság, a tervek szerint, a köztársasági eszközök 8,5 százalékából gazdálkodhat jövőre
Bojan Pajtić: A foglalkoztatás serkentésére 18 milliárd dinárt irányoz elő az új büdzsé (Fotók: Ótos András)

A tartományi parlament keddi ülésén megszavazta a 2012-re vonatkozó 65,2 milliárd dinárral számoló költségvetést. A hatalmi koalíció tagjai agrárbüdzsének nevezték a jövő évi kasszát, melyben, mint mondják, az eddigieknél jóval nagyobb teret szentelnek a mezőgazdaság támogatásának. Hárommilliárd dinárt, például, öntözőrendszerek kialakítására fordít majd a tartomány. Nagyberuházásokra jövőre is tízmilliárd dinárt terveztek, noha az idei összegeket sem fizette még ki teljesen a köztársaság.

Hatalmas eredménynek számít a válság idején az, hogy a januári adatokhoz viszonyítva Vajdaságban ma 4500 munkanélkülivel kevesebb szerepel a nyilvántartásban – jelentette ki kedden dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő. A parlament napirendjén szerepelt költségvetésről szólva elmondta, annak fő feladata az efféle eredmények megvalósításának folytatása, a gazdaság és az infrastruktúra erősítése.

– A foglalkoztatás serkentésére 18 milliárd dinárt irányoz elő az új büdzsé. Folytatni kívánjuk a már megkezdett befektetéseket: az eddigiekben mintegy 400 millió eurót költöttünk el kilenc híd, tizennégy iparzóna és 125 települést érintő vízvezeték- és szennyvízlevezető-rendszer kiépítésére. Az elvégzett munkáért járó díjakat már kifizettük, a következő másfél hónapon belül pedig a még folyamatban lévő munkálatokért járó adósságokat is törleszteni fogjuk – jelentette be Pajtić.

Úgy értékelte, hogy a válság által megpecsételt időkben a mezőgazdaság egy olyan ágazat, amely választ jelenthet a különféle kihívásokra, s hogy erről a tényről számot tart a most elfogadott költségvetés is. A mezőgazdaság a fejlődés lehetőségét hordozza magában, s az ország kivitelének legnagyobb részét is ez az ágazat szavatolja – tette hozzá.

A költségvetési kiadások részleteiről szólva mgr. Jovica Đukić tartományi pénzügyi titkár közölte, mintegy hárommilliárd dinárt a termőföldek öntözésére, tízmilliárd dinárt pedig a nagyberuházások finanszírozására költenek majd el. Mivel 2012 a választások éve lesz, ezeket a kiadásokat is be kellett tervezni: 15 millió dinárt költ el a tartomány a pártok működésének finanszírozására, ennek mintegy felét kampánycélokra fordítják. Đukić úgy fogalmazott, e 65 milliárd dináros keret a legnagyobbnak számít az elmúlt évtizedben.

„JÓL ISMERT ÍGÉRETEK”

Az ellenzéki Szerb Radikális Párt szerint elérkeztünk annak az ördögi körnek a végéhez, amelyet a Demokrata Párt és koalíciós partnerei határoztak meg az elmúlt tizenkét évben, s melyet a rendelkezésre álló pénz felelősség nélküli költése, s a Belgráddal szembeni vádaskodás határozott meg. Milorad Mirčić, a párt frakcióvezetője közölte, ennek a folyamatnak az eredménye a mostani költségvetés is, melyet illúziónak, papírra vetett teljesíthetetlen számadatok összességének nevezett.

A költségvetési tervezet kapcsán kialakult parlamenti vita során Bore Kutić, a Szerb Haladó Párt frakcióvezetője elmondta: a hatalom részéről évről évre ugyanazok az ígéretek hangzanak el – fejlődésről, munkahelyek teremtéséről beszélnek, holott a terepen egész más helyzettel találhatja szemben magát az ember. Felszólította a vajdasági vezetőket, ne állítsák be sikerként azt, hogy elérték a Vajdaságot megillető hétszázalékos költségvetési részesedés szavatolását, hisz azt maga az alkotmány is garantálja. A mezőgazdaságot megillető pénz kapcsán közölte, kevés a valós támogatás: az állattenyésztésnek, például, mindössze 82 millió dinár jut, túl nagy teret kapnak viszont a helyi önkormányzatok a javak szétosztása során, ami végül majd a választási kampányok finanszírozásához vezet a pénz rendeltetésszerű elköltése helyett.

„BIZONYTALAN ALAPOKON”

Borislav Novaković, az Európai Vajdaságért koalíció képviselőcsoportjának vezetője az ellenzéki bírálatokra reagálva elmondta, a költségvetés a körülményeket szemmel tartó reális megoldásnak számít, mely a polgárok érdekeit szolgálja, s megfelelő egyensúlyt teremt a szociális és a fejlesztési politikai törekvések között. Mint mondta, semmi újat sem mond azzal, ha felhívja a képviselők figyelmét arra: a következő év a mostaninál is nehezebbnek ígérkezik, nem szabad viszont megengedni azt, hogy a válság magyarázatként szolgálhasson a jövőben az esetleges hibákra.

Bizonytalan alapokon nyugszanak a tartomány jövő évi pénzügyei – állapította meg prof. dr. Nenad Vunjak, a Szerbiai Szocialista Párt frakcióvezetője. Mint mondta, igaz hogy a rendelkezésre álló összeg négy százalékkal magasabb az ideinél, a másfél százalékos gazdasági emelkedés, amire a köztársasági büdzsé alapoz, azonban továbbra is kérdéses, így megkérdőjelezhető az onnan érkező átutalások rendszeressége is. Bejelentette, pártja ennek ellenére hozzájárul a javaslat elfogadásához.

ÚJ BEFEKTETÉSEK NÉLKÜL

A tartományi költségvetést a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői is támogatták.

– Nem azért szavazunk rá, mert teljesen meg vagyunk azzal elégedve, hanem mert a jelen pillanatban a VMSZ-nek nem érdeke, hogy bárki is azzal vádolja: a köztársasági vagy tartományi vezetés bukását okozta. Tény, hogy a köztársasági költségvetés szavatolja a tartománynak járó hét százalékot és a befektetésekre szánt háromheted részt is. A VMSZ 2007 óta, vagyis az alkotmány elfogadása óta elvszerűen követeli a vajdasági juttatásokra vonatkozó rendelkezések betartását. Mivel ez most megtörténik, elfogadható számunkra a tartományi és a köztársasági költségvetés javaslata is – nyilatkozta lapunknak dr. Tóth Tivadar frakcióvezető.

Hozzátette, ez a költségvetés legfeljebb arra lehet elegendő, hogy a már megkezdett beruházások kapcsán felhalmozott adósságok ki legyenek fizetve, újabb nagyberuházásokra azonban nem lesz pénz. Mint mondta, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a magyar érdekeltséggel rendelkező intézmények, mint amilyen például az újvidéki Európa Kollégium, tovább tudjanak épülni.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy a választások évében mennyire számítanak kérdésesnek a köztársasági kifizetések, Tóth elmondta, várható, hogy az év első hónapjai a pártok által hangoztatott ígéretektől lesznek hangosak, s hogy a pártok igyekeznek majd bizonyos összegeket a propaganda céljaira elkölteni. Hogy az elhangzó ígéretekből mi fog valójában megvalósulni, az már az új tartományi kormánynak és képviselőháznak okoz majd fejfájást – fogalmazott a frakcióvezető.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás