2024. szeptember 8., vasárnap

Országos kampány a tarlóégetés ellen

A talaj és a levegő minőségét is rontja, de beláthatatlan pusztítást is okozhat a tarlótűz

– Közismert tény, de a kormányszintű munkacsoportunk is rámutatott arra, hogy a tarló, vagyis a növénymaradványok gyújtogatása, égetése jelentősen károsítja a környezetet, mindenekelőtt a levegő minőségét – emelte ki tegnap Irena Vujović környezetvédelmi miniszter azon a bemutatón, amelyen éppen a tarlóégetés-ellenes kampány részleteit ismertették a közvéleménnyel. A miniszter és Yakup Beris, az ENSZ Szerbiai Fejlesztési Programjának (UNDP) állandó képviselője beszélt az új, országos jelentőségű kampányról, melynek a Ne gyújtsd fel a tarlót! címet adták.

Rendkívül fontos, hogy mindannyian közösen hívjuk fel a figyelmet a környezet fontosságára, értékelte Vujović, hozzátéve, reméli, hogy a szóban forgó fontos kampány nagyban hozzájárul az egyének tudatosságának magasabb szintre emeléséhez ebben a témakörben. A miniszter köszönetet mondott az Európai Uniónak, az ENSZ Fejlesztési Programjának, de a kampányban részt vevő többi kormánytárcának is, így a Belügyminisztériumnak, a Földművelésügyi, Erdészeti és Vízgazdálkodási Minisztériumnak, valamint az Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztériumnak is.

Irena Vujović emlékeztetett arra, hogy tavaly 15 ezer tarlótüzet jegyeztek, amelyek, állítása szerint nemcsak a levegő minőségét, hanem a talaj minőségét és a biodiverzitást is károsították. Az a fontos, hogy minden felelőtlen személyre vonatkozik az érvényben lévő büntetőpolitika, emelte ki, a növényi maradványok elégetése illegális cselekedetnek számít, hangsúlyozta Vujović, és felszólította a polgárokat, hogy ennek megfelelő viselkedést tanúsítsanak.

A miniszter hozzátette, reméli, hogy a kampány hozzájárul a tarlóégetések és a bírságok számának csökkentéséhez, valamint ahhoz, hogy a szerbiai gazdák és más polgárok is előrelépést könyvelnek majd el az ügyben, elsősorban a jövő generációi érdekében. A kampány fontos célja a talajminőség és légszennyezés megállítása mellett az is, hogy megelőzze a komoly tűzesetek kialakulását, a tarlóégetés ugyanis rendkívül károsnak számít, ugyanis a betakarítás után a termőföldön felgyújtott növényi maradványok tovább terjeszthetik a tüzet és akár erdőket, ingatlanokat is elpusztíthatnak. A terv szerint a program során felhívják a figyelmet az ilyen magatartások ártalmasságára és büntethetőségére, valamint tanácsokat adnak a betakarítási maradványok olyan módon történő ártalmatlanítására, amely nem tesz kárt a környezetben, nem veszélyezteti az emberek egészségét és biztonságát.

A tarlógyújtogatás megelőzését célzó kampány elindítása alkalmából megrendezett belgrádi eseményen Luka Čaušić, a Belügyminisztérium rendkívüli helyzetek elhárításával foglalkozó szektorának osztályvezető-helyettese, Branko Lakić, a Termőföldkezelési Igazgatóság vezetője és Plamena Halacheva, az Európai Unió szerbiai küldöttségének helyettes vezetője is részt vett.