Az egyén és a család boldogulásán múlik a nemzet megmaradása: az összefüggésük azonban titokzatos jelenség, amelyet csak a közeli szemlélő érthet meg – utalt az elhivatott újságírók meghatározó szerepére Nacsa Lőrincz államtitkár csütörtökön este a Média a Családért díj gálaünnepségén, mielőtt átnyújtotta volna a Külhoni Média a Családért díjat Gruik Zsuzsa munkatársunknak. A Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyházában megtartott díjátadón a szakzsűri szerint Zsuzsa Amikor otthon kopogtat a gólya című írása bizonyult a legjobbnak a 2024-ben íródott, családi témákkal foglalkozó munkák közül. A Nemzetpolitikai Államtitkárság jóvoltából a győztes egymillió forint jutalmat is kapott az elismeréshez.
– Minden gondolat eltűnt a fejemből, amikor megláttam, hogy a rólam szóló kisfilm indul be a bejelentést követően. Nagyon meglepődtem, ugyanakkor kellemes, jóleső érzés árasztott el, miközben izgatottságot, hálát, büszkeséget és még sok minden mást is éreztem egyszerre. Egyrészt azért is, mert az általam feldolgozott téma régóta kerülgetett. Legalább 15 éve begyűrűzött a gondolataim közé az otthon szülés. Amikor állapotos lettem, akkor biztossá váltam abban, hogy a gyermekeimet otthon szeretném a világra hozni. Az otthonunkat éreztem egy olyan közegnek, ami számomra leginkább támogatja azt az érzelmi közeget, amelyben ez a fantasztikus, csodálatos élettani folyamat megtörténhet. Ezt mindkét gyermekemmel át is élhettem. Amikor visszatértem a második szülési szabadságról, akkor gondolkoztam azon, hogy ezzel a témával valamit kezdeni kellene. Túlmutat ugyanis azon, hogy nekem vagy a családomnak milyen élményt nyújtottak a szüléseim: úgy éreztem, hogy másoknak is meg kell mutatni, hogy ez a jelenség létezik, hogy kik választják, miért választják és tulajdonképpen mi az, amit választanak, amikor az otthon szülés mellett döntenek a családok. Elejében bizonytalan voltam abban, milyen lesz a fogadtatás. De a szerkesztőségben teljes mértékben támogattak, a közvetlen munkatársaim azt mondták, hogy nincs ezen mit tépelődni, foglalkozzak a témával. Köszönettel tartozom nekik ezért. Ahogyan hálával tartozok a családomnak, különösen a férjemnek: ők mindenben támogattak és biztattak – osztotta meg velünk érzéseit és gondolatait Zsuzsa közvetlenül a díj átadása után.
A Külhoni Média a Családokért díjat tizedik alkalommal hirdette meg a Média a Családért Alapítvány. Gruik Zsuzsa már korábban is ért el sikert a családok életét érintő témák feldolgozásával foglalkozó magyar újságírók között: a koronavírus-járvány ideje alatt megosztott első díjat ítélt oda munkájáért a szakmai zsűri – emlékeztetett Tóth Lívia, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének alelnöke. A Hét Nap hetilap főszerkesztő-helyettese a kezdetektől tagja a külhoni munkákat elbíráló zsűrinek. Az elmúlt évtizedre visszatekintve elmondta, hogy ez alatt az idő alatt három közönségdíjas is vajdaságiak közül került ki: korábban ezt az elismerést Polyák Hajnalka, Homolya Horváth Ágnes és Kállai Göblös Nikoletta vívta ki. Évente általában ketten vagy hárman szerepeltek Vajdaságból a jelöltek között, az idén viszont először történt meg az, hogy a külhoni jelöltek között hat vajdasági volt: erre nagyon büszke vagyok – mondta Tóth Lívia.
A hat vajdasági jelölt mindegyike kötődik a Magyar Szóhoz. Februárban Polyák Hajnalka kolléganőnk írása nyerte el a szakemberek tetszését, amely a Hírvivő katolikus hetilapban jelent meg. Májusban Diósi Árpád, júliusban pedig Tóth D. Lívia vezércikke bizonyult az adott hónap legjobbjának a külhoni munkák közül: mindkét írás a Magyar Szóban jelent meg. Lapunk közölte az Újvidéki Rádió munkatársának, Madár Anikónak a tárcáját is, amely szeptemberben bizonyult a legkiválóbbnak. Az év utolsó két hónapjában is a Magyar Szó munkatársai vitték el a jelöléseket: novemberben Gruik Zsuzsa, decemberben viszont Bajić Jenei Klementina írását emelte ki a külhoni munkákat bíráló zsűri.
A vajdasági szerzők írásai mellett erdélyi, kárpátaljai és felvidéki újságírók is szerepeltek a 12 jelölt között. A külhoni munkák mellett a Média a Családért Alapítvány szakmunkatársai természetesen az általuk alapított elsődleges díjra is jelöltek magyarországi újságírókat. A 2007-ben alapított díj célja továbbra is az, hogy a család ugyanolyan hangsúlyos szerepet kapjon a médiában, mint a való életben – hangzott el a 18. alkalommal megszervezett díjátadón. Így az előző évekhez hasonlóan az idén is azokat a magas, szakmai színvonalon készült, nyomtatásban és online felületeket megjelent cikkeket, rádió- és televízió-műsorokat jutalmazták, amelyek középpontjában a családok állnak. Az ilyen jellegű, anyaországban megjelentetett munkák közül kettőt emelt ki a zsűri: Diós Judit a Kossuth Rádióban vezetett Vendég a háznál elnevezésű műsor Mindenki születésnapja című adásáért kapta meg az elismerést, Nagy Józsefnek viszont a 24.hu hírportálon megjelent oknyomozós riportjáért ítélték oda a díjat, melynek címe A vérplazmabiznisz kiskapuja. A magyarországi díjazottaknak Aczél Petra zsűritag, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára adta át az elismerést és az azzal járó egymillió forintos pénzjutalmat.
– A Média a családért díj tulajdonképpen egy meghívás. Meghívás vacsorára és beszélgetésre. Felhívás arról, hogy beszélgessünk, gondolkodjunk, tanítsunk és üzenjünk a magyar családok életéről. Ezt tették idei jelöltjeink is. Ezt tették, amikor vérplazmabizniszről, az élet kezdetéről, az élet második felében megtalált nagy szerelemről, a veszteségben megtalált közösségről beszéltek. Mert ők azok, akik nem a popsztároktól vagy üzletemberektől fogadtak el vacsorameghívást, hanem a tulajdon gyerekükkel, szüleikkel, szeretteikkel szeretnének mindig vacsorázni. Mert a család, ha nehéz is, mindig felemelő. Hogyha hétköznapi, akkor is mindig ott tud lenni. És igen: tele van azokkal a hírekkel, amelyek a jövőt ígérik – mutatott rá beszédében az alapítvány által támogatott témák jelentőségére a szakzsűri oszlopos tagja.
A 2024-ben megjelentetett munkákat a zsűri mellett a közönség is véleményezte. A január 10-ig leadott szavazatok alapján a magyarországi jelöltek közül Nyíri Kata, a Magyar Katolikus Rádió munkatársának műsorára voksoltak a legtöbben. A külhoni jelöltek közönségdíja viszont Kárpátaljára került: Varga Brigitta fiatal újságíró érdemelte ki az elismeréshez járó 400 ezer forintos jutalmat.
Nyitókép: A hat vajdasági jelölt mindegyike kötődik a Magyar Szóhoz (Fotó: Klemm Dávid)