2025. február 8., szombat

Szerbia kilép a válságból, és híd lesz az Egyesült Államok, Kína és Oroszország között

Szerbia külügyminisztere, Marko Đurić egy interjúban a Washington Timesnak (VT) kijelentette, hogy amint Szerbia kilép a politikai válságból, stratégiai fontosságú híddá válik az Egyesült Államok és annak fő globális riválisai, Kína és Oroszország között.

Đurić elmondta, hogy Aleksandar Vučić elnök csapata kész a belső párbeszédre politikai ellenfeleikkel, az újvidéki vasútállomáson történt balesetet követő tiltakozások eszkalálódásának fényében is.

Kijelentette, hogy a belgrádi kormány kész közös nevezőre jutni a demonstrálókkal.

A szerb diplomácia vezetője, ahogyan a washingtoni lap írja, „megvédte a Kínával folytatott ellentmondásos gazdasági együttműködést”, és hangsúlyozta, hogy az ő országuk továbbra is készen áll arra, hogy házigazdája legyen a béketárgyalásoknak Oroszország és Ukrajna között.

Hangsúlyozta, hogy a szerbiai kormány továbbra is élvezi a népszerűséget a szerb lakosság többsége körében, és hozzátette, hogy a kormány nem olyan törékeny, mint ahogyan azt egyes médiaforrások sugallják.

A Washington Times említi, hogy Szerbia, mivel viszonylag kis ország körülbelül 6,6 millió lakossal, ritkán szerepel az amerikai médiában, míg Đurić miniszter megjegyzi, hogy Szerbia egyedülálló stratégiai helyzetet foglal el a Nyugat és annak riválisai közötti konfliktusban.

A washingtoni lap emlékeztet arra, hogy Szerbia nem tagja a NATO-nak, és nem része az Európai Uniónak, bár csatlakozási kérelmet nyújtott be, és szabadkereskedelmi megállapodásai vannak Törökországgal, Kínával és a nagy arab világgal.

Đurić hangsúlyozta, hogy Szerbia „baráti viszonyt ápol Amerikával”, politikailag és gazdaságilag, ugyanakkor baráti diplomáciai kapcsolatokat ápol Oroszországgal is.

A washingtoni lap azt is írja, hogy az Egyesült Államokban jelek mutatkoznak arra, hogy Trump adminisztrációja esetleg megváltoztathatja álláspontját Szerbiával és Koszovóval kapcsolatban, vagyis potenciálisan visszavonhatja az amerikai csapatokat a Kosovo Force nemzetközi misszióból, amelyet 25 évvel ezelőtt hoztak létre a NATO-bombázások után.

A Washington Times említi, hogy az Egyesült Államokban komoly aggodalmak merülnek fel Kína gazdasági befektetéseivel kapcsolatban Szerbiában, amelyek részei Peking Egy öv, egy út globális kezdeményezésének, és hogy egy 2022-es tanulmány szerint Szerbia 20 éven belül közel nyolcmilliárd dollárnyi kínai hitelt fogadhat el.

Đurić megvédte a kínai befektetéseket Szerbiában. Elutasította azt az elképzelést is, hogy a Pekinggel való szoros gazdasági kapcsolatok, amelyekről sok elemző úgy véli, hogy Kína geopolitikai eszközként használhat fel a jövőben, veszélyeztethetik Szerbia kapcsolatát az Egyesült Államokkal.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Marko Đurić (Magyar Szó archívum)