Ivica Dačić ügyvezető belügyminiszter ma kijelentette, hogy a Dodik és Stevandić ellen kért nemzetközi elfogatóparancsot még nem hagyta jóvá az Interpol Főtitkársága.
– A boszniai Szerb Köztársaság (RS) elnöke, Milorad Dodik és Nenad Stevandić, az országrész parlamentjének elnöke elleni nemzetközi elfogatóparancsot még nem hagyta jóvá az Interpol Főtitkársága, amely azt vizsgálja, hogy teljesültek-e a kihirdetés feltételei, így ezek még nem képeznek eljárási alapot – magyarázta Dačić.
Kiemelte, hogy Dodik és Stevandić Szerbia állampolgárai, és hogy az Interpol Belgrád tiltakozó jegyzéket küldött az Interpol Főtitkárságának, mivel a nemzetközi körözések kiadására irányuló kérelmek megsértették az Interpol Alapszabályának 3. cikkelyét.
– Az Interpol szervezetében szigorúan tilos minden olyan tevékenység, vagy beavatkozás, amely politikai, katonai, vallási vagy faji hátterű ügyekhez kapcsolódik – áll a 3. cikkelyben, amelyet a Belügyminisztérium közleménye idéz.
Dačić hozzátette, hogy az Interpol Főtitkársága visszaigazolta az Interpol Belgrád tiltakozó jegyzékének kézhezvételét, és jelezte, hogy azt átvizsgálják, majd annak eredményéről időben értesítik az illetékes szerveket.
– A Szerb Köztársaság határozottan és eltökélten védi állampolgárai jogait és érdekeit, mind hazai, mind nemzetközi szinten. Országunk elkötelezett szuverenitásának és állampolgárai emberi jogainak megőrzése mellett, felismerve, hogy minden egyes ember védelme nemzetközi kötelezettségeink alapja – mondta Dačić.
Időközben az Állami Nyomozó és Védelmi Ügynökség (SIPA) közölte, hogy hat alkalmazottja kérvényezte munkaviszonyának megszüntetését, mindezt indoklás nélkül. Feltételezhető azonban, hogy a távozásuk a boszniai Szerb Köztársaság Belügyminisztériumába való átlépéssel függ össze.
A távozók között két középfokú végzettséggel rendelkező referens szerepel a SIPA mostari és tuzlai regionális irodáiból, továbbá egy szakmunkatárs és három rendőrtiszt a banjalukai regionális irodából.
– A SIPA Kelet-Szarajevóban található központi egységeiből nem érkezett kilépési kérelem – áll a közleményben.
A SIPA jelezte, hogy a kibővített kollégiumi ülésen arra a következtetésre jutottak, hogy a rendőri szolgálat teljes kapacitással működik, és a törvényben meghatározott hatáskörének megfelelően jár el, függetlenül attól, hogy nincs kinevezett igazgatója és igazgatóhelyettese.
Darko Ćulum, a SIPA igazgatója, lemondott tisztségéről, miután a boszniai Szerb Köztársaságban életbe lépett az a törvény, amely megtiltja a SIPA működését az entitás területén. Lemondását azonban a Bosznia-Hercegovinai Minisztertanács még nem erősítette meg, pedig ez a jogszabályban előírt eljárás része, és utódot sem neveztek ki.

Nyitókép: Az Interpol belgrádi irodája tiltakozó jegyzéket küldött a szervezet főtitkárságához (Fotó: Beta)