2025. január 22., szerda

A szankciók ellenére virágzik a biznisz

Az USA több koszovói szerb vállalkozót tett feketelistára, akikkel a szerb állam együttműködik

Olyan egyének és vállalatok végeznek a szerb állami költségvetés terhére többmilliós projektumokat, akiket a múlt év decemberétől az Egyesült Államok szervezett bűnözés gyanújával szankciókkal terhel, derül ki a Szabad Európa Rádió (SZER) kutatásából. Mint kiemelik, összesen 13 koszovói szerb és több, mint 20, hozzájuk köthető vállalat szerepel azon a „feketelistán”, amely ugyan nem kötelező értékű más államok, így Szerbia számára sem, ennek ellenére érdekes kérdéseket vet fel, mivel a szankciók bevezetésétől ezek a vállalkozók és vállalatok állami megbízatása nem hogy csökkent volna, hanem nőtt. Például a Rad 028 vállalatot az állam több, mint 20 projektummal bízta meg, amelyek értéke meghaladja a 7,5 millió eurót.

Az észak-koszovói, zvečanei székhelyű Rad 028 vállalat tulajdonosa Radule Stević, aki a túlnyomóan szerbek lakta Észak-Koszovó területén számos építési projektumot valósít meg. A SZER kutatása szerint, ez a vállalattulajdonos csupán egy nap alatt 4 millió euró értékű munkát vállalt fel, azaz 10 lakóépület felépítésére kötelezte magát. Igaz a Rad 028 már a megalakulása után, vagyis 2014-től sikeresen működött, elsősorban az állami költségvetésből finanszírozott nagy projektumokat valósított meg, így már 2015-ben egymillió eurós állami szerződést kötött . 2016 és 2019 között további 8,5 millió eurós vállalkozást vállalt fel a szerbiai költségvetés terhére. Nem szüneteltek munkálatok 2020-ban a járvány idején sem, és csak 2021-ben, az USA szankciói előtt 60 szerződése volt, amelyek értéke elérte a 20 millió eurót.

Mint arra a SZER rámutatott, nem csak az állami költségvetés terhére kiírt versenypályázatoknak köszönhetően növelte jövedelemét, hanem a koszovói rendszerben bejegyezett vállalatain keresztül a koszovói költségvetésből is. A média rendelkezésére álló kimutatások szerint a Stević tulajdonában levő Rad Kft. és P.T.P Rad 2018 és 2021 között 70 szerződést kötött a koszovói kormánnyal, amelyek értéke mintegy 7 millió eurót tett ki. A szankciók bevezetésétől 2022 júliusáig a millió eurós lakóépületek megépítése mellett a Rad további 20 szerződést írt alá az állammal.

Stevićet és vállalkozásait az USA azért tette szankciók alá, mert összeköttetést vélt felfedezni Zvonko Veselinovićtyal, akire Amerikában szervezett bűnszervezet fejeként és Koszovó egyik legelvetemültebb figurájaként tekintenek. Milan Radoičićet pedig a helyetteseként nevezik meg.

Zvonko Veselinović észak-koszovói üzletembernek számít, míg Milan Radoičić a koszovói szerbeket képviselő párt, a Szerb Lista alelnöke (a Szerb Lista 10, többségében szerbek lakta koszovói községet vezet).

Xhelal Sveçla, koszovói belügyminiszter Radoičićet az észak-koszovói bűnszervezetek fejeként nevezte meg, a koszovói kormány korrupciós vádakkal illette. Kapcsolatba hozták őt és Veselinovićot is Oliver Ivanović, koszovói szerb politikus meggyilkolásával. Vádat azonban nem emeltek ellenük, ugyanis mindketten szökésben vannak, a koszovói jogszabályok szerint pedig kihallgatás nélkül nem lehet vádat emelni.

Érdekes, hogy Veselinović és Radoičić vállalata is kapott tavaly decembere óta a szerb államtól megbízatást, mégpedig a Novi Pazar Put tartja karban az ország délnyugati részét (Novi Pazarban, Tutinban, Vrnjačka Banjaban és Kraljevóban) a helyi utakat, még a Betonjerka Aleksinac a Szerbiai Villanygazdaság megbízásából a távvezetékekhez gyárt oszlopokat.

A szankciós listán szerepel Siniša Nedeljković is, aki olyan áruházak tulajdonosa, akivel a szerb állam különböző beszerzésekre szerződött. A SZER adatai alapján az állami költségvetésből 2,5 millió eurót fizetett ki az állam az elmúlt 10 évben Nedeljković vállalatainak.

Nedeljkovićot a koszovói ügyészség gyilkossági kísérlettel, kábítószer előállítással és kereskedelemmel, valamint illetéktelen fegyverbirtoklással vádolja. Az USA a Veselinovićtyal való kapcsolata miatt tette a feketelistára.

Az említettek mellett az amerikai feketelistán található Željko Bojić, észak-koszovói volt rendőrfőnök, és Marko Rošić is. Mindkettőjüket a koszovói belügyi szervek Oliver Ivanović meggyilkolásának ügyével gyanúsítanak. Szankcióval terhelik Veselinović munkatársait: Andrija Bojić, Srđan Vulović, Milan Mihajlović, Miljan és Miljojka Radisavljević, valamint Radovan Radić az amerikai állam egy olyan bűnszervezet működtetésével gyanúsítja, amely a koszovói és a szerb biztonsági tisztségviselőkkel együttműködve illegális kereskedelemben, pénzforgalomban, kábítószer- és fegyverkereskedelemben vesznek részt Koszovó és Szerbia között.

Magyar ember Magyar Szót érdemel