2025. február 6., csütörtök

Disznótoros Kúlán

A Népkör MMK tartalmas napot rendezett kicsiknek és nagyoknak egyaránt

A kúlai Népkör Magyar Művelődési Központban a hétvégén megtartották a Disznótoros elnevezésű rendezvényt, amelyen a hagyományos disznóvágási szokásokat elevenítették fel.

A böllérek sertésbélbe töltik a kolbászt

A böllérek sertésbélbe töltik a kolbászt

 Elsősorban a felnövekvő nemzedéket idecsalogató hagyományok bemutatása volt a cél, így a disznóvágás eseményét számos, gyerekeket és fiatalokat megszólító program színesítette. A böllérek és a segédek a kora reggeli órákban ölték le a disznót, amit a korán kelő érdeklődők figyelemmel kísérhettek.

A fiatalok egyik csoportja papírmintákat készít

A fiatalok egyik csoportja papírmintákat készít

− A disznóvágással, a disznótoros hagyományok ápolásával és az egykori téli szokás(ok) felelevenítésével elsősorban a fiatalabb korosztályt céloztuk meg, hiszen közülük nagyon sokan nem is láttak még ilyesmit. Ezért az egész napos programot úgy alakítottuk, hogy az érdeklődők és a fiatalok végignézhették, sőt be is kapcsolódhattak a disznóvágás folyamatába, emellett több gyermekprogramban, valamint biliárdversenyen is részt vehettek. Látták, hogyan történik a forrázás, a háromlábú állványon a sertés felbontása, hogyan kell feldolgozni a húst, hogyan készül a kolbász, hurka, tepertő... − mondta lapunknak Goga Zsolt, a Népkör elnöke. Kiemelte, a disznótoros rendezvénybe az egyesület mindegyik szakcsoportját bevonták, így a tervezett figyelemfelkeltés és a különböző aktivitások csaknem egész napos programjai maximálisan sikerültek.

Valka Károly, Kúla község alpolgármestere (balról) és Goga Zsolt, a Népkör MMK elnöke zsírsütés közben@kep(DSC_7529)

Valka Károly, Kúla község alpolgármestere (balról) és Goga Zsolt, a Népkör MMK elnöke zsírsütés közben@kep(DSC_7529)

Miközben az udvarban üstökben sült a zsír és a főtt a hurkába való, a rögtönzött sátrakban élőzene mellett darálták, fűszerezték és töltötték a kolbászt, az egyesület klubhelyiségében biliárdverseny, a kis- és nagyteremben pedig a gyerekek számára különböző foglalkozások zajlottak. Az egyik asztalnál a disznótorokhoz fűződő rajzok készültek, a másik asztalnál a fiatalok különböző papírmintákat készítettek, a reggeli után pedig szinte mindannyian bekapcsolódtak a néptáncoktatásba. A konyhában szorgos kezű asszonyok gyúrtak, készítették az ebédet, mosogattak, kávét főztek.

Az egyesület konyháján készül a hájas kifli tésztája

Az egyesület konyháján készül a hájas kifli tésztája

Kanyó Hajnalka, aki 2003 óta tagja a Népkör kézimunkacsoportjának és 2010 szeptemberétől az elnöke is, elmagyarázta, mire kell ügyelni a disznóvágások nélkülözhetetlen csemegéje, a hájas kifli elkészítésénél. − Nagyon fontos odafigyelni a tészta többszöri átgyúrására és a pihentetési időre. A hájat csakis hidegen, kevés liszttel összegyúrva kenjük a kinyújtott tésztára, amit később több négyzet alakúra vágunk, közepére szilvalekvárt teszünk, majd kifliszerűen felcsavarjuk, és zsírozott tepsiben kisütjük.

A szombati esemény egyik kísérőrendezvényeként néptáncot is tanulhattak a fiatalok

A szombati esemény egyik kísérőrendezvényeként néptáncot is tanulhattak a fiatalok

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Damjan Miljanić, Kúla polgármestere, Vlado Đurović, a községi képviselő-testület elnöke és Strahinja Paravina segédpolgármester is.

− A Népkör, amely arról ismert, hogy folyamatosan maga köré gyűjti a fiatalokat, időseket egyaránt, ma egy olyan hagyományt mutatott be a közönségnek, amely a településünkön élő szerb, ruszin, szlovák, német és magyar háztartásokban is egyaránt ismert. A modern világ azonban háttérbe szorítja a valamikori életmódnak és szokásoknak a jelentős mozzanatait, ezért a mai nap nemcsak a hagyományok felelevenítéséről szól, hanem egyúttal ünnep is – mondta Damjan Miljanić.

A kolbászhús darálásába Valka Károly, Kúla község alpolgármestere is besegített

A kolbászhús darálásába Valka Károly, Kúla község alpolgármestere is besegített

A szombati disznóvágásra magyarországi vendégek is érkeztek. Kúla testvérvárosából, Kalocsáról Várkonyi István és Vivijen, Kiskőrösről pedig Kupcó János kapcsolódott be a rendezvénybe.

Várkonyi István, a kalocsai Piros Rózsa Táncegyüttes tagja elmondta, külön öröm számukra, hogy immár Kúlán is ápolják a hagyományt.

−Táncegyüttesünk a jövő szombaton tervez egy hasonló jellegű bemutatót, hiszen arrafelé is egyre ritkább a sertés házi feldolgozása. Népviseletbe öltözve próbáljuk minél autentikusabban visszahozni és bemutatni az egykori disznóvágási hagyományokat és szokásokat, azzal, hogy délután közös mulatozás, este pedig disznótoros vacsora idézi a régmúlt idők hangulatát – fogalmazott a kalocsai vendég.

Magyar ember Magyar Szót érdemel