2025. február 6., csütörtök

Tanácsok a gyümölcsfák ültetéséhez

Mire kell odafigyelni a fiatal gyümölcsfák vásárlásánál, továbbá hogyan és mikor ültessünk gyümölcsfát témakörben kerestük fel Bógáncs Andrijašević Líviát, a verbászi Mezőgazdasági Szakszolgálat agronómusát, aki bevezetőjében elmondta, a hagyományos facsemeték mellett a faiskolákban már október folyamán megkezdődött a gyümölcsfák (szakszerűen: gyümölcsoltványok) szedése, hiszen a vegetációt követő és a tél beállta előtti időszak ideális az ültetésre.

Oda kell figyelni azonban, hogy a fiatal csemeték még a fagy beállta előtt a földbe kerüljenek, mert ez az egyik legfontosabb tényező a jó gyökeresedéshez. Amennyiben szabadgyökerű fát vettünk, minél előbb ültessük el. Ha ezt nem tudjuk azonnal megtenni, akkor 1-2 napra egy vödör vízbe állíthatjuk. Itt – bár jól nem érzi magát − legalább nem szárad ki. A faiskolában a (szabad gyökerű) kiszedett fák eladásig/ültetésig „pihentethetők“, mégpedig úgy, hogy elvermelik a gyökereket, azaz egy gödörben laza földdel betemetik, így a gyökér nem szárad ki.

Mikor van az ideális ültetési időszak?

A gyümölcsszakértők szerint az őszi ültetés jobb, mint a tavaszi, mivel a fiatal hajtások jobban gyökereznek, így megerősödve várják a tavaszt és az új vegetációs időszakot. Az ősszel kiültetett facsemetéknél a talaj jobban tapad a gyökérrendszerhez, a hajszálgyökerek jobban érintkeznek a talajjal, így a vegetáció beindulásakor készen állnak a törzs táplálására. Ettől függetlenül, ha nem sikerül ősszel (időben) elültetni a tervezett hajtásokat, ezt megtehetjük tavasszai is, azzal, hogy utóbbi esetben sűrűbben kell locsolnunk.

A szakemberek javaslata, hogy az őszi- és a kajszibarackot, valamint a diófát tavasszal érdemes ültetni. Mennyire egyezik ezzel?

A fás szárú gyümölcsfajták esetében a csonthéjas és a diófélék gyökereinek őszi kialakulása jóval később történik, ami kedvezőtlen tényezőkkel (pl. hideg és száraz talaj, sérülések stb.) együtt még jobban felerősödik. Amennyiben van elegendő nedvesség a talajban, akkor is előfordulhat a kiszáradás, mert a növény nem fejlődik ki, vagy kevés új gyökere van, és ezért nem tudja felvenni a vizet a talajból. Ide sorolható többek között a mandula, a gesztenye, a dió, valamint az őszi-, és a kajszibarack, amelyek érzékenyek a téli száraz talajra. Ezért inkább a tavaszi ültetés javasolt.

Mi a helyzet az alma és bogyós gyümölcsfajták ültetése esetén?

Az alma- és a bogyós gyümölcsfajták (a földiepret kivéve, amit tavasszal, vagy késő nyáron ültetnek) esetében mindeképpen az őszi ültetést javasolnám. Az eddig vizsgálatok azt mutatják, hogy például a húsos som és a bodza őszi ültetése jobb, eredményesebb.

Mire ügyeljünk a gyümölcsoltványok vásárlásánál?

A fácska magassága nem igazán fontos vásárlási/döntési tényező, viszont ügyeljünk arra, hogy a törzs legyen egyenes. Figyeljünk arra, hogy a gyökérnyakon lévő oltás forradása szép legyen, hogy a gyökérzet ne legyen túl kicsi, az oldalgyökérzet pedig jobb, ha dús. Fontos továbbá a facsemete színe, azaz hogy keresztmetszetben a gyökerek színe világossárga legyen, mert amennyiben barna, az a gyökerek fagyásának vagy kiszáradásának a jele. Végül ügyeljünk arra, hogy a vesszőkön ne látszódjanak a betegség jelei.

A kérdésre, hogy mi a sikeres ültetés titka a szakember elmondta, a legfontosabb az, hogy minőséges facsemetét vásároljunk: − A gyümölcsösbe telepítendő csemeték törzsét védjük meg a rágcsálóktól és a nyulaktól. Az ültetőgödör legyen legalább kétszer akkora, mint a fa gyökérzete vagy a földlabda átmérője. Az oltási hely kb. 5 cm-rel legyen a talaj fölött, a facsemetét pedig az ültetést követően alaposan locsoljuk meg – tanácsolta Bógáncs Andrijašević Lívia.

Magyar ember Magyar Szót érdemel