2024. november 22., péntek

Huszonöt millió euróért vásárolt villanyáramot a Szerbiai Villanygazdaság

A Szerbiai Villanygazdaság mintegy 25 millió eurót fizetett három nap alatt az áramimportért azon a héten, amikor nem működött az ipari termelés, és lényegesen alacsonyabb volt a fogyasztás – írja a Danas. A cikk szerzői hozzáteszik, hogy ez nem tartalmazza azt az összeget, amelyet a villanygazdaság áramimportra költött, amikor leállt a szélerőművekben a termelés.

A lap értesülései szerint Szerbia már a napokban történt havazás előtt is importált áramot, így december 11-én, szombaton óránként 100 és 200 megawatt között mozgott az import, amiért 450 ezer eurót fizettek.

December 12-én, vasárnap, amikor elkezdődött a havazás, hajnali ötig még rendesen működtek a hőerőművek. Ezután megkezdődött a termelés 2200 megawattra való visszaesése, és a nap hátralévő részében a szénkitermelésből csak 1000-1200 megawattnyi villamos energiát állítottak elő, ami a teljes termelés alig több mint egyharmada. A vízerőművekben beindították a turbinákat, és a termelés itt megduplázódott, így elérhette a 2600 megawattot, de ez a megszokott termelés mindössze 60 százaléka.

December 13-án, hétfőn megugrott az import, de az árak is, a behozatal átlagosan 1500-1600 megawattóra lett, a legfelsőbb ár pedig megawattonként 333 euróig emelkedik. A nap végére több mint kilencmillió eurót költöttek az áramimportra.

A Szerbia által fizetett villanyáram ára a legmagasabb volt Európában, és elérte a 400 eurót megawattóránként, írja a Danas, amelynek számításai szerint, ha az áramimport üteme és ára hétfőig nem változik, napi 10-15 millió eurót költenek el, és így a költségek egy hét alatt több mint 75 millió euróra rúghatnak majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás