2024. november 23., szombat

Bringával Budapestre

Tegnap indultak útnak az Otthonról Haza rendezvénysorozat vajdasági résztvevői

Cikkünkhöz GALÉRIA is kapcsolódik.

A Tekerj otthonról hazáig! kerékpártúra, az Otthonról Haza!" rendezvénysorozat egy része. Az ötnapos túrára bárki jelentkezhetett, hallottuk a vajdasági csoport első pihenőállomásán, Szenttamáson. A túra a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség kezdeményezésére jött létre, csoportos bringázásról van szó, felvezető motorossal, kerékpáros kísérőkkel és kísérő kisbusszal. A résztvevők létszáma útvonalanként limitált, az útra pedig profi és amatőr kerékpárosok is jelentkezhettek.

A határon túli magyarok csoportos kerékpártúrája hét helyről indul(t) Budapestre: Újvidékről, Bécsújhelyről, Kassáról, Pozsonyból, Máramarosszigetről és Szatmárnémetiből, valamint a kárpátaljai Alsóvereckéről.

Az Újvidékről induló csoport számára a teljes táv 417 km, amelyet a szervezők négy napra osztottak szét, a szintsebesség megközelítőleg óránkénti 20 kilométer.

Tar Róbert túravezető elmondta, a különböző pontokról érkező csoportok öt nap alatt, azaz augusztus 20-án, a magyar állami ünnepen Gödöllőnél találkoznak, és onnan tekernek Budapestre, egészen pontosan az Erzsébet híd lábához, ahol megtekintik a tűzijátékot, majd igény szerint a fővárosban alhatnak. Másnap a szervezők kocsival hazaszállítják a résztvevőket, de aki akar, visszafelé is kerékpározhat.
− Bízunk abban, hogy ez folyamatos, évenként ismétlődő túra lesz, melynek az elsődleges célja, hogy összekapcsolja a határon túli magyarokat az anyaországban élőkkel, ezért is kapta az Otthonról Haza elnevezést. A túrának több állomása van, az itteniek számára az első megálló Szenttamáson, a következő „frissítőpont” Kishegyesen lesz, estére pedig Szabadkán alszunk. Másnap a Szabadka–Szeged útvonal van tervben, ami 58 kilométer, ezután Kecskemét felé vesszük az irányt, ahol több csoport találkozik, itt megalszunk, csütörtökön Tápiószecső, illetve Gödöllő felé vesszük az irányt, pénteken pedig mindannyian Budapestre megyünk – sorolta Róbert.

Hozzátette, a csoportok csomagját kisbusszal szállítják, ha valaki elfárad, vagy feladja, az beülhet a járműbe. Természetesen minden lehetséges módon segítenek a résztvevőknek, így a bringázók a kerékpárjavítástól az esőzés, illetve hőség okozta következmények enyhítéséig mindenben számíthatnak a szervezők támogatására, az étkezés és a szállás pedig biztosított.

Kerékpározók Szenttamáson (Paraczky László felvétele)

Kerékpározók Szenttamáson (Paraczky László felvétele)

Hegedűs Csanád temerini résztevő elmondta, Újvidékről, az Európa Kollégiumtól reggel hattagú csoport indult útnak, a kánikula kissé nehezíti a haladást, az első nap viszont még mindenki friss, és jól haladnak.
− A mai táv valamivel több mint 100 kilométeres, holnap Szegedig ennek a felét tesszük meg. Számomra az út nem jelent különösebb megterhelést, mert gyermekkorom óta bicajozok, és a sokkal erősebb tempóhoz is hozzászoktam. Nagyon sok folyadékra van szükségünk, ahogy számoltam, minden 50 kilométeren 3-4 liter víz fogy, de egyelőre ez sem probléma – fogalmazott Csanád.

A vajdasági kerékpártúrát a székesfehérvári Botos Gergely vezeti. Kiváló bringája, igazi felszerelése már első látásra is arról tanúskodik, hogy profi kerékpározóval állunk szemben.
− Nagyon jó ütemben haladunk, átlagosan 18 km/h-ás sebességgel, jó az út minősége, az útvonallal is elégedett vagyok, mert elég sok látnivaló és frissítőpont van. Különösen fontos, hogy találkozunk az itteni magyar közösséggel, megismerkedünk, elbeszélgetünk velük – mondta Gergely, aki munkájából kifolyólag napi 70-80 kilométert tesz meg bicajon, így a jelenlegi tempó számára kissé lassúnak tűnik, ám az időbeosztást a szervezők végzik, és mindannyian ehhez igazodnak.

A szenttamási pihenőpontot a Vajdasági Magyar Szövetség Helyi Ifjúsági Fóruma is segítette, a fiatalok üdítőt, gyümölcsöt és palackozott vizet biztosítottak a résztvevőknek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás