2024. november 24., vasárnap

A városokban is taroltak a haladók

A CRTA szerint nem nevezhetők demokratikusnak a választások – Patthelyzet alakulhat ki Nišben

Tegnap délutánra már kilencvenszázalékos feldolgozottság fölé jutott a belgrádi voksolás eredményeinek feldolgozása, a Városi Választási Bizottság által közzétett adatok értelmében az Aleksandar Vučić nevével fémjelzett szerb haladó párti lista kapta a legtöbb szavazatot. A voksolók 52,85 százalékának a bizalmát szerezték meg, ami elegendő ahhoz, hogy teljesen önállóan alakítsák meg a következő városvezetőséget, és Aleksandar Šapić polgármesterjelölt kapja meg az újabb mandátumot. A számítások szerint 64 mandátumuk lesz a haladóknak a képviselő-testületben. A legnagyobb ellenzéki listának, az Én is Belgrád vagyok tömörülésnek 17,61 százalék, azaz 21 mandátum jutott. A harmadik helyen a fővárosban a Belgrádot választjuk ellenzéki lista végzett 12,17 százalékkal, vagyis 14 mandátummal a testületben. A Mi – A nép hangja lista 8,16 százalékos eredménnyel 9 mandátumot tudhat majd magáénak. Az említett adatokkal megegyezett az Ipsos közvélemény-kutató cég és a Szabad Választások és Demokrácia Központjának (CeSID) korábban közzétett becslése is. Az eredmények kapcsán Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök még a választás éjjelén közölte, hogy a Szerb Haladó Párt köré tömörülő választói lista a szavazatok 52 százalékát szerezte meg Belgrádban, valamint a 17 belgrádi önkormányzat közül 15-ben biztosan nyert. Vučić a Szerb Haladó Párt székházában megtartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy Újvidéken és Nišben is egyértelmű győzelmet aratott a párt. A legnagyobb győzelmet Pecsincén aratták, közölte, ahol 78 százalékos részvétel mellett a szavazatok 86 százalékát szerezték meg, ami szinte hihetetlen megfogalmazása szerint. Az újvidéki győzelem is hihetetlenül meggyőző – fogalmazott Vučić. „Újvidéken a szavazatok csaknem 53 százalékát kaptuk, ezzel pedig 45 mandátumot szereztünk” – fogalmazott. Kijelentette: nagyszerűek a sikerek és az eredmények, különösen Észak-Vajdaság településein. Hozzátette: szinte hihetetlen, hogy listájuk Szabadkán megszerezte a szavazatok ötven százalékát. „Partnerünk, a Vajdasági Magyar Szövetség a szavazatok 27 százalékát kapta” – közölte az államfő. Hozzátette, hogy Vajdaságban a legtöbb helyen győztek, Nagykikindán, Zomborban és Mitrovicán a Szerb Haladó Párt a voksok 63 százalékát szerezte meg.

NIŠ LESZ AZ ELLENZÉK FELLEGVÁRA?

Százszázalékos feldolgozottság mellett a CeSID és az Ipsos más nagyvárosokra vonatkozóan is végleges becslést közölt tegnap, ezek szerint Újvidéken a Szerb Haladó Párt körüli koalíciós lista szintén abszolút többséget szerzett a szavazatok 53,1 százalékának elnyerésével, a legnagyobb ellenzéki koalíció, az Együtt a szabad Újvidékért 24 százalékos támogatást szerzett. Nišben már merőben más helyzet alakult ki, annak ellenére, hogy ott is a haladók győztek, de a megszerzett szvazatok száma nem elegendő az önálló városvezetéshez. Igaz, az ellenzék se lehet egyelőre biztos abban, hogy erre képes lesz: az SZHP listája 30 mandátumot gyűjtött a városi képviselő-testületben, a dr. Dragan Milić vezette ellenzéki lista 16-ot, a Ništ választjuk lista 10-et, a Miodrag Stanković vezette szintén ellenzéki lista 3-at, a dr. Savo Manojlović vezette oppozíciós lista kettőt, az Orosz Párt pedig egyet. Számítások szerint tehát az Orosz Párttal közösen lehet csak meg az SZHP-nek a többsége a niši képviselő-testületben, a 31 mandátum helyett ugyanis még csak 30-at tudhatnak magukénak. Dragan Milić tegnap ellenzéki győzelemről beszélt, azt mondta, nem lesz mandátum-kiárusítás. Örülnie, nem pedig zokognia kellene az ellenzéknek, amiért Belgrádot nem sikerült megnyernie. Mint mondta, Belgrád nem a világ közepe, sehol sincs megírva az, hogy az ellenzéki győzelmeknek előbb a fővárosban kell megtörténniük. Kifejtette, a Szerb Haladó Párttal semmilyen együttműködésre sem hajlandó. Úgy fogalmazott, mostantól szabadabban lélegzik Niš, a város polgárai nemet mondtak a hatalmi párt felforgató politikájára, az erőszakosságra, a város tönkretételére. Maga nem kételkedett abban, hogy az ellenzékiek fölénybe kerülnek majd június 2-án a dél-szerbiai városban – állapította meg. A niši eredmények kapcsán Danijel Dašić elemző, a Decentralizációs Központ munkatársa is amondó volt, hogy előbb tudja elképzelni a niši haladók szétesését, mint az ellenzéki képviselők átigazolását, senki sem mer a dél-szerbiai nagyvárosban játszani a polgároktól kapott bizalommal, mandátummal. Az Orosz Párt nem kívánt állást foglalni, csak a végleges eredmények fényében kommentálják majd a helyzetet.

SZERBIAI VÁLASZTÁSI KÖRKÉP

A közép- és dél-szerbiai települések eredményei is folyamatosan érkeztek, a legtöbb helyütt ugyancsak haladó párti győzelmet tudtak elkönyvelni a választási bizottságok. Eltérő eredményt hozott azonban a preševói megmérettetés, ahol az albán pártok győzedelmeskedtek, a Demokratikus Tevékenység Pártja 11, az Alternatíva a változásokért 5 mandátumot gyűjtött, az SZHP egyet. Surdulicán 86 százalékos volt a haladó győzelem. Užicében 45,5 százalékkal győzött az SZHP, de összességében jól szerepelt az ellenzék is, mégis a haladóknak van nagyobb esélyük koalíciós megállapodásra. Ariljében és Nova Varošban is hasonló a helyzet, Požarevacon mág kiemelkedőbb volt a hatalmi párti lista sikere, 64 százalékos. Valjevóban is továbbra is a haladók maradnak hatalmon.

ÍGY NEM LEHET NYERNI...

Az ellenzék okkal volt elégedetlen a választási eredményekkel, különösen a belgrádiakkal, ahol a haladók koalíciós listájának abszolút többséget sikerült szereznie. A Szabadság és Igazságosság Pártja bojkottra szólított fel a legtöbb községben, Újvidéken azonban részt vett a választáson. A belgrádi bojkott és a választási végkimenetel kapcsán adott nyilatkozatában Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság Pártjának vezetője az N1-nek azt mondta, hogy ami vasárnap történt, az nem választás volt, ugyanis megítélése szerint egy foglyul ejtett országban élünk, amelyben megveszik a szavazatokat. Hozzátette: nem érzi magát felelősnek az ellenzék által elért rossz eredményekért a fővárosban. Úgy értékelte, ez az agressziónak és a verőlegényeknek az országa, melyet a jelenlegi rezsim alakított ki. Tavaly 26 embert ölt meg kiskorú elkövető, ez a valóság – állapította meg. A visszaélésekkel kapcsolatban azt közölte, hogy vasárnap például a Banjalukában élő Milorad Dodik, a boszniai szerb entitás vezetője is leadta a szavazatát Belgrádban, semmi sem változott tehát a szavazóimport terén. Hasonló módon 40 ezer szavazatot kapott a fővárosban az SZHP – húzta alá. „A felelősség azoké, akik vállalták, hogy ilyen feltételek mellett részt vesznek ezeken a választásokon, akik megegyeztek az SZHP-vel a választói névjegyzékről szóló törvény megváltoztatásáról, miközben azt állítják, az szerintük nem változtat semmit. Azt állították, hogy nyerhetnek Belgrádban. Ismétlem, Belgrádban nem lehet nyerni. Belgrádban csak az jelenthetett volna győzelmi lehetőséget, ha áthelyezték volna az időpontot őszre, átfésülték volna a választói névjegyzéket. Törölni kell a listáról azokat, akik nem Belgrádban élnek. Belgrádban egy listán kell majd összefognia az ellenzéknek, s egy ilyen listának meg kell haladnia a 400 ezer szavazatos határt” – mutatott rá Đilas, hozzátéve, meg van győződve arról, hogy a választási feltételek megváltoznak majd, mert a nemzetközi közösség is érintetté vált ez ügyben.

Az ellenzéki vezető szerint a választási eredményeket meg kell semmisíteni.

 

Raša Nedeljkov a CRTA sajtótájékoztatóján (Fotó: Beta)

Raša Nedeljkov a CRTA sajtótájékoztatóján (Fotó: Beta)

MEGKÉRDŐJELEZHETŐ LEGITIMITÁS

Nem kérdőjelezhető meg Belgrádban a legerősebb választási lista győzelme, de az tény, hogy a szavazóhelyek kilenc százaléka esetében kompromittált eredmények születtek – állapította meg tegnapi sajtótájékoztatóján Raša Nedeljkov, a Kutatási, Átvilágíthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA) programigazgatója. A széles körben elterjedt választási szabálytalanságok miatt ezek a választások nem tekinthetők szabadnak és tisztességesnek – tette hozzá. A CRTA megfigyelő missziójában tegnapelőtt körülbelül 1500 ember dolgozott az információk és bizonyítékok gyűjtésén, de ez csak egy szegmense volt a választási folyamatnak – értékelte. Még most sem fejeződött be a munka, tette hozzá, korábban is láthattuk, hogy a szavazás után mennyire bonyolódik a folyamat a különféle bejelentések miatt – jelentette ki Nedeljkov a sajtótájékoztatón. Hozzátette: ha egy mondatban kellene összefoglalnia a tegnapi napra, azt mondaná, hogy az rosszul alakult. Mintegy 200 ezerrel kevesebben jelentek meg decemberhez képest, és a túlnyomó többséget jelentő hatalmi győzelem ellenére megkérdőjelezhető a választás legitimitása, mert ez egy olyan folyamat volt, amely távol állt a demokratikus választási folyamatokra jellemző szabályoktól – fejtette ki Nedeljkov.

INDULHAT A MUNKA

Ana Brnabić, a köztársasági parlament elnöke és az SZHP belgrádi biztosa elmondta, hogy mostantól megkezdődik a munka az összes helyi hatósági struktúra kialakításán, valamint az állampolgároknak ígértek, a kampány során körvonalazott célok teljesítése érdekében.

A megtartott helyhatósági választásokról és az SZHP által elért eredményről szólva Brnabić köszönetét fejezte ki minden polgárnak, amiért felelősséget tanúsított, és minden eddiginél világosabban kimondta, azt szeretnék, ha Szerbia folytatná a munkát, és tovább fejlődne.

Köszönetet mondott mindenkinek, aki kiment szavazni. Úgy ítélte meg, nyilván soha többé nem fordul elő a történelemben, hogy a pártnak 53 százaléka lesz Belgrádban, 53 Újvidéken is, de Nišben is csaknem 50. Ezek hatalmas eredmények, de nagyon nagy felelősséggel is járnak – értékelte.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az öröm pillanatai az SZHP székházában (Fotó: Beta)