2025. január 10., péntek

Egyiknek örömünnep, a másiknak gyásznap

Tegnap számos rendezvénnyel folytatódott az előző este megkezdett ünnepségsorozat január 9-e, a boszniai Szerb Köztársaság napja alkalmából

Aleksandar Vučić szerb elnök levélben köszöntötte Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, jólétet és fejlődést kívánva minden polgárnak. Vučić úgy értékelte, a világ ma példátlan változások küszöbén áll, amelyek elképzelhetetlen mértékben alakítják át a jelenlegi rendet. Üzenetében hangsúlyozta, hogy a jövőben Szerbia továbbra is szilárdan a boszniai Szerb Köztársaság mellett fog állni, függetlenül a megpróbáltatások és kihívások erejétől. – Népünk minden korszakát nehéz pillanatok, szenvedés, tiszteletreméltó elődeink szabadságért, álmainak megvalósításáért folytatott küzdelme jellemezte. Ezekért, az igazságosság, a béke és az egyetemes fejlődés mellett kiálló eszményekért harcolunk ma is, minden tudásunkat és erőnket a megbékélés, az együttműködés és a jövő generációk jobb életének, hidaknak a kiépítésébe fektetve – emelte ki Vučić. – A szerb nép ma azon nemzetek közé tartozik, amelyek méltósággal, kompromisszumok nélkül és szilárdan ragaszkodnak a nemzetközi jog elveihez, azok képmutatása ellenére, akik ezeket az elveket csak saját érdekeiknek megfelelően kezelik. Ezért maradunk következetesek a daytoni megállapodás minden betűjének tiszteletben tartásában, szavunk és becsületünk nem eladó, nem mérhető mulandó vagy kettős mércével – fejtette ki Vučić. – Legyen most éppen a szerb népünk az együttműködés, a megbékélés és a fejlődés büszke világítótornya, az igazságosság és egyenlőség hírnöke testvéreinkkel és szomszédainkkal, a béke szilárd alapja az egész régióban, amely példát mutat a jó együttélésre és vezető szerepe lesz a fejlődés útján is – írta a szerb államfő köszöntőjében. Az elnök hangsúlyozta, hogy ilyen Szerbiáért és boszniai Szerb Köztársaságért harcol ma a szerbség, hogy megőrizze legnagyobb kincsét, a gyermekeket, kultúráját, hitét, írásmódját, nevét, szülőföldjét és az örökségét, emlékezve minden áldozatra, aki az egész nemzet kollektív emlékezetébe épült be tettével a történelem kihívásaival szembeni ellenállása során.

Porfirije szerb pátriárka szolgáltatott istentiszteletet tegnap a banjalukai Megváltó Krisztus-székesegyházban, azt üzente, meg kell bocsátani egymásnak, támogatni kell a másikat, ha lehetséges, teljes egységben kell élni. A pátriárka a liturgia után kijelentette, hogy a szerbség vezeték- és keresztneve „ortodox keresztény” és „ortodox egyház”. – Mi, emberek is megnyithatjuk szívünket, lelkünket, mutassuk meg, hogy isteni mű vagyunk. Sokan vannak, akik felismerték az isteni szeretet erejét. Az ortodox szerb nép már évszázadok óta tudja, kik és mik voltak, és hogy Krisztus szeretete nélkül kérdés, hogy egyáltalán létezne-e még – hangsúlyozta Porfirije pátriárka. Azt üzente, hogy ami értelemmel és nagyszerűséggel bír a világon, az mind Krisztus pecsétjét viseli.

Szarajevóban az idén sem nézik jó szemmel a boszniai Szerb Köztársaság napjának ünneplését a háborús borzalmakhoz köthető dátumra hivatkozva. Radovan Karadžić, Biljana Plavšić és Momčilo Krajišnik háborús bűnök miatt elítélt politikai vezetők ekkor léptek a kiszakadt boszniai Szerb Köztársaság élére. A bosnyákok e dátumot a háború és az etnikai tisztogatások kezdeteként értelmezik. Mint ismeretes, a bosznia-hercegovinai alkotmánybíróság is alkotmányellenesnek minősítette az ünnepet. Ezzel kapcsolatos tegnapi nyilatkozatában Radovan Višković, a szerb entitás kormányfője úgy fogalmazott, a szerb entitás sem határozza meg, mikor mit ünnepeljen a bosnyák–horvát entitás, hasonló elvárása van tehát saját maga irányában is. – Az ünneplésünkkel nem akarunk senkit sérteni, nem akarunk senkivel dacolni vagy bárkinek rosszat tenni, egyszerűen csak a születésnapunkat ünnepeljük. A másik entitásban is ünnepelnek bizonyos, számukra fontos dátumokat, például március 1-jét vagy november 25-ét. Nekünk is lenne mit mondanunk ezekről a dátumokról, de egyszerűen nem akarunk beleszólni. Ha az a nép úgy döntött, hogy ezeket a dátumokat jelentős napként ünnepli, nekünk nincs ellene kifogásunk – magyarázta Višković.

Elmedin Konaković Bosznia-Hercegovina külügyminisztere azt javasolta, hogy január 9-e legyen gyásznap egész Bosznia-Hercegovina területén. Erre reagálva Višković közölte, a közös intézmények külügyminiszterének ismernie kellene az alkotmányt, mely szerint nem lehet az egész területre vonatkozóan elrendelni ilyesmit, a Szerb Köztársaság a saját területére, a föderáció szintén a sajátjára hozhat meg ilyen döntést. – Tudom, hogy számukra ez gyásznap, és az is marad, amíg a szerb entitás létezik és amíg ünnepli a születésnapjait – mutatott rá.

Délután 5 órakor a banjalukai Krajina téren díszfelvonulást tartottak, a Belügyminisztérium mintegy háromezer tagjának részvételével. Az eseménysorozaton részt vett a szerbiai kormány küldöttsége is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta